Roboty stają się coraz bardziej popularne w przemyśle. Mają tutaj jednak zgoła inne przymioty niż w kinie science fiction. Nie przybierają ludzkiej formy, nie mówią ani nie mają emocji. Ich walory to siła, dokładność, moc operacyjna i możliwość ciągłej pracy.

Klasyfikacja robotów

Roboty klasyfikować można na różne sposoby, na przykład na podstawie własności geometrycznych. W ramach tego rozróżnienia wymienić można roboty o konfiguracji kartezjańskiej (PPP), cylindrycznej (OPP), antropomorficznej (OOO), sferycznej (OOP), SCARA (OOP) oraz manipulatory równoległe o zamkniętym łańcuchu kinematycznym. Ze względu na przeznaczenie robotów wymienić można z kolei 4 ich grupy: do badań naukowych, celów szkoleniowych, celów przemysłowych oraz badawczych pod wodą i w przestrzeni kosmicznej [3].

Kolejnym istotnym kryterium może być zastosowany w robocie napęd, wśród których wyróżniamy napędy: pneumatyczny, hydrauliczny, elektryczny lub mieszany. Najciekawsza jednak wydaje się być klasyfikacja ze względu na obszar zastosowań. Tutaj zaś wymienia się takie obszary jak przemysł, a w ramach tej grupy: spawalnictwo, malarstwo, montaż, przenoszenie materiałów i załadunek palet, obróbka materiałów, praca laboratoryjna, praca z materiałami niebezpiecznymi. Prócz robotów przemysłowych wyróżniamy także inne ich grupy: roboty usługowe, mobilne, kroczące, edukacyjne, humanoidalne oraz półautomatyczne egzoszkielety [3].

Wybór robota

Wybór konkretnego robota może nie być łatwy, podobnie jak wybór odpowiedniego szkolenia, które spełni oczekiwania uczestnika w zakresie oferowanego poziomu i zakresu wiedzy i umiejętności. Już sama klasyfikacja robotów pokazuje, jak wiele zróżnicowanych informacji należy wziąć pod uwagę w ramach dokonywania wyboru [3].

Ceny jednostkowe robotów przemysłowych w zależności od producenta, modelu, funkcji, jakości oraz przeznaczenia i liczby pośredników, wahają się od około 50 tysięcy złotych dla egzemplarzy bardzo ubogich aż po przykłady kosztujące kilkaset tysięcy złotych. W Polsce sprzedaje się najwięcej robotów, których koszt oscyluje wokół 100 tysięcy złotych lub nieco ponad tą kwotą [1]. To raczej tańsze modele, choć na cenę wpływają różne aspekty zarówno samego urządzenia, jak i łańcucha sprzedaży.

Rozpoznawalnych producentów robotów przemysłowych są na świecie dziesiątki. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się firmę Fanuc, ABB, Comau, Kuka czy Mitsubishi [2]. Przed dokonaniem wyboru dotyczącego marki i modelu robota, warto więc zastanowić się nad jego konkretnym przeznaczeniem i procesem, który będzie wykonywał oraz wymaganiami, które musi spełniać. Inne roboty wykorzystywane są na liniach produkcyjnych w branży automotive – najczęściej są to tak zwane manipulatory robotyczne służące do montażu podzespołów czy znakowania wybranych miejsc, gdzie montowane będą np. uchwyty – tu liczy się precyzja ruchu i szybkość pracy. Inne ramiona robotów wykorzystuje się do spawania, gdzie istotna jest nie tylko precyzja, lecz także wytrzymałość na wysokie temperatury. Jeszcze inne roboty wykorzystamy, jeśli w grę wchodzi duży udźwig ramienia.

Roboty coraz częściej wykorzystywane są do prac, w których ludzie radzą sobie gorzej. Robot się nie męczy i nie potrzebuje przerwy – może pracować 24h na dobę. Nie choruje, nie chodzi do toalety, nie wyjeżdża na urlop. Na szczęście człowiek cały czas jest potrzebny – do programowania, uruchamiania, codziennej obsługi, monitorowania parametrów, planowania, wdrażania i – co najważniejsze – wyciągania odpowiednich, mądrych wniosków, aby praca robotów mogła być jeszcze bardziej efektywna.

Źródła:

[1] Ile kosztuje robot przemysłowy?, http://fabryka-robotow.pl/2012/03/ile-kosztuje-robot-przemyslowy/

[2] Producenci robotów przemysłowych, http://www.robotyka.com/producenci.php

[3] Klasyfikacja robotów, http://www.robotyka.com/teoria.php/teoria.35