W ostatnich dniach października w siedzibie firmy INDU-SOL w niewielkim mieście Schmölln w południowo-wschodniej części Niemiec, odbyło się szkolenie Certyfikowany Inżynier PROFINET, w którym brało udział dwóch trenerów EMT-Systems: Kamil Jastrzębski oraz Jacek Stój.

INDU-SOL to niemiecka firma zajmująca się szeroko pojętą diagnostyką sieci przemysłowych. Poza produkcją urządzeń diagnostycznych świadczą usługi z zakresu audytów, wyszukiwania i naprawy błędów najpopularniejszych sieci komunikacyjnych: PROFIBUS, PROFINET, AS-i, CAN, DeviceNet i innych. Kolejnym obszarem ich działań jest prowadzenie kursów z zakresu wyżej wymienionych technologii. INDU-SOL jest certyfikowanym ośrodkiem PI, PICC – PROFIBUS INTERNATIONAL Competence Center oraz PITC PROFIBUS INTERNATIONAL Training Center, dzięki czemu może organizować certyfikowane szkolenia.

W październikowym szkoleniu w Schmölln uczestniczyło 7 osób, 3 osoby z Polski (oprócz Kamila i Jacka był także Tymoteusz Wojniak z firmy Stercontrol) oraz pracownicy firmy Continental – Czech, Słowak i dwóch Chińczyków, którzy przyjechali na szkolenie, aby nauczyć się usuwania usterek na podstawie danych, dostarczonych przez zainstalowane w ich fabrykach urządzenia monitorujące stan sieci – PROFINET INSPEKTOR.

Szkolenie prowadził Stefan Fischer – osoba bardzo dobrze przygotowana merytorycznie oraz potrafiąca w bardzo przyjemny sposób przekazać wiedzę. Stefan odpowiedzialny jest za rozwój działu szkoleń w INDU-SOL i prowadzi szkolenia zarówno w języku niemieckim, jak i angielskim.

W pierwszym dniu kursu, po przedstawieniu się uczestników, Stefan rozpoczął od omawiania warstwy fizycznej oraz podstaw działania Ethernetu. Omówił między innymi także takie tematy, jak:

 • Sposoby nadawania informacji,
 • Przewody miedziane oraz światłowody,
 • Conformence Classes, Performance Classes,
 • LLDP, DCP, SNMP,
 • MAC, IP i nazwa,
 • Ograniczenia ilości urządzeń,
 • Obciążenie sieci, błędne ramki, jitter,
 • Diagnostyka z wykorzystaniem Wireshark,
 • Planowanie prawidłowej topologii sieci,
 • Łatwa wymiana urządzeń (easy replacement),
 • Wpływ zakłóceń EMC oraz wyrównywanie potencjałów,
 • Diagnostyka z wykorzystaniem dedykowanych urządzeń.

Miłym akcentem było zaproszenie wszystkich uczestników na kręgle. Pojechaliśmy do miasteczka Gera. Nasz opiekun mówił o sobie jako o całkiem niezłym zawodniku, ale na miejscu okazało się, że podczas dwóch pierwszych rzutów nie zdobył ani jednego punktu. Później nieco nadrobił straty, ale i tak wygrał Jacek Stój (nasi górą! 😉), który ostatni raz grał w kręgle 3 lata temu.

W ostatni dzień naszego pobytu przeprowadzono egzamin, który składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Pierwsza część polegała na odpowiedzi na 25 pytań, a druga to test praktyczny, w którym należało prawidłowo zaprojektować sieć PROFINET dla podanych założeń oraz zrobić analizę komunikacji z wykorzystaniem Wireshark. Wszystkie osoby, które zdają egzamin dostają oficjalne certyfikaty organizacji PI oraz są wpisywani do rejestru, który dostępny jest na stronie PROFIBUS.

W przypadku braku odpowiedniej ilości punktów, czyli jeśli ktoś egzamin obleje, istnieje możliwość kolejnego podejścia – w okresie nie dłuższym niż 1 rok. Nasi trenerzy zdali testy (wiadomo 😉) i mogą chwalić się Certyfikatami Inżynierów PROFINET, co z kolei daje gwarancję uczestnikom kursów z sieci przemysłowych w EMT-Systems, że szkolą ich osoby z potwierdzonymi umiejętnościami.

W EMT-Systems mamy aż 6 szkoleń z tego zakresu:

Jeszcze kilka konkretów o samym szkoleniu Certyfikowany Inżynier PROFINET. Szkolenie skierowane jest do osób z działów:

 • planowania instalacji
 • integratorskich
 • utrzymania ruchu
 • programistów- automatyków
 • konstruktorów urządzeń sieciowych

Wymagania wstępne dla tego kursu to znajomość sieci PROFINET, zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Dla osób bez znajomości podstaw, kurs ten będzie nie lada wyzwaniem i dlatego nie rekomenduje się im tak zaawansowanego szkolenia.

Celem kursu jest zdobycie eksperckiej wiedzy dotyczącej planowania i projektowania sieci, a także jej diagnostyki. Podczas szkolenia, uczestnicy dowiadują się o teoretycznych oraz praktycznych aspektach PROFINET, wykonując praktyczne ćwiczenia. Na koniec szkolenia uczestnicy mogą przystąpić do egzaminu i zostać Certyfikowanymi Inżynierami. Szkolenie dostarcza zaawansowanej technicznej wiedzy, która pozwoli planować, uruchamiać i utrzymywać w dobrej kondycji odporne na błędy sieci.

Autor: Kamil Jastrzębski – Trener i ekspert w EMT-Systems Sp. z o.o. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Od 2007 roku zajmuje się programowaniem i uruchamianiem systemów sterowania i wizualizacji. Bardzo duże i wszechstronne doświadczenie przemysłowe zdobył pracując w firmie integratorskiej oraz w utrzymaniu ruchu, w zakładzie z branży FCMG, gdzie m.in. wdrażał systemy klasy DCS – SIMATIC PCS7, klasyczne systemy sterowania PLC+HMI, układy napędowe na bazie SIMOCODE i SINAMICS. Ekspert w dziedzinie konfiguracji i diagnostyki przemysłowych sieci, certyfikowany inżynier PROFIBUS i PROFINET. Wiedza i praktyczne umiejętności z obszaru pracy trenera oraz profesjonalne techniki szkoleniowe są potwierdzone certyfikatem Train The Trainer, który otrzymał po ukończeniu studiów podyplomowych Master of Business Training na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.