Co to jest CNC?
CNC to skrót od angielskiego terminu Computerized Numerical Control, oznaczającego komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jest to proces produkcyjny używany do sterowania maszyn służących do cięcia, kształtowania i tworzenia różnych części. W układzie sterowania numerycznego znajduje się specjalnie zaprogramowany mikrokomputer, dzięki któremu frezarki i tokarki mogą wykonywać elementy o bardzo precyzyjnych, często skomplikowanych wzorach i kształtach.
Obecnie używane maszyny CNC działają przy użyciu tzw. kodu G - języka obróbki CNC, będącego standardem w normach: ISO, DIN oraz Polskiej Normie (PN). Kod G definiuje podstawowe operacje, które trzeba wykonać, aby obrobić detal na obrabiarce sterowanej numerycznie. Komendy wyposażone w G kod dostarczają maszynie precyzyjnych wartości, takich jak: prędkość, lokalizacja czy koordynacja.
Czym jest obróbka CNC? Definicja obróbki obejmuje nadanie nowych cech geometrycznych obrabianemu przedmiotowi. Najważniejszym zadaniem obróbki CNC jest zmiana kształtu elementu za pomocą specjalnych narzędzi skrawających (montowanych w obrabiarce) lub innego medium tj. gaz, laser czy woda. Dzięki obróbce CNC – na podstawie założonych wartości (wymiarów, twardości, gładkości) surowiec przetwarzany jest w produkt końcowy.
Aby zdefiniować najważniejsze parametry obróbki CNC, wykorzystuje się oprogramowanie do komputerowego wspomagania projektowania CAD (Computer Aided Design) oraz oprogramowanie do komputerowego wspomagania wytwarzania CAM (Computer Aided Manufacturing). W technologii CAD projektuje się model cyfrowy produktu, z kolei technologia CAM integruje proces projektowania i wytwarzania. System CAM odpowiada m.in. za wygenerowanie ścieżki narzędzia, prędkość obrotową czy kąt, pod jakim ustawione jest narzędzie. To właśnie oprogramowanie CAM przy pomocy postprocesora przekłada model cyfrowy na zadania wykonywane przez maszynę .
Jakie materiały można obrobić na maszynie CNC? Definicja obróbki obejmuje nadanie nowych cech geometrycznych obrabianemu przedmiotowi. Najważniejszym zadaniem obróbki CNC jest zmiana kształtu elementu za pomocą specjalnych narzędzi skrawających (montowanych w obrabiarce) lub innego medium tj. gaz, laser czy woda. Dzięki obróbce CNC – na podstawie założonych wartości (wymiarów, twardości, gładkości) surowiec przetwarzany jest w produkt końcowy.
Wyróżniamy 4 najważniejsze typy obróbki CNC:
- toczenie – to najbardziej popularna metoda obróbki skrawaniem, służąca do obróbki niewielkich brył obrotowych - powierzchni walcowych, stożkowych, a także kulistych (wałki, stożki, kule, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne). Jednoostrzowe narzędzie skrawające w tokarce wykonuje ruch wzdłuż którejś z dwóch osi – X i Z, z kolei obrabiany element wykonuje ruch obrotowy wokół jednej z nich – zwykle Z. Ze względu na liczne zalety – wysoką precyzję, dokładność, powtarzalność, a co za tym idzie wydajność i zoptymalizowane koszty, toczenie CNC stosuje się zarówno przy produkcji mało – jak i wielkoseryjnej. Toczenie CNC jest bardzo popularne w takich sektorach, jak: przemysł lotniczy, maszynowy, motoryzacyjny oraz branża medyczna.
- frezowanie - to obróbka powierzchni przedmiotu nieruchomego, kształtowanego za pomocą narzędzia tnącego, wprawionego w ruch obrotowy. W przeciwieństwie do toczenia w przypadku frezowania zwykle stosowane są narzędzia wieloostrzowe. Metoda ta stosowana jest w obróbce powierzchni płaskich i kształtowatych (rowki, gwinty czy koła zębate). Odpowiedni kształt uzyskuje się dzięki narzędziu tnącemu, którego ostrza nie pracują w jednym czasie, a cyklicznie. Frezowanie bardzo dobrze sprawdza się w obróbce drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Główne sektory, w których jest wykorzystywane to lotnictwo, motoryzacja, automatyka, elektronika oraz branża medyczna.
- szlifowanie – jest to obróbka ścierna, pozwalająca uzyskać docelową powierzchnię materiału. W metodzie tej narzędzie skrawające porusza się obrotowo.
- wiercenie – metoda umożliwiająca wykonywanie otworów w różnego rodzaju materiałach. Po wierceniu w celu uzyskania prawidłowych wymiarów czy tolerancji stosuje się rozwiercanie, które może być realizowane przez maszyny ze sterowaniem CNC.
- wypalanie laserowe – w metodzie tej wiązka promieniowania laserowego topi cienką warstwę metalu, dzięki czemu można uzyskać bardzo niestandardowe, dowolnie zaprogramowane kształty. Do cięcia laserem używa się również gazu technicznego o dużej czystości.
- cięcie wodą (water jet) – bardzo ekologiczna metoda, umożliwiająca rozcinanie i przebijanie różnych, również bardzo trudnych do przecięcia materiałów: kamienia, ceramiki, aluminium, blach stalowych, tworzyw sztucznych oraz żywności. Cięcie wodą nie zmienia struktury obrabianego materiału, jakość krawędzi jest bardzo wysoka. Przy obróbce water jet nie wydzielają się gazy ani pyły.
- gięcie CNC – bardzo popularna technologia obróbki plastycznej metali, polegająca na odpowiednim odkształceniu materiału – na gorąco lub na zimno. Gięcie odbywa się na prasach krawędziowych lub przy użyciu walców i jest bardzo precyzyjną oraz wydajną formą gięcia blach – prawie w 100% pozwala wykorzystać blachę i ograniczyć odpad do minimum.
Jakie są zalety obróbki CNC? Największymi atutami obróbki na maszynach sterowanych numerycznie jest ogromna precyzja, bardzo wysoka jakość krawędzi oraz możliwość uzyskania identycznych elementów w dużej ilości, co jest niezwykle istotne w produkcji masowej. W porównaniu do obróbki konwencjonalnej, CNC jest znacznie bardziej ekonomiczne - uszkodzenia materiału są rzadsze, co wpływa na minimalizowanie strat. Proces obróbczy jest szybki, zapewnia powtarzalność na każdym etapie produkcji, a co za tym idzie utrzymanie standardów oraz bezpieczeństwa osób obsługujących maszyny.
Pozostałe pytania:
- Ile zarabia programista CNC?
- Co dalej po kursie obsługi cnc?
- Czy obsługa i programowanie obrabiarek CNC może być zajęciem dla kobiet?
- W jakim stopniu kurs na operatora obrabiarki sterowanej numerycznie przygotuje mnie do pracy w branży cnc?
- Czy kursy operatorów cnc są mniej wartościowe niż kursy na operatorów - programistów?
- Czy samodzielna nauka programowania obrabiarek cnc jest mniej wydajna niż szkolenie cnc?
- Czy kursy na obrabiarki cnc są często organizowane?
- Czy osoba niepełnosprawna może odbyć kurs obsługi maszyn cnc?
- Jaką wagę ma certyfikat operatora cnc na rynku pracy?
- Lepiej zrobić kurs programowania cnc online, czy w tradycyjny sposób?
- Jakie zalety ma kurs operatora obrabiarek cnc?
- Co to jest CNC?
- Czy programowanie obrabiarek CNC jest skomplikowane?
- Jakie zagadnienia omawiane są podczas kursu na operatora maszyn cnc?
- Czy łatwo jest znaleźć pracę po kursie tokarki cnc?
- Na czym polega kurs obrabiarek sterowanych numerycznie?
- W jakim rejonie Polski występuje największe zapotrzebowanie na fachowców po szkoleniu na operatora CNC?
- Czym konkretnie zajmuje się operator maszyn CNC?
- Jakiej ceny można spodziewać się za kurs na obrabiarki cnc?
- W jakim zawodzie można pracować po kursach na maszyny cnc?