EMT TOUR
Komunikacja w automatyce przemysłowej – Profinet, IO-Link, cyberbezpieczeństwo
Organizator
Współorganizator
Cele i zakres warsztatu:
- Bezpieczne protokoły komunikacyjne stosowane w komunikacji pomiędzy urządzeniami automatyki.
- Popularne protokoły komunikacyjne wykorzystywane na styku IT/OT – Industrial Edge
- Profinet - efektywna wymiana danych w procesach przemysłowych
- Diagnostyka Profinet
- Badanie Bezpieczeństwa Sieci i Systemów OT/ICS – podstawy cyberbezpieczeństwa OT/ICS, metodyka działania, zakres badania, wyniki i rekomendacje
- Cyfrowa komunikacja z Balluff od czujnika aż po technikę przetwarzania brzegowego
- Profinet / IO-Link – nowości w komunikacji
Rejestracja na wydarzenie nie gwarantuje uczestnictwa. Będzie ono zależne od wolnych miejsc oraz weryfikacji przez organizatora. Otrzymacie Państwo maila zwrotnego z potwierdzeniem uczestnictwa.
Kontakt
tel.: (32) 411 10 00
e-mail: info@emt-systems.pl
Wszelkich informacji na temat wydarzenia udzielają:
Alicja Moszyńska tel. 510 876 320 alicja.moszynska@emt-systems.pl
Honorata Ulanecka tel. 530 013 165 honorata.ulanecka@emt-systems.pl
Monika Matyjaszek tel. 571 208 603 monika.matyjaszek@emt-systems.pl
Anna Król tel. 530 012 763 anna.krol@emt-systems.pl
Agata Buchcik tel. 518 341 855 agata.buchcik@emt-systems.pl
Agata Serafin tel. 516 276 771 agata.serafin@emt-systems.pl
e-mail: info@emt-systems.pl
Wszelkich informacji na temat wydarzenia udzielają:
Alicja Moszyńska tel. 510 876 320 alicja.moszynska@emt-systems.pl
Honorata Ulanecka tel. 530 013 165 honorata.ulanecka@emt-systems.pl
Monika Matyjaszek tel. 571 208 603 monika.matyjaszek@emt-systems.pl
Anna Król tel. 530 012 763 anna.krol@emt-systems.pl
Agata Buchcik tel. 518 341 855 agata.buchcik@emt-systems.pl
Agata Serafin tel. 516 276 771 agata.serafin@emt-systems.pl
Terminy
- 15 listopada 2024 r. (piątek)
Agenda
- 8.30 - 9.00 - Rejestracja uczestników, przekazanie materiałów szkoleniowych
- 9.00 - 9.15 - Oficjalne rozpoczęcie. Przywitanie - EMT + Partnerzy
- 9.15 - 10.00 - Profinet - efektywna wymiana danych w procesach przemysłowych / EMT-Systems: Jacek Stój
- 10.00 - 10.30 - Cyfrowa komunikacja z Balluff od czujnika aż po technikę przetwarzania brzegowego / Balluff: Tomasz Dawid
- 10.30 - 11.00 - Profinet / IO-Link – nowości w komunikacji / Siemens: Mirosław Kuligowski, Mateusz Palowski
- 11.00 - 11.45 - PRZERWA KAWOWA - Śniadaniowa
- 11.45 - 12.45 - Diagnostyka Profinet / EMT-Systems: Piotr Gaj
- 12.45 - 13.15 - Bezpieczne protokoły komunikacyjne stosowane w komunikacji pomiędzy urządzeniami automatyki / EMT-Systems:Marcin Podsiadły
- 13.15 - 14.15 - PRZERWA OBIADOWA + Zwiedzanie laboratoriów EMT-Systems
- 14.15 - 15.00 - Popularne protokoły komunikacyjne wykorzystywane na styku IT/OT – Industrial Edge / EMT-Systems: Marcin Podsiadły
- 15.00 - 15.45 - Badanie Bezpieczeństwa Sieci i Systemów OT/ICS – podstawy cyberbezpieczeństwa OT/ICS, metodyka działania, zakres badania, wyniki i rekomendacje / TEKNISKA
- 15.45 - 16.00 - Zakończenie seminarium
Miejsce
Wydarzenie stacjonarne w siedzibie EMT-Systems:
Gliwickie Centrum Naukowo-Technologiczne Cechownia
Aula konferencyjna
ul Bojkowska 35A,
44-100 Gliwice
Dojazd i parking:
Dla zmotoryzowanych w dniu wydarzenia udostępniony zostanie bezpłatny parking.
Wskazówka dla tych, którzy wybiorą komunikację miejską ZTM:
Gliwickie Centrum Naukowo-Technologiczne Cechownia
Aula konferencyjna
ul Bojkowska 35A,
44-100 Gliwice
Dojazd i parking:
Dla zmotoryzowanych w dniu wydarzenia udostępniony zostanie bezpłatny parking.
Wskazówka dla tych, którzy wybiorą komunikację miejską ZTM:
- przystanek Trynek Nowe Gliwice, linie: 8, 58
- przystanek Gliwice Kopalniana, linie: 32, 669, 932, 41
Symbol warsztatu
TOUR-65
Patronat medialny
Liczba osób
Max. 130 osób
Gwarantujemy:
- Wyczerpujące merytoryczne prelekcje.
- Możliwość zadawania pytań i indywidualnych rozmów z ekspertami.
- Imienne zaświadczenie udziału w warsztacie zawierające program wydarzenia.
- Catering i nielimitowany dostęp do barku kawowego.
Prelegenci
Jacek STÓJ
Pasjonat programowania sterowników już od czasów studiów. Do poznanych wtedy platform sprzętowych, takich jak ówczesny GE Fanuc, z biegiem czasu dodał inne – przede wszystkim Beckhoff i rzecz jasna Siemens (także serii S5). Szczególne zainteresowanie było przez niego skierowane na systemy podwyższonej niezawodności, między innymi redundancję sterowników pracujących w trybie „gorąca rezerwa”. Tej tematyki dotyczyła też jego praca doktorska obroniona w 2009 roku. Oczywiście w systemach przemysłowych nie może się obyć bez sieci komunikacyjnych. Początkowo używał on sieci polowych, jak popularne Profibus i Modbus, ale także mniej znane rozwiązania, jak Genius. W chwili obecnej korzysta już przede wszystkim z rozwiązań Ethernetu przemysłowego, czyli Profinet, EtherCAT i (nie może być inaczej) Modbus TCP. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie, zarówno praktyczne z integracji systemów automatyki, jaki i dydaktyczne.
Piotr GAJ
Doktor nauk technicznych z dziedziny informatyki. Specjalizuje się w projektowaniu przemysłowych systemów informatycznych i automatyki oraz bierze czynny udział w realizacjach wielu aplikacji przemysłowych z wykorzystaniem PLC, sieci przemysłowych m. in. PROFIBUS i PROFINET, układów napędowych, systemów SCADA, HMI oraz MES różnych firm. Posiada 20-letnie doświadczenie dydaktyczne w szkolnictwie wyższym. Z racji zdobytych doświadczeń, specjalizuje się w produktach i systemach firmy SIEMENS, m.in.: Simatic S7 300/400. Prowadzone przez niego szkolenia zawsze spotykają się z uznaniem kursantów.
Marcin PODSIADŁY
Programista systemów sterowania specjalizujący się w programowaniu sterowników PLC w środowisku SIEMENS TIA Portal. Wiedzę i praktyczne umiejętności zdobywał w trakcie tworzenia i uruchamiania nowych instalacji zarówno w kraju, jak i za granicą, gdzie do jego obowiązków należało programowanie sterowników PLC i paneli operatorskich HMI, konfiguracja urządzeń automatyki, praca z sieciami przemysłowymi. Doświadczenie zdobywał także w trakcie pracy w dziale Badań i Rozwoju przy projektowaniu systemów nawigacji dla automatycznych wózków samojezdnych AGV. Zwycięzca pierwszej edycji Mistrzostw Polski Programistów PLC, organizowanych przez Politechnikę Wrocławską. Z tytułu doświadczenia tworzy dla EMT-Systems nowe dokumentacje szkoleniowe obejmujące zarówno kursy eksperckie, jak i kursy programowania sterowników PLC na poziomach podstawowych i zaawansowanych.
Mirosław KULIGOWSKI
Interesuje się rozwiązaniami z zakresu Industry 4.0, jak również przenikania systemów OT z IT, gdzie automatyka i robotyka jest jednym z istotnych elementów, opiekuje się portfolio produktowym SIMATIC. Przez ponad 18 lat w firmie Siemens Sp. z o.o. zdobywał doświadczenie na stanowiskach doradcy technicznego, kierownika produktu oraz kierownika ds. rozwoju sprzedaży. Wspólnie z polskimi producentami wdrażał na polskim rynku takie rozwiązania jak sterowniki SIMATIC S7-1200 i TIA Portal. Brał aktywny udział w pracach rad programowo naukowych kilku polskich uczelni technicznych. W firmie Siemens pełni również rolę przedstawiciela ds. współpracy z edukacją, absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydziału Mechatroniki.
Tomasz DAWID
Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej o specjalności Elektroniczne i Komputerowe Systemy Automatyki. Z automatyką przemysłową związany już od czasu technikum. W swojej dotychczasowej karierze zawodowej pracował zarówno jako projektant i programista PLC/SCADA/DCS w firmie integratorskiej, specjalista automatyk w firmie produkcyjnej, jak i inżynier aplikacyjny w firmie Balluff. Obecnie kontynuuje swoją zawodową przygodę w firmie Balluff jako Techniczny Manager Produktu zajmujący się grupą produktów, które wpisują się w cele przemysłu 4.0. Tomasz tak mówi o sobie: Dla mnie automatyka przemysłowa to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Od zawsze ogromną satysfakcję sprawiał mi dobór, projektowanie i uruchomienie systemów automatyki oraz wspieranie tego typu zadań. Aktualnie wraz z siłami sprzedaży oraz marketingu spełniam się w rozwiązywaniu problemów klientów poprzez dostarczanie rozwiązań, które wspierają podnoszenie konkurencyjności w zgodzie z wymaganiami i trendami nowoczesnego przemysłu.
Marcin SKÓRKA
Menadżer Projektów Cyberbezpieczeństwa i Automatyki. Bierze aktywny udział we wszystkich istotnych wydarzeniach branżowych w Polsce. Autor referatów i prelegent z zakresu cyberbezpieczeństwa przemysłowego na najważniejszych konferencjach i sympozjach. Uczestnicy konferencji i seminariów cenią Marcina za precyzyjny przekaz i dogłębną znajomość tematyki.
EMT TV - relacja wideo z warsztatów EMT Tour
Czym jest EMT TOUR
EMT TOUR to:
- Cykliczne warsztaty szkoleniowe, poświęcone aktualnym problemom, praktycznym i innowacyjnym rozwiązaniom.
- Wybitni eksperci i prelegenci - wdrożeniowcy, projektanci, automatycy, mechanicy, przedstawiciele producentów.
- Tematyka odpowiadająca potrzebom przemysłu produkcyjnego oraz służbom utrzymania ruchu - systemy sterowania, automatyka, napędy, hydraulika siłowa, pneumatyka przemysłowa, obróbka CNC.
- Zaangażowanie merytoryczne i sprzętowe czołowych producentów: Siemens, Parker, Ponar, Balluff, ifm electronic, Beckhoff, HYDAC, Perschmann.
- Integracja i łączenie środowiska zakładów produkcyjnych, przemysłowych z gronem czołowych dostawców komponentów mechatronicznych.
- Współpraca z czasopismami branżowymi: Utrzymanie Ruchu, Służby Utrzymania Ruchu oraz portalami STALEO oraz Zrobotyzowany.