W Gliwickim Centrum Naukowo-Technologicznym „Cechownia” otwarto najnowocześniejsze w Polsce, specjalistyczne laboratorium szkoleniowe z zakresu technologii łożysk. To efekt współpracy SKF, wiodącego na świecie, producenta łożysk i systemów smarowania oraz gliwickiego Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems, które od 17 lat rozwija ofertę szkoleń technicznych. Laboratorium jest wyposażone w sprzęt najnowszej generacji i będzie służyć uczestnikom kursów technicznych w rozwijaniu kompetencji przemysłu przyszłości.

Otwarciu laboratorium towarzyszyły bezpłatne warsztaty dla pracowników przemysłu zatytułowane „Innowacyjne metody obsługi i diagnostyki łożysk”. To kolejna odsłona EMT Tour, największego w Polsce cyklu bezpłatnych warsztatów technicznych, organizowanego w Gliwicach już od 10 lat.

– Przeciętnie każdy człowiek w swoim życiu ma kontakt z 150 aplikacjami łożysk – w samochodach, urządzeniach codziennego użytku czy w najbliższym otoczeniu. Najczęściej w tych urządzeniach jest jeszcze wielokrotnie więcej łożysk. To składa się na ogromną ich liczbę – 4×109 łożysk zainstalowanych na świecie – powiedział podczas warsztatów Adam Kowalczyk, członek zarządu SKF Polska S.A. – Cieszę się, że dzięki współpracy z EMT-Systems będziemy mogli wspólnie edukować o tych zagadnieniach.

W nowo otwartym laboratorium szkoleniowym zaplanowano już w tym roku prawie 40 szkoleń.

– Nie byłoby tego miejsca, gdyby nie otwartość naszego partnera, firmy SKF. Chciałbym serdecznie podziękować za niezwykłe zaangażowanie, dzięki któremu mogliśmy wyposażyć to laboratorium. Będziemy je w pełni wykorzystywać do podnoszenia kompetencji naszych kursantów. – zapewnił Grzegorz Wszołek, prezes zarządu EMT-Systems.

W nowoczesnej sali będą prowadzone szkolenia z zakresu “Budowa i eksploatacja łożysk” Wysokiej klasy stanowiska umożliwiają kursantom zapoznanie się, ze sposobami montażu i demontażu łożysk tocznych metodą mechaniczną, termiczną oraz hydrauliczną. W trakcie szkolenia kursanci mają do dyspozycji rzeczywiste łożyska, narzędzia i aparaturę diagnostyczną.

Od pierwszego spotkania w Cechowni wiedzieliśmy, że w najlepszym ośrodku szkoleniowym w Polsce nie może zabraknąć sprzętu SKF. Jestem dumny z tego, że możemy współpracować i że takie miejsce powstało. –  dodał podczas otwarcia Adam Kowalczyk, członek zarządu SKF Polska S.A.

W planach jest również utworzenie kolejnego laboratorium, w którym znajdą się stanowiska do testów w zakresie budowy i eksploatacji systemów smarowania.

W otwarciu uczestniczyli również zaproszeni goście. Wśród nich prof. dr hab. inż. Jerzy Świder, twórca i wieloletni dyrektor Instytutu Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej oraz dr hab. inż. Marek Płaczek, prof. PŚ, dziekan ds. kształcenia Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

O wykorzystaniu laboratorium w trakcie szkoleń opowiadali trenerzy i eksperci EMT-Systems dr hab. inż. Marek Fidali, dr hab. inż. Rafał Rząsiński oraz Andrzej Awramienko z WIKA Sp. z o.o.

Podczas odbywających się równolegle bezpłatnych warsztatów EMT Tour ponad 50 specjalistów poznawało zagadnienia związane z innowacyjnymi metodami obsługi i diagnostyki łożysk. Specjaliści z firmy SKF oraz trenerzy EMT-Systems przedstawili praktyczne porady przydatne w pracy przy doborze, montażu i diagnostyce łożysk w aspekcie transformacji cyfrowej maszyn. Poruszono również kwestie nowych kierunków rozwoju systemów smarowania w środowisku Przemysłu 4.0.