EMT TOUR to największy w Polsce cykl bezpłatnych warsztatów technicznych dla profesjonalistów organizowany przez EMT-Systems już od 10 lat. Za nami dwa miesiące spotkań przedstawicieli branży przemysłowej z całej Polski.

Tegoroczna edycję rozpoczęliśmy 10 marca, kiedy to blisko 70 uczestników zajmujących się elektroenergetyką uczestniczyło w pierwszej po zimowej przerwie edycji warsztatów technicznych EMT Tour. Partnerem tego wydarzenia był Siemens a spotkanie odbyło się pod hasłem „Moc i energia”.

Głównym tematem warsztatów była prezentacja najnowszych rozwiązań w zakresie elektroenergetyki. Siemens udostępnił uczestnikom zmontowaną na miejscu rozdzielnicę kasetową Sivacon S8 – zaawansowane urządzenie elektroenergetyczne, przeznaczone do dystrybucji energii elektrycznej w systemach niskiego napięcia.

W trakcie sesji warsztatowej uczestnicy mieli okazję wysłuchać merytorycznych prelekcji, m.in. na temat rozwiązań w zakresie automatyki elektroenergetycznej dla sieci SN czy zarządzania przemysłową siecią elektroenergetyczną dużego zakładu przemysłowego. Nie zabrakło także prezentacji narzędzi i aplikacji niezbędnych do właściwego funkcjonowania sieci.

Najnowsze technologie obróbki CNC

24 marca warsztaty EMT Tour były poświęcone obróbce CNC. To spotkanie zgromadziło blisko 100 fachowców z całego kraju.

Podczas prelekcji prowadzonych przez trenerów EMT-Systems oraz zaproszonych ekspertów z firm, parterów wydarzenia: Siemens, Tungaloy oraz EMCO, uczestnicy mieli okazję poznać najnowsze rozwiązania i innowacyjne strategie dla obróbki CNC.

Dodatkowo prelegenci przedstawili nowoczesne metody przygotowania produkcji, nowe rozwiązania technologiczne, a także nowoczesne podejście do wytwarzania z zastosowaniem CAM/CNC. Wszystko to złożyło się na obraz produkcji w czasach cyfrowej rzeczywistości, która w wielkim tempie wkracza do zakładów produkcyjnych.

Trenerzy EMT-Systems – Wojciech Grygierek, Łukasz Grabowski i Michał Sobek zapoznali uczestników z najnowszym programem szkoleń z zakresu obróbki CNC.

Na stoiskach firmowych partnerów warsztatów zaprezentowano najnowsze rozwiązania narzędziowe w obróbce CNC. Nie zabrakło też oryginalnych akcentów – katany i elementów stroju samuraja.

Cyfrowa transformacja przemysłu

Dwukrotnie – 31 maja i 14 kwietnia – podczas EMT Tour rozmawialiśmy o  technikach cyfrowej transformacji procesów i maszyn produkcyjnych Przemysłu 4.0.

Warsztaty zgromadziły blisko 200 uczestników zainteresowanych przemysłem przyszłości. Podczas wykładów zaproszeni goście oraz trenerzy EMT-Systems przedstawili różne jego aspekty.

Koncepcja Przemysłu 4.0 to między innymi odpowiedź na problem niedoboru wykwalifikowanych pracowników. – Musimy nauczyć się przewidywać przyszłość. – powiedział dr hab. inż. Marek Fidali. – Do tego przydaje się doświadczenie, wiedza i dane, które mamy do dyspozycji. Kluczem jest odpowiednie diagnozowanie i wprowadzenie do procesów w fabryce 4.0 modeli predykcyjnych.

Inteligentne, autonomiczne systemy, które wykorzystują algorytmy komputerowe do monitorowania i kontrolowania rzeczy fizycznych zbierają ogromne ilości informacji. – Ilość danych wymaga specjalistycznych narzędzi. Bez tego nie jesteśmy w stanie wykorzystać tego potencjału. – stwierdził Jacek Kucharczyk z APA Group

Dr inż. Dominik Rabsztyn z EMT-Systems skupił się na sposobach transformacji cyfrowej w monitorowaniu parametrów napędu hydraulicznego.

Z kolei możliwości współpracy z Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej przy transformacji cyfrowej przedsiębiorstw przedstawiła dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ – Wirtualna i poszerzona rzeczywistość może być wykorzystania w kontroli jakości i diagnostyce. Jaskinia 3D, która jest w naszym Centrum pozwala wizualizować technologiczne rozwiązania.

Finansowanie cyfrowej transformacji można przeprowadzać z wykorzystaniem środków z programów Unii Europejskiej. – W tym Centrum Przemysłu 4.0 również może pomóc. – dodała prof. Timofiejczuk

Transformacja cyfrowa to złożony proces. Podczas warsztatów EMT TOUR o automatyzacji i robotyzacji mówił dr inż. Julian Malaka z Polskiej Platformy Przyszłości. Natomiast sposoby integracji rozwiązań IT w automatyce na podstawie swoich doświadczeń z zakładów przemysłowych w Polsce zaprezentował Marcin Podsiadły, programista systemów sterowania i trener EMT-Systems

Uczestnicy warsztatów poznali praktyczne zastosowania technologii przyszłości w jednej z fabryk wiodącego producenta samochodów. – Nasze doświadczenia potwierdzają, że zbieranie i analiza danych produkcyjnych to istota Przemysłu 4.0 – powiedział Maciej Walczak z APA Group

Partnerami wydarzeń związanych z przemysłem przyszłości byli APA Group, Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej oraz Platforma Przemysłu Przyszłości.

Z kolei 28 kwietnia podczas spotkania organizowanego wraz z naszym partnerem IFM Electronic, rozmawialiśmy o czujnikach przemysłowych jako fundamencie transformacji cyfrowej maszyn i procesów produkcyjnych. To pierwsza z czterech konferencji IndaSensors jakie zaplanowaliśmy w tym roku.

Listę warsztatów EMT Tour planowanych w kolejnych miesiącach można znaleźć pod tym linkiem