Mimo dostępności na rynku prawdziwego ogromu rozwiązań w zakresie robotyki przemysłowej, nie ma robota idealnego. Każdy model ma swoje wady i zalety, podobnie jak producent ramion robotów. Niektóre manipulatory robotyczne programuje się łatwiej, inne trudniej. Jedne częściej się psują, inne rzadziej. Roboty różnią się wytrzymałością, udźwigiem, dokładnością ruchów, liczbą stopni swobody, osi, po których mogą się poruszać. Każda firma produkcyjna, która decyduje się za zakup nowych lub używanych robotów przemysłowych przechodzi przez żmudny i zazwyczaj długotrwały proces wyboru i konkursu ofert.

Mimo tego, iż zaleca się wybór jednego producenta i inwestowanie w sprzęt jednej firmy w celu ułatwienia personelowi procesu nauki obsługi nowego sprzętu, nie zawsze mamy do czynienia z taką właśnie sytuacją. Niezwykle często w firmach wygrywa cena lub konkretne parametry wynikowe i funkcje urządzenia, które w przypadku danego procesu są akurat istotne. Możliwe więc, że w jednym zakładzie produkcyjnym spotkamy zarówno roboty KUKA, jak i ABB oraz FANUC. W takim przypadku warto zapoznać się z zasadami obsługi, programowania i uruchamiania robotów różnych marek, by poznać różnice między nimi, ich słabe i mocne strony oraz sposoby naprawy najczęstszych usterek.

Szkolenia z robotów przemysłowych

Szkolenia z robotów przemysłowych to w EMT-Systems jedne z najpopularniejszych kursów. Na przyszły rok mamy zaplanowane 53 szkolenia z Obsługi i Programowania Robotów Przemysłowych ABB, KUKAFANUC, YASKAWA oraz COMAU. Oznacza to, że statystycznie w każdym tygodniu roku 2020 będzie można wziąć udział w naszym kursie robotyki.

 

 

Poszczególne marki robotów różnią się przede wszystkim sposobem programowania – każdy ma swój własny język programowania. Różnią się także obsługą – panele wyglądają inaczej i inaczej się robota obsługuje. Podejście do samej filozofii programowania robotów jest podobne. We wszystkich typach robotów mamy podobne instrukcje ruchu, układy współrzędnych, w których poruszamy i programujemy robota. Jeśli chodzi o możliwości, to ograniczeniem tutaj jest tylko nasza wyobraźnia. Roboty można wykorzystać do naprawdę wielu rzeczy, trzeba jedynie wiedzieć, jak z nich skorzystać.

Do kogo skierowanie jest szkolenie z robotów?

Weźmy na tapetę kurs z robotów ABB. Podczas szkolenia z ich programowania i obsługi, kursanci zaznajamiają i oswajają się przede wszystkim z obsługą panelu robota – po to, aby nie bali się go używać. Wiele osób ma z tym na początku problem. Roboty kojarzą się kursantom z czymś nieznanym i jeśli ktoś nie miał z nimi wcześniej styczności, mogą onieśmielać i wydawać się trudne. Dlatego obsługa panelu to najistotniejszy element na początku. Później kursanci przechodzą przez konfigurację robota, wyznaczanie układów współrzędnych, aby finalnie skupić się na różnych zagadnieniach programistycznych. Generalnie roboty ABB programuje się szybko i intuicyjnie, to środowisko bardzo przyjemne do nauki.

Szkolenie przewidziane jest dla osób, które będą zawodowo miały styczność z robotami tego producenta. Mogą to być zarówno służby utrzymania ruchu, jak również programiści robotów. Umiejętność programowania robota, zrozumienie zasad działania tego urządzenia i jego diagnostyka przyda się także komuś, kto pracuje w utrzymaniu ruchu, jak również jako programista. W praktyce przemysłowej spotkać można roboty różnych producentów, stąd warto w tym konkretnym przypadku poznać specyfikę obsługi robotów więcej niż jednej marki.

Tak jak w każdym innym zawodzie programista czy diagnostyk robotów przemysłowych musi lubić to, co robi. Musi być również osobą dokładną, skrupulatną. Jak dokładnie zaprogramuje robota, tak dokładnie będzie on odtwarzał swój program. Dokładność jest w pracy robotów bardzo istotna, jeden błąd programisty może się okazać bardzo kosztowny.