AUTOMATYKA I MECHATRONIKA
Lista szkoleń:
Relacja ze szkolenia:
„Podczas szkolenia AM1 prowadzący zadawał nam zadania do samodzielnego zrealizowania np. dołożyć lampkę lub przycisk do układu (bez dostępnego schematu elektrycznego). Musieliśmy sami “rozkminić”, co do czego podłączyć. Było przy tym dużo kombinowania, wielu z nas popełniło dużo błędów, ale taka forma przekazywania wiedzy moim zdaniem jest najbardziej skuteczna i efektywna. Jednym z zadań było podłączenie i uruchomienie 3 styczników w zadanej sekwencji lub podłączenie do układu przekaźnika czasowego, żeby wysterował nam układ po odpowiednim czasie…” Czytaj więcej
Strefa wiedzy
Automatyka Przemysłowa
Co to jest automatyka przemysłowa?
Automatyka przemysłowa to połączenie systemów mechatronicznych, które wykonują określone zadania i automatyzują procesy produkcji. Automatyka wspomaga monitorowanie i sterowanie maszynami i jest powszechnie stosowana w zakładach produkcyjnych.
W zakładach wykorzystujących automatykę przemysłową procesy są zautomatyzowane, dzięki czemu produkty mogą być wytwarzane szybciej, niezawodnie i dokładnie według wcześniej określonych specyfikacji.
Dodatkową przewagą automatyki przemysłowej jest element ciągłego kontrolowania procesu produkcji, co umożliwia ciągłą poprawę jakości finalnego produktu.
Celem nadrzędnym w zautomatyzowanych zakładach jest ograniczenie roli człowieka do minimum.
Dlaczego automatyka przemysłowa jest niezbędna w dzisiejszych czasach ?
Z roku na rok rośnie złożoność finalnego produktu. Jego sprawne wyprodukowanie bez szybkich i niezawodnych systemów nie byłoby możliwe.
Jeśli dołożymy do tego wciąż rosnącą presję na coraz tańszy produkt wyprodukowany jak najszybciej, otrzymujemy jasną odpowiedź, skąd bierze się szybki rozwój automatyki przemysłowej i zapotrzebowanie na specjalistów.
Nie możemy też zapomnieć o koncepcji nowoczesnej fabryki jako zbioru połączonych ze sobą maszyn, które współpracują i wymieniają się danymi. Bez automatyki przemysłowej nie byłoby to możliwe, tak samo, jak praca nad ciągłym podnoszeniem szybkości i jakości produkcji.
Co to są systemy automatyki i z czego się składają?
W skład systemów automatyki wchodzi wiele urządzeń, które umożliwiają pracę, kontrolę i monitoring nad całym systemem automatyki przemysłowej.
Wśród wielu elementów możemy wyszczególnić te najważniejsze:
- maszyny do montażu, transportu i magazynowania produktów
- kompletne linii montażowe
- kamery i czujniki
- panele operatorskie
- sterowniki plc
- silniki pompy i zawory
Dodatkowo należy tutaj także uwzględnić oprogramowanie dostarczające dane z wszystkich tych urządzeń np. SCADA. Dzięki niemu właśnie możliwa jest optymalizacja procesów produkcji.
Mechatronika
Co to jest mechatronika?
Mechatronika jest interdyscyplinarną dziedziną, która łączy elementy inżynierii, obróbki skrawaniem, technologii informacyjnej, robotyki i elektroniki. Łączy te różnorodne pola w celu projektowania i testowania w terenie nowych i bardziej wydajnych rozwiązań maszynowych, aby linie produkcyjne działały płynniej. Na styku mechaniki, elektroniki i informatyki specjaliści mechatroniki tworzą prostsze, inteligentniejsze systemy. Mechatronika jest niezbędnym fundamentem dla oczekiwanego wzrostu automatyzacji i produkcji.
Zaczęło się od sposobu na zintegrowanie części maszyn – hydrauliki, pneumatyki i innych systemów mechanicznych z komputerowymi systemami sterowania. Mechatronika rozwinęła się w kwitnącą część przemysłu produkcyjnego, dzięki najnowszym innowacjom, takim jak sztuczna inteligencja i ulepszone projektowanie UX.
Typowy dzień dla technologa mechatronika może obejmować sprawdzanie projektów rozwiązań, pomaganie w instalowaniu nowych systemów, rozwiązywanie problemów z wadliwą elektroniką i utrzymanie sprzętu niezbędnego do produkcji mechanicznej.
Mechatronika to modne hasło branżowe, będące synonimem robotyki i inżynierii elektromechanicznej. Robotyka, systemy sterowania i systemy elektromechaniczne podlegają mechatronice.
Masz talent do kreatywnego rozwiązywania problemów? Lubisz działania techniczne i inżynierskie? Potrafisz dobrze pracować jako członek zespołu? Mechatronika może być dla Ciebie.
Gdzie można znaleźć technologię mechatroniczną?
Technologowie mechatronicy pracują w wielu różnych dziedzinach, ale najczęściej występują w sektorze produkcyjnym. Każda linia produkcyjna, która wymaga mechanicznej precyzji w środowisku, które może być niebezpieczne lub niegościnne dla ludzkich rąk, jest idealnym kandydatem na nowsze i lepsze rozwiązania mechatroniczne.
Specjaliści, którzy są wykwalifikowani w tej dziedzinie automatyki, są bardzo poszukiwani na liniach produkcyjnych, od projektów tak dużych, jak produkcja pojazdów, aż po najmniejsze produkty mikroelektroniczne. Mechatronika miała wymierny wpływ jednakowo na szybkość, z jaką można montować nowe produkty, na cenę, a finalnie na zyski z produkcji.
Dlaczego mechatronika zmienia świat?
Dziedzina mechatroniki zmienia na świecie jedno zautomatyzowane rozwiązanie po drugim. Korzyści dla konsumentów obejmują tańsze i dobrze wykonane produkty oraz krótszy czas produkcji. Najbardziej zaawansowana technologia zależy od aplikacji mechatronicznych do wytwarzania i obróbki produktów konsumenckich, z których korzystasz na co dzień. Rozwiązania mechatroniczne zostały zintegrowane z produktami w sposób zwiększający bezpieczeństwo: układy przeciwblokujące hamulce i sprzęt do obrazowania medycznego. Nie można lekceważyć wpływu na zdrowie ludzkie, samopoczucie i bezpieczeństwo, jaki przyniosły te innowacje.
Jak zostać mechatronikiem i na jaką pracę możemy liczyć?
Chociaż w zawodach mechatronicznych spotyka się często techników mechatroników, to dziedzina inżynierii mechatronicznej wymaga często wyższego wykształcenia, które obejmuje takie przedmioty, jak programowanie, układy scalone, sieci komputerowe i systemy półprzewodnikowe.
O ile tytuł technika zdobędziemy w technikum mechatronicznym, to do wielu prac licencjat z nauk ścisłych o specjalizacji mechatronicznej jest minimalnym warunkiem wstępnym. Zaawansowane stanowiska w tej dziedzinie mogą wymagać magistra lub nawet doktoratu. Tytuł taki zdobywa się podczas studiów na wydziałach mechatroniki na uczelniach wyższych.
Dyplom z mechatroniki może prowadzić do stanowisk kierowniczych, w tym zarządzania projektami. Zakres miejsc pracy waha się od laboratoriów i zakładów przetwórczych po inżynierskie biura projektowe.
Specjaliści mechatronicy pracują w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, telekomunikacji, informatyki, inżynierii samochodowej, robotyki, sztucznej inteligencji oraz produktów konsumenckich i opakowań.
Co robią inżynierowie mechatroniki?
Specjaliści mechatroniki mogą wiele zrobić w różnorodnych dyscyplinach inżynieryjnych i mają solidną bazę do rozwoju. Specjaliści mechatroniki znają podstawy inżynierii mechanicznej i elektrycznej – mówią w obu językach – więc specjalista mechatroniki może współpracować zarówno z zespołami mechanicznymi, jak i inżynierskimi.
Specjaliści mechatroniki pracują dla przykładu z masywnymi robotami przemysłowymi, mniejszymi robotami w operacjach typu „podnieś i umieść”, systemami kontroli do butelkowania lub pakowania produktów spożywczych i napojów, dronami, projektowaniem systemów kontroli jazdy w parkach rozrywki, opracowywanie prototypów.
Niektórzy specjaliści mechatronicy zatrudnieni są w firmach, w których konieczne jest zaprojektowanie i utrzymanie urządzeń automatycznych. Obejmuje to takie branże jak: produkcja, górnictwo, lotnictwo, robotyka, obrona i transport. Inni specjaliści mechatronicy są zatrudniani przez wielkie firmy produkcyjne zajmujące się produkcją na dużą skalę. Ze względu na postęp technologiczny pojawi się wiele nowych możliwości kariery.
Jakie zadania wykonują specjaliści mechatroniki?
Istnieje wiele zadań, które wykonują specjaliści mechatroniczni, w zależności od branży. Niektórzy projektują, rozwijają, utrzymują i zarządzają zaawansowanymi technologicznie systemami inżynieryjnymi do automatyzacji zadań przemysłowych. Inni stosują mechatroniczne / zautomatyzowane rozwiązania do przenoszenia komponentów materiałowych lub wyrobów gotowych, lub projektują i pomagają w wytwarzaniu produktów konsumenckich, takich jak kamery. Jeszcze inni przeprowadzają badania wykonalności oraz wpływu na koszty i korzyści wydajnościowych nowego sprzętu mechatronicznego. Jeszcze inni z kolei stosują procesy elektroniczne i mechaniczne oraz komputery do zadań, w których wykorzystanie siły roboczej może być niebezpieczne (na przykład eksploracja podwodna, wydobycie lub leśnictwo).
Jakich umiejętności potrzebują specjaliści mechatronicy?
Specjaliści mechatroniczni mają szerokie umiejętności interdyscyplinarne, dzięki czemu mogą przejść do bardziej tradycyjnych dyscyplin inżynieryjnych.
Specjalista mechatroniki cechuje się:
- twórczym podejściem do rozwiązywania problemów
- umiejętnością pracy w zespole
- kreatywnym myśleniem
- umiejętnością komunikowania dobrych pomysłów współpracownikom
Wielu inżynierów mechatroników używa projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) i innego oprogramowania inżynierskiego do modelowania, symulacji i analizy złożonych systemów mechanicznych, elektronicznych lub innych systemów inżynieryjnych.