Kamil Jastrzębski: Julian, zanim zadam Ci pierwsze pytanie, chciałbym, żebyś powiedział nam w trzech zdaniach, czym są roboty kooperujące.

Julian Malaka: Roboty kooperujące czy kolaborujące zwane cobotami tym różnią się od standardowych robotów, że występują w nich pewne ograniczenia co do sił, momentów, które generują oraz pewne różnice w budowie sprawiające, że ich praca w bezpośredniej bliskości z operatorem jest bezpieczna, nie powoduje zagrożenia kolizją, czy nie powoduje możliwości zakleszczenia się ciała pomiędzy elementami ruchomymi robota.

Kamil Jastrzębski: Kiedy warto stosować takie roboty?

Julian Malaka: Można je stosować wszędzie tam, gdzie mogą one wspomóc pracę człowieka, czyli tam, gdzie dochodzi do wykonywania operacji rutynowych, powtarzalnych, które mogłyby być mało komfortowe dla operatora czy osoby wykonującej jakąś operację technologiczną. Wspomożenie takiej osoby przez np. przytrzymanie elementu, który ma podlegać obróbce czy podanie jakichś narzędzi – byłoby rzeczywistą pomocą.

Kamil Jastrzębski: Mam jeszcze jedno pytanie związane z cyfrowym bliźniakiem, ale zanim na nie odpowiesz, chciałbym, żebyś wyjaśnił to pojęcie. Co to jest cyfrowy bliźniak?

Julian Malaka: Cyfrowy bliźniak to wirtualna kopia rzeczywistego obiektu obecnego w zakładzie produkcyjnym bądź jakiegoś podzespołu maszyny, który ma odzwierciedlać w pożądanym stopniu cechy tego obiektu, np. pod kątem jego geometrii czy zjawisk dynamicznych towarzyszących pracy takiego podzespołu. Taki cyfrowy bliźniak jest tworzony różnymi metodami numerycznymi, cyfrowymi, w różnym oprogramowaniu, do modelowania i symulacji działania maszyny.

Kamil Jastrzębski: Co nam daje wdrożenie cyfrowego bliźniaka? W czym ułatwi on pracę?

Julian Malaka: Wdrożenie cyfrowego bliźniaka pozwala nam przewidywać stany towarzyszące działaniu maszyn. Pozwala nam przewidywać proces zużycia oraz analizować różne parametry, ale także pozwala diagnozować stan techniczny maszyny już po jej wdrożeniu w proces produkcyjny  i dzięki temu oceniać, czy maszyna działa w sposób optymalny i sprawny.

Chcesz podzielić się wiedzą? Udostępnij wywiad: