Zakres webinaru

Czego dowiecie się podczas pierwszego w tym roku webinaru EMT-Systems z zakresu robotyzacji?  • Poznacie aspekty prawne. Certyfikat CE, ocena ryzyka.
  • Dowiecie się, co należy zrobić, żeby stacja zrobotyzowana była bezpieczna.
  • Dowiecie się, kiedy warto, a kiedy nie warto zainwestować w robota przemysłowego.
  • Poznacie koszty automatyzacji oraz możemy zrobić sami, aby go obniżyć.
  • Poruszymy kwestie związane ze szkoleniem personelu oraz samodzielnym wdrażaniem nowych produktów.

Spotkanie prowadzi mgr inż. Tomasz Nowak, który zawodowo zajmuje się programowaniem, uruchamianiem i ustawianiem stacji zrobotyzowanych FANUC. Tomek jest praktykiem z kilkunastoletnim doświadczeniem przemysłowym zdobytym w zakładach zajmujących się bezpośrednio nadzorem nad procesem zgrzewania, klejenia i spawania karoserii. Z EMT-Systems współpracuje od niemal 5 lat.


Q&A

W trakcie webinaru pojawiały się pytania dotyczące pozwoleń na zainstalowanie robota w fabryce czy o systemy zabezpieczeń, np. jakie systemy zabezpieczeń strefy pracy/celi są stosowane w stacji roboczej (chodzi np. o systemy wizyjne).

Tomasz Nowak: Systemy wizyjne, przykładowo Fanuc iRVision, nie służą do zabezpieczania stacji automatycznych przed przypadkowym wtargnięciem personelu w strefę pracy maszyn/robotów. W najprostszym przypadku używa się płotów (sposób ich rozmieszczenia szczegółowo opisuje norma PN-EN ISO 13857). Jeżeli zachodzi potrzeba, aby w każdym cyklu pracy robota operator wchodził w obszar pracy i uzupełniał część, możemy zastosować tzw. optoelektroniczne urządzenia bezpieczeństwa zwane potocznie skanerami lub kurtynami. Poniżej prezentacja bardzo rozbudowanej wersji jednego z producentów.

Temat bezpieczeństwa stacji zrobotyzowanych jest niezwykle rozległy. Osoby/firmy nie mające na ten temat wystarczającego doświadczenia, powinny skorzystać ze wsparcia firm zajmujących się audytem bezpieczeństwa maszyn.


Czy na własną rękę można wykonać symulacje stanowiska i pracy robota przed jego zakupem? Istnieją darmowe programy do takowej sytuacji?

Tomasz Nowak: Niestety nie istnieją darmowe programy do symulacji pracy robotów, większość z nich jest dostępna przez bezpłatny 2-4 tygodniowy okres próbny. Mając taki program możemy wykonać symulację na własną rękę.


Czy na szkolenie z robotów przemysłowych w EMT-Systems potrzebna jest wstępna wiedza dotycząca automatyki i robotyki?

Tomasz Nowak: Wstępna wiedza jest pomocna, ale nie jest niezbędna. Szkolenie podstawowe jest dla osób bez znajomości podstaw automatyki.


Czy szkolenia obejmują serwis, programowanie i obsługę robota?

Tomasz Nowak: Na kursach uczestnik poznaje budowę, zasadę działania, a także uczy się konfigurować, programować oraz uruchamiać roboty przemysłowe liderów rynku tj. ABB, KUKA, FANUC, YASKAWA lub COMAU. Stawiamy na praktykę. Kurs podstawowy obejmuje programowanie, a na szkoleniach zaawansowanych omawiane są też pewne elementy serwisu – każda jednostka mechaniczna ma swoje wymagania serwisowe i trudno jest w tej materii stworzyć uniwersalny kurs.

Zainteresowanych tematyką szkoleń z zakresu robotów przemysłowych zapraszamy do zapoznania się z pełną listą kursów stacjonarnych oraz on-line.

 


Chcesz podzielić się wiedzą? Udostępnij wpis: