Laboratoria szkoleniowe EMT-Systems
Centrum Szkoleń Inżynierskich
EMT-Systems
Szkolenia EMT-Systems prowadzone są przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć nauki z zastosowaniem nowoczesnych metod nauczania. Realizowane są w laboratoriach i salach szkoleniowych wyposażonych w profesjonalny sprzęt i pomoce dydaktyczne.
Szkolenia realizowane są w formie warsztatów technicznych oraz zajęć wykładowych. Uczestnicy, pod opieką prowadzącego, mają dostęp do zaawansowanej aparatury, urządzeń i systemów, z których prowadzone jest dane szkolenie. W czasie zajęć wykonywane są liczne zadania i ćwiczenia praktyczne, pomagające nabyć niezbędne umiejętności techniczne.
Do dyspozycji kursantów oddajemy 45 nowoczesnych pracowni szkoleniowych, wyposażonych w sprzęt niezbędny do realizacji danego tematu kursu oraz część socjalną, będącą miejscem poczęstunku i relaksu w przerwach między szkoleniami. Firma mieści się w Gliwickim Centrum Naukowo-Technologicznym CECHOWNIA, gdzie rozwijają swą działalność najnowocześniejsze przedsiębiorstwa ukierunkowane na innowacyjność i ultranowoczesną myśl techniczną.
Laboratoria szkoleniowe – Inżynieria mechaniczna
Laboratorium pneumatyki w siedzibie
EMT-Systems
Sale i laboratoria szkoleniowe, klimatyzowane, duże i przestronne. Stanowiska dla kursantów zostały specjalistycznie wyposażone. Każdy z uczestników ma dostęp do stacji komputerowych z oprogramowaniem symulacyjnym, najnowszych katalogów produktowych, przekrojów komponentów pneumatyki, bogato wyposażonych laboratoriów wykorzystywanych do wykonywania ćwiczeń praktycznych.
Nasze sale i laboratoria szkoleniowe zapewniają możliwość pracy na przemysłowych komponentach pneumatyki najpopularniejszych producentów:
- Parker, ORIGA Parker, Festo, Rexroth, Pneumax/Rectus, PIAB, NORGREN, BIMBA Pneumatics, SMC (w zakresie układów sterujących oraz wykonawczych pneumatyki oraz elektropneumatyki)
- IFM, BALLUFF, Relpol, SIEMENS, Pneumax (w zakresie sensoryki przemysłowej, układów przekaźnikowych, sterowania oraz wysp zaworowych)
Podczas praktycznych zajęć wykorzystujemy różnorodne stanowiska szkoleniowe. W zależności od stopnia kursu do dyspozycji naszych kursantów oddajemy następujące wyposażenie:
Stanowiska pneumatyki przemysłowej
Stanowiska posiadają unikalną i jedyną w kraju konstrukcję umożliwiającą ćwiczenia na różnym stopniu zaawansowania. W skład ich wyposażenia wchodzą:
- układy wykonawcze: siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania, beztłoczyskowe siłowniki liniowe, chwytaki, wielopozycyjne stoły wahadłowe z tłumieniem pozycji skrajnych położenia, znormalizowanych siłowników wielopozycyjnych
- zawory rozdzielające typu 3/2, 5/2, 5/3 (aktywowane ręcznie, mechanicznie, pneumatycznie)
- zawory zwrotne i zwrotno-dławiące, szybkiego spustu, dławiące, redukcyjne, bezpieczeństwa
- zawory logiczne
- pneumatyczne zawory czasowe
- elementy techniki podciśnieniowej
- czujniki (optyczne, indukcyjne, pojemnościowe)
Na stanowiskach do nauki syntezy układów pneumatycznych znajdują się również moduły:
- przycisków monostabilnych i bistabilnych
- przekaźników (umożliwiających syntezę układów sterowania pośredniego zaworów)
- wielofunkcyjnych przekaźników czasowych
- wskaźników wizualnych oraz akustycznych stanu pracy
- licznika pneumatycznego
- zaworów do zabudowy na panelach
- koncentratorów pasywnych wejść czujników oraz kontaktronów siłowników pneumatycznych
Stanowiska elektropneumatyki przemysłowej
Stanowiska posiadają unikalną i jedyną w kraju konstrukcję umożliwiającą ćwiczenia na różnym stopniu zaawansowania. W skład ich wyposażenia wchodzą:
- układy wykonawcze: siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania, beztłoczyskowe siłowniki liniowe, chwytaki, wielopozycyjne stoły wahadłowe z tłumieniem pozycji skrajnych położenia, znormalizowanych siłowników wielopozycyjnych
- zawory rozdzielające typu 3/2, 5/2, 5/3 (aktywowane ręcznie, mechanicznie, pneumatycznie oraz elektrycznie)
- zawory zwrotne i zwrotno-dławiące, szybkiego spustu, dławiące, redukcyjne, bezpieczeństwa
- zawory logiczne
- pneumatyczne zawory czasowe oraz przetworniki pneumoelektryczne
- proporcjonalne regulatory ciśnienia
- elementy techniki podciśnieniowej
- czujniki (optyczne, indukcyjne, pojemnościowe)
- przyciski monostabilne i bistabilne
- przekaźniki (umożliwiające syntezę układów sterowania pośredniego zaworów)
- wielofunkcyjne przekaźniki czasowe
- wskaźniki wizualne oraz akustyczne stanu pracy
- liczniki pneumatyczne
- zawory do zabudowy na panelach
- koncentratory pasywne wejść czujników oraz kontaktrony siłowników pneumatycznych
ULTRADŹWIĘKOWY DETEKTOR NIESZCZELNOŚCI
W trakcie szkoleń prezentujemy również sposoby pracy z wykrywaczem nieszczelności w instalacjach pneumatycznych. Nasze narzędzie to Leakshooter – ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności z wbudowaną kamerą.
Umożliwia wykrycie wycieku dowolnego gazu znajdującego się pod ciśnieniem. Sprawdzi się również w przypadku instalacji podciśnieniowych (próżniowych). Kamera umożliwia precyzyjne zlokalizowanie miejsca wycieku dzięki wskaźnikowi o zmiennym kolorze. W miejscu wycieku można zrobić zdjęcie, a następnie zgrać je do komputera do dalszego wykorzystania.
UNIKATOWE POMOCE DYDAKTYCZNE
Podczas szkoleń wykorzystujemy również unikatowe elementy i komponenty dydaktyczne:
- przekroje komponentów układu pneumatycznego
- rzadko spotykane elementy i części
Laboratorium Pneumatyki dedykowane szkoleniom w siedzibie Klienta
Oprócz szkoleń w trybie otwartym organizowanych w naszej siedzibie, prowadzimy również wiele kursów z PNEUMATYKI I ELEKTROPNEUMATYKI w zakładach pracy naszych Klientów. Szkolenia tego typu charakteryzują się:
- planem szkoleniowym przygotowanym w oparciu o indywidualną problematykę i dedykowane Klientowi materiały,
- dogłębną analizą schematów pneumatycznych dostarczonych przez zamawiającego,
- ćwiczeniami praktycznymi na przemysłowych komponentach,
- pracą na maszynach i układach znajdujących w halach produkcyjnych zamawiającego.
Dysponujemy flotą samochodową oraz mobilnymi zestawami do podstawowych ćwiczeń i samodzielnego montażu układów. Ich przemyślana konstrukcja i specjalnie zaprojektowana funkcjonalność pozwala na realizację pełnowartościowego szkolenia poza Laboratorium Pneumatyki przemysłowej EMT-Systems.
Laboratorium hydrauliki siłowej w siedzibie firmy
EMT-Systems
Sale i laboratoria szkoleniowe, klimatyzowane, duże i przestronne. Stanowiska dla kursantów zostały specjalistycznie wyposażone. Każdy z uczestników ma dostęp do stacji komputerowych z oprogramowaniem symulacyjnym, najnowszych katalogów produktowych, przekrojów komponentów hydrauliki, bogato wyposażonych laboratoriów wykorzystywanych do wykonywania ćwiczeń praktycznych.
Nasze sale i laboratoria szkoleniowe zapewniają możliwość pracy na przemysłowych komponentach i układach hydrauliki siłowej najpopularniejszych producentów – PARKER Hannifin, BOSCH Rexroth, Manuli Fluiconnecto, HYDAC oraz PONAR WADOWICE.
Podczas praktycznych zajęć wykorzystujemy różnorodne stanowiska szkoleniowe. W zależności od stopnia kursu do dyspozycji naszych kursantów oddajemy następujące wyposażenie:
Film prezentujący fragmenty zajęć w laboratorium hydrauliki siłowej
Stanowisko hydrauliki konwencjonalnej
Stanowiska posiadają unikalną i jedyną w kraju konstrukcję umożliwiającą ćwiczenia na różnym stopniu zaawansowania:
- montaż i sprawdzanie działania dowolnie zestawionych układów hydraulicznych sterowanych konwencjonalnie oraz elektrycznie
- przeprowadzanie badań eksploatacyjnych typowych elementów hydrauliki siłowej (pompy, zawory ciśnieniowe, zawory dławiące, regulatory przepływu)
- prosty, wygodny i szybki montaż zaprojektowanych układów hydraulicznych
- sprawdzanie działania i obserwacja pracy układu zasilania, zaworów ciśnieniowych, zaworów sterujących kierunkiem i natężeniem przepływu oraz elementów wykonawczych
- nabywanie umiejętności w zakresie projektowania i montażu elektrohydraulicznych układów przekaźnikowego sterowania elektrycznego oraz proporcjonalnego.
Stanowisko elektrohydrauliki i hydrauliki proporcjonalnej
Stanowiska posiadają unikalną i jedyną w kraju konstrukcję umożliwiające ćwiczenia na różnym stopniu zaawansowania:
- montaż i sprawdzanie działania dowolnie zestawionych układów hydraulicznych sterowanych proporcjonalnie w układzie otwartym i zamkniętym
- nabywanie umiejętności w zakresie projektowania i montażu elektrohydraulicznych układów przekaźnikowego sterowania elektrycznego oraz proporcjonalnego
- parametryzacja układów proporcjonalnych
Stanowisko wizualizacji i regulacji pracy układu hydraulicznego
Stanowisko do ćwiczeń praktycznych prezentuje klasyczne działanie układu hydraulicznego. Dzięki zastosowaniu elementów zbudowanych z tworzywa PMMA, doskonale widoczne są wszystkie kanały, przepływy oraz wnętrza każdego komponentu znajdującego się w instalacji podczas jej pracy.
Stanowisko sterowane jest z układu automatyki z wizualizacją na panelu operatorskim. Układ wykorzystywany jest do dogłębnego poznania działania instalacji hydraulicznej, pokazania słabych i mocnych stron, pokazania najbardziej awaryjnych miejsc oraz sposobów ich szybkiego rozwiązywania. Elementy składowe układu:
- blok zaworowy
- siłownik
- akumulator hydrauliczny
- zbiornik na ciecz roboczą
- szafa sterownicza z panelem operatorskim.
Zasilacz hydrauliczny o unikalnej konstrukcji
Zasilacz w całości składa się z komponentów przemysłowych. Wyposażony jest w dwa niezależne układy pompowe, złożone z pomp zębatych o różnych zarysach zębów (proste i skośne). Dzięki zastosowaniu transparentnego włazu rewizyjnego, przegrody wykonanej z tworzywa sztucznego oraz podświetlenia wnętrza zbiornika, zasilacz umożliwia wizualną analizę przepływu cieczy podczas rozruchu układu oraz w stanie ustalonym.
Zaawansowane stanowisko napędów hydrauliki mobilnej
Stanowisko napędów hydrauliki mobilnej oraz mobilnych układów sterowania w technice proporcjonalnej – system sterowania Iqan – Parker Hannifin.
Stanowisko napędów mobilnych z systemem Load Sensing
Stanowisko napędów mobilnych, wyposażone w układ napędowy z pompą o zmiennej wydajności oraz system sterowania Load Sensing (LS).
Unikalne pomoce dydaktyczne
Podczas szkoleń wykorzystujemy również unikatowe elementy i komponenty dydaktyczne:
- przygotowane na nasze zamówienie przekroje wszystkich komponentów układu hydraulicznego
- dokonujemy warsztatowego demontażu komponentów w celu pokazanie klasycznych skutków awarii
Narzędzia specjalistyczne
Kursanci poznają i wykonują szereg ćwiczeń z wykorzystaniem profesjonalnych przemysłowych narzędzi i aparatury pomiarowej. Do dyspozycji oddajemy:
- Rejestrator diagnostyczny Service Master Plus (prod.Parker Hannifin) do pomiaru m.in. przepływu, temperatury, ciśnienia cieczy roboczej
- Przenośne rejestratory diagnostyczne HMG 3010 i HMG 4000 (prod. HYDAC) do pomiaru m.in. przepływu, temperatury, ciśnienia cieczy roboczej wraz z 5,7-calowym kolorowym panelem dotykowym, który umożliwia przejrzyste przedstawienie wartości pomiarowych w różnych kombinacjach
- Przenośny sprzęt do monitorowania stanu olejów hydraulicznych i układów paliwowych – Parker icount oil sampler (iOS)
- Parker Kittiwake – umożliwia monitorowanie stanu maszyn. Zestaw wykorzystywany w trakcie szkolenia do badania fizykochemicznych parametrów cieczy hydraulicznych (lepkości kinematycznej, zawartości wody, liczby kwasowej, liczby zasadowej), zgodnie z normami opisanymi w dokumentacji technicznej oraz naniesionymi na powierzchni czołowej konsoli urządzenia. Na podstawie analizy otrzymanych wyników, określa się przydatność oleju do dalszej eksploatacji.
- MHC – urządzenie do sprawdzania łożysk MHC; monitoruje sygnały emisji akustycznej o wysokiej częstotliwości generowane w sposób naturalny przy pogorszeniu działania maszyn wirujących.
- Podgrzewany lepkościomierz – to narzędzie do monitorowania stanu oleju umożliwiające podejmowanie świadomych decyzji operacyjnych i dotyczących utrzymania ruchu istotnych instalacji i urządzeń. Wykorzystanie w celu: uzyskania wczesnego ostrzeżenia o występowaniu wielu powszechnych problemów, otrzymania precyzyjnych wyników przy dwóch odczytach w temp. 40 i 50 st. C (lepkości kinematycznej) oraz badania różnych gatunków oleju.
- Kamera termowizyjna FLIR wykorzystywana do wykrywania problemów hydraulicznych z wykorzystaniem obrazowania w podczerwieni.
- wiele innych
Stanowisko filtracji oleju i napełniania układów hydraulicznych
Stanowisko szkoleniowe pozwala na zaprezentowanie następujących elementów:
- Prawidłowe utrzymanie czystości środków smarnych.
- Uzupełnianie systemu nowym olejem bez wprowadzania zanieczyszczeń.
- Bezpieczne uwalnianie oleju z systemu.
- Modyfikowanie urządzenia dla precyzyjnej gospodarki smarno-olejowej.
- Uzupełnianie systemu w celu zachowania ciągłości działania.
- Poprawne pobranie próbek oleju w celu jego zbadania.
Elektroniczny katalog elementów
Nasze laboratoria szkoleniowe wyposażone są również w elektroniczny katalog komponentów hydrauliki siłowej znajdujących się w dyspozycji kursantów. Każdy komponent oznakowany jest kodem kreskowym. Zbliżenie kodu do elektronicznego czytnika pozwala natychmiast wyświetlić kartę katalogową przedmiotowego elementu. Pozwala on na szybką identyfikację komponentu jak również uzyskanie szczegółowych informacji – charakterystyka, parametry techniczne.
Wirtualny spacer po naszym laboratorium szkoleniowym:
Szkolenia zamknięte wyjazdowe
Oprócz szkoleń w trybie otwartym organizowanych w naszej siedzibie, prowadzimy również wiele kursów z hydrauliki siłowej w zakładach pracy naszych Klientów. Szkolenia tego typu charakteryzują się:
- planem szkoleniowym przygotowanym w oparciu o indywidualną problematykę i dedykowane Klientowi materiały,
- dogłębną analizą schematów hydraulicznych dostarczonych przez zamawiającego,
- ćwiczeniami praktycznymi na przemysłowych komponentach,
- pracą na maszynach i układach znajdujących w halach produkcyjnych zamawiającego.
Dysponujemy flotą samochodową oraz mobilnymi zestawami do podstawowych ćwiczeń i samodzielnego montażu układów. Ich przemyślana konstrukcja i specjalnie zaprojektowana funkcjonalność pozwala na realizację pełnowartościowego szkolenia poza Laboratorium Hydrauliki Siłowej EMT-Systems.
Laboratorium CNC
Do dyspozycji kursantów oddajemy 2 laboratoria szkoleniowe o łącznej powierzchni 162 m2, klimatyzowane i przestronne. Stanowiska dla kursantów zostały wyposażone w specjalistyczne pomoce naukowe. Każdy z uczestników ma m.in. dostęp do najnowszych katalogów narzędziowych, przyrządów pomiarowych oraz narzędzi skrawających.
Nasze sale szkoleniowe zapewniają możliwość pracy na rzeczywistych obrabiarkach przemysłowych opartych o najpopularniejsze sterowniki – SINUMERIK oraz FANUC.
Podczas praktycznych zajęć wykorzystujemy własny różnorodny park maszynowy. W zależności od stopnia kursu i poziomu grupy do dyspozycji naszych kursantów oddajemy następującą flotę maszyn obróbczych:
Laboratorium CNC – OBRABIARKI
Sterownik SINUMERIK 828D – Centrum Obróbcze NXV560A-YCM
- Wrzeciono 18,8 kW / 1200 obr/min. ze stożkiem BBT40
- Magazyn narzędzi na 20 pozycji z automatyczną wymianą narzędzi
- Gwintowanie sztywną oprawką
Sterownik FANUC 0iTF z nakładką Manual Guide – Centrum Obróbcze Pionowe R550 „Harnaś”
- Interpolacja w 3 osiach
- 16-narzędziowy magazyn narzędzi typu tarcza
- Graficzne wsparcie programowania – predefiniowane cykle obróbcze
Sterownik FANUC 0i-TF – tokarka WAFO TMK36
- Maksymalne obroty wrzeciona 2500 obr/min
- Szybkie przesuwy suportu w osiach X/Z 8/10 m/min
- Precyzyjne łożyska wrzecionowe klasy P-4
Sterownik SINUMERIK 828D – Tokarka CNC CKT 400×700
- Maksymalna średnica toczenia nad łożem 400 mm, długość elementu 700mm
- Maksymalna prędkość obrotowa wrzeciona 1800 obr/min
- Dokładność pozycjonowania 0,01mm
Sterownik FANUC 0i Mate-TD – tokarka WAFO TMK 25
- Sterowanie Fanuc 0i-mate, falownik Hitachi
- Przelotowy uchwyt hydrauliczny Ф=160
- 6-pozycyjna głowica narzędziowa
Sterownik SINUMERIK 828D – Centrum obróbcze WAFO MMY450
- Przekładnie śrubowe toczne w 3 osiach – napęd bezpośredni z silnika
- Karuzelowy magazyn narzędzi na 10 narzędzi, końcówka wrzeciona HSK-A63
- Precyzyjnie przekładnie śrubowo-toczne w 3 osiach
Sterownik SINUMERIK 808D – Tokarka Spinner SB:
- Powtarzalność pozycjonowania < 0,4 µm.
- Rozdzielczość układu pomiarowego – 0,1 µm.
- Maksymalna prędkość obrotowa 8000 obr/min.
Sterownik FANUC 0iMD – Frezarka STCNC3D:
- Pole robocze: X = 500 mm, Y = 700 mm, Z = 180 mm
- Maksymalna średnica narzędzia obrotowego = 8 mm
- Maksymalne posuwy: dojazdowe – funkcja G0 = 4000 mm/min; robocze – funkcja G1 = 1 – 3000 mm/min
URZĄDZENIE DO POMIARU I USTAWIANIA NARZĘDZI – ZOLLER smile/pilot 2mT
Do dyspozycji kursantów oddajemy również przyrząd „smile” ZOLLER do pomiary i ustawiania narzędzi. Solidna, warsztatowa budowa pozwoliła umieścić przyrząd bezpośrednio przy maszynach obróbczych CNC.
Podstawowe funkcje urządzenia:
- Pomiar bicia promieniowego ostrzy, pomiar największego ostrza oraz pomiar narzędzi wielostopniowych.
- Automatyczne rozpoznawanie kształtu ostrza i zakresu pomiarowego.
- Dynamiczny krzyż pomiarowy, kontrola ostrza, pomiar w czasie rzeczywistym.
- Wyznaczanie promienia, średnicy wymiaru różnicowego, wymiaru łańcuchowego, blokada zliczania osi.
- Inkrementalny tryb pracy dla obu osi zliczania osi niezależny od wyboru osi.
- Automatyczna kontrola punktu zerowego.
Narzędzia wykorzystywane podczas kursów
Oprzyrządowanie stanowisk warsztatowych oraz wyposażenie dodatkowe:
- przyrządy pomiarowe: suwmiarki, mikrometry, wysokościomierz, liniały, płytki wzorcowe.
- narzędzia pokazowe: frezy, wiertła, gwintowniki, noże tokarskie z płytkami skrawającymi, narzędzia składane, narzędzia specjalne, głowice frezarskie.
Laboratorium diagnostyki maszyn
Sale i laboratoria szkoleniowa, klimatyzowane, duże i przestronne. Stanowiska dla kursantów zostały specjalistycznie wyposażone. Uczestnicy kursu mają dostęp do stacji komputerowych z oprogramowaniem symulacyjnym, najnowszych katalogów produktowych, sprzętu diagnostycznego oraz rzeczywistych obiektów badawczych wykorzystywanych do ćwiczeń praktycznych.
MASZYNY WIRNIKOWE DO LABORATORYJNEJ DIAGNOSTYKI
Podczas szkolenia wykorzystujemy laboratoryjne modele maszyn wirnikowych, pozwalających na symulację najczęściej występujących niesprawności:
- niewyważenie wirnika
- niewspółosiowość wałów i kół pasowych
- uszkodzenia łożysk tocznych (uszkodzenia mechaniczne, brak smarowania)
- niesprawności łożysk ślizgowych (niedostateczne smarowanie)
- luzy mechaniczne
- niesprawności przekładni pasowej
Na modelu maszyny możliwa jest demonstracja m.in. takich czynności obsługowych i korekcyjnych jak:
- wyważania wirnika w dwóch i jednej płaszczyźnie w tym wirnika przewieszonego
- osiowanie linii wałów i kół pasowych
- sprawdzanie naciągu paska klinowego
Maszyny dostosowane są do pomiaru drgań i ultradźwięków akcelerometrami piezoelektrycznymi i mikromechanicznymi (mems).
REJESTRATOR DANYCH I ANALIZATOR SYGNAŁÓW VIBXPERT II Pruftechnik
Kursanci wykonują ćwiczenia praktyczne korzystając z analizatora, którego działanie pozwala na szybkie przeprowadzanie pomiarów, przetwarzanie mierzonych sygnałów i wykonywanie analizy symptomów uszkodzeń bez potrzeby odchodzenia od badanej maszyny.
Funkcje standardowe urządzenia:
- Doskonały kolorowy wyświetlacz
- Diody na wyświetlaczu interpretują wyniki zgodnie z normami ISO lub wartościami wyznaczonymi przez użytkownika
- Informacja o stanie urządzenia i baterii
- Ergonomiczna klawiatura
- Obsługa kciukiem
- Podświetlenie automatycznie dostosowuje się do otoczenia
- Diody na wyświetlaczu interpretują wyniki zgodnie z normami ISO lub wartościami wyznaczonymi przez użytkownika
MIERNIK DRGAŃ i ANALIZATOR DRGAŃ – ADASH A4900
ADASH A4900 umożliwia nam wykonanie podczas szkolenia wszystkich podstawowych pomiarów wibrodiagnostycznych:
- wartości ogólne, przebiegi czasowe, pasma częstotliwości, widma FFT, pomiar według ustalonej ścieżki
- 4 MB pamięci zapisu danych
- wykrywa niewyważenia, luzy, niewspółosiowość oraz usterki łożysk
- pomiary według normy ISO 10816-3
- 8 godzin czasu pracy
- stroboskopowa lampa LED do sprawdzania maszyny
SMAROWNICA A4910 Lubri S kit
A4910 Lubri S kit jest narzędziem konserwacyjnym używanym do monitorowania i sterowania procesem smarowania. Mierzy aktualny poziom nasmarowania łożyska i informuje operatora, kiedy stan nasmarowania jest optymalny.
OPROGRAMOWANIE DDS
DDS (cyfrowe oprogramowanie diagnostyczne) jest niezwykle funkcjonalnym i skutecznym narzędziem do archiwizowania oraz analizowania danych sygnału drgań, a co za tym idzie, stanu technicznego maszyny. Pozwala użytkownikom pracować z zebranymi danymi poprzez przyrządy przenośne oraz system on-line.
KOMPAKTOWY PRZEŁĄCZNIK WIBRACYJNY HS-429
- 4-20 mA i wyjście przekaźnikowe
- Prędkość drgań RMS
- Zakresy 1,0 lub 2,0 (25,4 lub 50,8 mm / s)
- Pasmo przenoszenia 10 do 1kHz
- Regulowany poziom alarmu (0-100% pełnej skali)
- Regulowane opóźnienie czasowe (0-60 sekund)
- Blokada regulacji
- 4-Pinowe złącze
- Uszczelnienie IP67
STANOWISKA I URZĄDZENIA DO LASEROWEGO OSIOWANIA WAŁÓW FIXTURLASER GO Pro
Kursanci wykonują ćwiczenia i zadania z wykorzystanie urządzenia FIXTURLASER GO Pro do laserowego osiowania wałów. Parametry urządzenia:
- Podświetlany kolorowy ekran 4”
- QVGA 320 x 240 pikseli
- Klawiatura Alfa-numeryczna
- Klawisze nawigacyjne
- Status wyosiowania za pomocą diod LED
- Podłączenie do komputera z pomocą USB
- 3 sztuki baterii 1,5V LR-14
- Praca na bateriach do 15 godzin
PODKŁADKI DO OSIOWANIA
Nierdzewne podkładki do precyzyjnego osiowania zespołów maszyn. Najczęściej używane są podkładki typów standardowych: A (55x50x15mm), B (75x70x23mm), C (90x80x32mm). Tolerancja wg: DIN 2275, TT3.
RZECZYWISTE OBIEKTY BADAWCZE
Podczas szkolenia kursanci wykonują również rejestrację danych na rzeczywistych urządzeniach – zasilacze hydrauliczne, kompresory pneumatyczne.
SYSTEM MONITORINGU MASZYN EFECTOR OCTAVIS IFM
Podczas szkolenia prezentujemy możliwości systemów ciągłego monitoringu. System efector octavis oferuje szerokie możliwości w zakresie diagnostyki maszyn i urządzeń – od diagnostyki opartej na wybranych częstotliwościach do tworzenia długofalowych przewidywań w oparciu o linię trendu.
Elektronika diagnostyczna analizuje w czasie rzeczywistym do 4 punktów pomiarowych wraz z 2ma dalszymi wartościami procesowymi. Wyjścia przełączające sygnalizują wczesny i główny alarm. Linia trendu może zostać przedstawiona przy użyciu wyjścia analogowego. Dodatkowo, dzięki alarmom, można skonfigurować i monitorować 12 różnych liczników. Dzięki zintegrowaniu interfejsu Ethernet nasze urządzenia można wykorzystać w zaawansowanych systemach diagnostycznych.
OPROGRAMOWANIE SmartObserver IFM – Przemysł 4.0
Prezentujemy możliwości oprogramowania SmartObserver. Za jego pomocą, na potrzeby analizy trendu oraz zapisu historycznego, gromadzone są dane z czujników. W ten sposób mamy możliwość pokazywania kursantom, na czym polega prawdziwa diagnostyka predykcyjna.
- Dedykowany pod użytkowników aktualny podgląd stanu urządzeń
- Zarządzanie wartościami granicznymi – jako tabela oraz graficzna reprezentacja wraz z informacją o trendzie
- Zarządzanie alarmami dla konserwacji, granicznych poziomów kontroli i ostrzegania, eskalacji alarmów
- Analiza wartości procesowych (korelacje)
- Zaimplementowany jako web server lub instalacja na komputerze
ULTRADŹWIĘKOWY DETEKTOR DIAGNOSTYCZNY
W trakcie szkoleń prezentujemy również sposoby pracy z ultradźwiękowym detektorem diagnostycznym. Nasze narzędzie to Leakshooter – ultradźwiękowy detektor z wbudowaną kamerą.
FIXTURLASER SMC – BEZPRZEWODOWY SYSTEM DIAGNOSTYKI I WYWAŻANIA
Analizator maszyn Fixturlaser SMC umożliwia automatyczną diagnostykę usterek maszyn – w ciągu kilku minut w prosty sposób można sprawdzić stan techniczny maszyny wirującej.
Systemy sterowania i wizualizacji
Prowadząc szkolenia z zakresu programowania, diagnostyki i komunikacji sterowników logicznych Siemens SIMATIC S7 – 300/400/1200/1500 w środowisku STEP 7 i TIA Portal oraz szkolenia ze sterowników bezpiecznych Safety Integrated, wykorzystujemy nowoczesne sterowniki logiczne, moduły i komponenty sieci PROFIBUS, AS-Interface, PROFINET, analizatory diagnostyczne, panele operatorskie, najnowocześniejsze oprogramowanie wykorzystywane w automatyce przemysłowej to podstawowe elementy wyposażenia przedmiotowego laboratorium.
Laboratorium wyposażone jest także w panele operatorskie HMI oraz oprogramowanie klasy SCADA umożliwiające prowadzenie szkoleń dotyczących nowoczesnych systemów wizualizacji. Silny punkt wśród stanowisk szkoleniowych stanowią również napędy elektryczne, które pozwalają nam na przeprowadzanie szkoleń dotyczących nowoczesnych metod sterowania silnikami elektrycznymi i wprowadzają zagadnienie ekonomii i energooszczędności do dziedziny sterowania.
Zobacz, jak wyglądają nasze szkolenia z PLC:
Programowanie sterowników logicznych SIEMENS SIMATIC S7-300/400, S7-200, S7-1200 – kurs podstawowy
Każdy Uczestnik szkolenia ma do dyspozycji indywidualne stanowisko szkoleniowe przeznaczone do nauki zadań i rozwiązań przemysłowych opartych o zastosowanie sterownika Siemens S7-300/400, S7-1200, S7-200. Stanowisko szkoleniowe składa się ze sterownika wyposażonego w moduły wejść/wyjść cyfrowych i analogowych, połączonego z symulatorem sygnałów cyfrowych i analogowych wejściowych oraz wyjściowych. Dodatkowo każdy sterownik połączony jest ze stanowiskiem wykonawczym zawierającym wyspę zaworową, manipulator, zestaw czujników informujących o krańcowych położeniach siłowników oraz przyciski impulsowe.
W skład stanowiska szkoleniowego wchodzą:
- układ przygotowania powietrza,
- wyspę zaworową z 4 zaworami elektropneumatycznymi 3/2, 5/2,
- układ wykonawczy zbudowany na podstawie dwóch siłowników oraz chwytaka,
- czujniki kontaktronowe informujące o stanie położeń skrajnych siłowników,
- układ wejść/wyjść cyfrowych,
- włącznik ON/OFF impulsowy,
- sygnał świetlny,
- wyłącznik bezpieczeństwa,
- symulator sygnałów binarnych,
- symulatory sygnałów wejść oraz wyjść analogowych (0-10V) wraz z elektronicznymi wskaźnikami napięcia,
- jednostka sterująca PLC Siemens S7,
- komputer z oprogramowaniem STEP 7, TIA Portal V13, MicroWin
Stanowiska wyposażone są w zestawy czujników różnego typu (optyczne, indukcyjne, pojemnościowe, ciśnienia, przepływu) oraz w przetwornice częstotliwości wraz z silnikami elektrycznymi. Umożliwiają realizację ćwiczeń w oparciu o rzeczywiste elementy wykorzystywane w automatyce przemysłowej
Programowanie sterowników logicznych SIEMENS SIMATIC S7-300/400, S7-200, S7-1200 – kurs zaawansowany
Każdy Uczestnik szkolenia ma do dyspozycji indywidualne stanowisko szkoleniowe przeznaczone do nauki zadań i rozwiązań przemysłowych opartych o zastosowanie sterowników PLC. Stanowisko szkoleniowe składa się ze sterownika wyposażonego w moduły wejść/wyjść cyfrowych oraz symulatory sygnałów wejściowych i wyjściowych, komputer z oprogramowaniem STEP 7 połączony ze sterownikiem PLC.
Każdy uczestnik przedmiotowych szkoleń ma również do dyspozycji innowacyjne stanowisko szkoleniowe zawierające:
- układ przygotowania powietrza,
- wyspę zaworową z 2 zaworami elektropneumatycznymi 5/2,
- dwa siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania,
- czujniki kontaktronowe informujące o stanie położeń skrajnych siłowników,
- elektroniczny regulator proporcjonalny,
- silnik krokowy,
- enkoder kątowy,
- czujnik temperatury PT100 z przetwornikiem 0-10V,
- falownik,
- silnik serwo z magnesami trwałymi,
- symulator sygnałów binarnych,
- symulatory sygnałów wejść oraz wyjść analogowych (0-10V) wraz z elektronicznymi wskaźnikami napięcia,
- jednostka sterująca PLC Siemens S7,
- komputer z oprogramowaniem STEP 7 i TIA Portal.
Stanowiska wyposażone są w zestawy czujników różnego typu (optyczne, indukcyjne, pojemnościowe, ciśnienia, przepływu) oraz w przetwornice częstotliwości wraz z silnikami elektrycznymi. Umożliwiają realizację ćwiczeń w oparciu o rzeczywiste elementy wykorzystywane w automatyce przemysłowej
Laboratorium programowania i projektowania z Distributed Safety w sterownikach Simatic Safety Integrated
Uczestnicy kursu z zakresu Programowania i projektowania z Distributed Safety w sterownikach Simatic Safety Integratedmają do dyspozycji indywidualne stanowiska szkoleniowe wyposażone w zróżnicowany sprzęt produkcyjny:
- tradycyjne rozwiązania PLC – CPU 315F 2PN/DP oraz modułach wejść/wyjść z rodziny S7-300 w wydaniu FAIL-SAFE
- CPU 315F 2PN/DP połączone poprzez sieć komunikacyjną PROFINET z modułami wejść/wyjść z rodziny ET-200S w wydaniu FAIL-SAFE
- całościowe rozwiązania bazujące na CPU z rodziny ET-200S w wydaniu F
Dodatkowe elementy każdego zestawu to także realny sprzęt wykonawczy:
- bariery optyczne z przemieszczającym się produktem (wymuszenie wyłączenia bariery podczas przejazdu produktu – tzw. muting)
- „mini drzwi” wyposażone w krańcówki bezpieczeństwa
- zestawy przycisków oburęcznych
- „grzybki” bezpieczeństwa z podwójnymi stykami
- stacyjki z kluczykiem
- podwójne – „bezpieczne” styczniki wykonawcze
Szkolenie, oprócz sterownika PLC-F oraz realnych elementów wykonawczych, wykorzystuje również panele operatorskie OP dla potrzeb prezentacji alarmów związanych z systemem bezpieczeństwa oraz mechanizm potwierdzania błędów systemu bezpieczeństwa poprzez przedmiotowy panel.
Ważnym elementem wykonawczym jest również przekształtnik częstotliwości (Sinamics G120) sterujący silnikiem asynchronicznym wyposażonym w wbudowane funkcje bezpieczeństwa wywoływane zarówno poprzez jego wejścia cyfrowe, jak również za pośrednictwem sieci komunikacyjnej.
Programowanie sterowników logicznych SIEMENS SIMATIC S7-1500 – kursy podstawowe i zaawansowane
Nasze laboratoria dysponują nowoczesnym sprzętem opartym o urządzenia w wykonaniach przemysłowych dostarczone przez uznanych producentów.
W trakcie szkolenia TIA1500 dostępne są urządzenia:
Sterownik Siemens SIMATIC S7-1500 z zadajnikiem zawierającym:
- 8 przycisków zadających sygnały wejściowe
- potencjometr regulujący zakres napięcia wejścia analogowego
- wyświetlacze wartości napięcia wejścia oraz wyjścia analogowego
Podstawowe stanowisko wykonawcze:
- układ przygotowania powietrza
- wyspa zaworowa z 4 zaworami elektropneumatycznymi 3/2, 5/2, 5/3
- układ wykonawczy zbudowany na podstawie dwóch siłowników oraz chwytaka
- czujniki kontaktronowe informujące o stanie położeń skrajnych siłowników
- układ wejść/wyjść cyfrowych
- włącznik ON/OFF impulsowy
- sygnał świetlny
- wyłącznik bezpieczeństwa
Zaawansowane stanowisko wykonawcze:
- układ przygotowania powietrza
- wyspę zaworową z 2 zaworami elektropneumatycznymi 5/2
- dwa siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania
- czujniki kontaktronowe informujące o stanie położeń skrajnych siłowników
- elektroniczny regulator proporcjonalny
- silnik krokowy
- enkoder kątowy
- czujnik temperatury PT100 z przetwornikiem 0-10V
- przemiennik częstotliwości
- silnik elektryczny z magnesami trwałymi
Stanowiska umożliwiają realizację ćwiczeń w oparciu o rzeczywiste elementy wykorzystywane w automatyce przemysłowej.
Wizualizacja systemów
Każdy uczestnik szkolenia ma do dyspozycji stanowisko szkoleniowe przeznaczone do nauki programowania sekwencyjnego w oparciu o sterownik S7-300/400. Stanowisko szkoleniowe składa się ze sterownika wyposażonego w moduły wejść/wyjść cyfrowych i analogowych połączonego z symulatorem sygnałów cyfrowych, analogowych wejściowych oraz wyjściowych.
Dodatkowo każdy sterownik połączony jest ze stanowiskiem wykonawczym podstawowym lub zaawansowanym, które zawierają rzeczywiste elementy spotykane w przemyśle.
Stanowisko szkoleniowe dla każdego uczestnika kursu:
Sterownik SIEMENS S7-300
- pamięć robocza 128 KB
- 24 wejścia cyfrowe
- 16 wyjść cyfrowych
- 4 wejścia analogowe
- 2 wyjścia analogowe
Dodatkowo sterownik wyposażony jest w zadajnik zawierający:
- 8 przycisków zadających sygnały wejściowe
- potencjometr regulujący zakres napięcia wejścia analogowego
- wyświetlacz wartości napięcia wejścia analogowego
- wyświetlacz wartości napięcia wyjścia analogowego
Diagnostyka i serwis sterowników logicznych SIEMENS SIMATIC S7-300/400
Każdy Uczestnik szkolenia ma do dyspozycji indywidualne stanowisko szkoleniowe przeznaczone do diagnostyki, analizy oraz serwisu sterowników S7-300/400. Szkolenie przeprowadzane jest na stanowisku składającym się ze sterownika SIEMENS SIMATIC S7-300 CPU313C wraz z dołączonym modułem wejść analogowych z funkcją diagnostyki. Stanowisko zostało tak skonfigurowane aby umożliwić kursantom możliwość generowania sytuacji diagnostycznych PLC: odcięcie zasilania od części obiektowej modułów cyfrowych oraz analogowych, generowanie przerwań sprzętowych obsługiwanych przez sygnały binarne i analogowe. W skład stanowiska szkoleniowego wchodzi również stanowisko wykonawcze, którego głównym atutem jest znajdujący się w nim silnik krokowy oraz enkoder.
Program szkolenia koncentruje się na zagadnieniach diagnostycznych sterownika. Ćwiczy się:
- wykorzystanie narzędzi służących do analizy działającego programu
- diagnostyki przyczyn błędów CPU
- diagnostyki przyczyn zatrzymania CPU oraz programowej obsługi tego zdarzenia
- diagnozę błędów modułów sygnałowych oraz wykorzystanie przerwań sprzętowych
Laboratorium CoDeSys
- Uczestnikom szkolenia oddajemy do dyspozycji stanowiska szkoleniowe przeznaczone do nauki zadań i rozwiązań przemysłowych opartych o zastosowanie sterowników różnych producentów, ale zgodnych z CoDeSys
- Nasze laboratoria CoDeSys 2.3 wyposażone są w urządzenia firm TURCK oraz IFM electronic
- Nasze laboratoria CoDeSys 3.5 wyposażone są w urządzenia firm WAGO oraz Weintek
- Stanowisko szkoleniowe składa się ze sterownika wyposażonego w odpowiedni dla programu szkolenia zestaw wejść/wyjść oraz symulator sygnałów wejściowych
- Każdy Uczestnik ma do dyspozycji także komputer z oprogramowaniem CoDeSys
Laboratorium sieci przemysłowych PROFIBUS/PROFINET
Uczestnicy szkoleń z zakresu sieci przemysłowych, w szczególności PROFIBUS i PROFINET, mają do dyspozycji wieloelementowe zestawy tworzące rozbudowaną sieć pozwalającą na wykonywanie zadań i ćwiczeń w szerokim zakresie tematycznym.
Głównym elementem stanowiska jest sterownik wyposażony w odpowiedni port komunikacyjny.
PROFIBUS oraz PROFINET w STEP V5.x
- SIEMENS SIMATIC S7-300 CPU314C-2PN/DP
- Procesor komunikacyjny PROFIBUS CP 342-5
- Procesor komunikacyjny PROFINET CP 343-1 Advanced
- IE/PB LIBK PN IO
PROFINET w TIA
- SIEMENS SIMATIC S7-1500 CPU1511TF oraz
- SIEMENS SIMATIC S7-1200 + Panel HMI
Pozostałe elementy SIEMENS to:
- Moduły IM151 dla PROFIBUS oraz PROFINET z cyfrowymi wejściami i wyjściami (ET200S)
- Switche przemysłowe SCALANCE X204IRT
- Napędy SINAMICS G120 wyposażone moduły CU240E-2 DP oraz CU240E-2 PN
- Panele operatorskie SIEMENS OP177B
- Repeater diagnostyczny RS485
Moduły innych producentów dla sieci PROFIBUS oraz PROFINET:
- Repeatery INDU-SOL (2 kanałowy oraz 5-cio kanałowy)
- Rozproszone wejścia/wyjścia TURCK BL67 orz BL20
- Rozproszone I/O oraz I/O Link Balluff typu BNI 302, BNI 502, BNI 507
- Wyspa zaworowa PNEUMAX OPTYMA S
- Moduły Lumberg Automation serii LioN-S typu 940 oraz 970
- Moduły Lumberg Automation seriiLioN-Link typu 940, oraz 980
- Enkodery z protokołem PROFIBUS
Pozostałe elementy stanowiska:
- analogowe czujniki położenia oraz obrotu
- zestaw różnych typów czujników firmy Balluff
- wyspy zaworowe Parker, TURCK, PNEUMAX Optyma
- zestawy siłowników pneumatycznych z czujnikami położenia Parker oraz PNEUMAX
- zadajnik sygnałów binarnych
- symulator sygnałów wejść analogowych (0-10V) wraz z elektronicznym wskaźnikiem napięcia
- przyciski NO, NC oraz E-Stop
Unikatowość szkoleń z zakresu sieci w EMT-Systems przedstawia się w ilości narzędzi diagnostycznych, jakie mają do dyspozycji kursanci. Aby sprawnie i szybko diagnozować usterki oraz przywracać sieci do prawidłowego funkcjonowania nauka musi być przeprowadzona na najpopularniejszym i najlepszym sprzęcie na rynku.
Ręczny analizator sieci:
- Profitrace (Procentec)
- PB-Q One (Indu-Sol)
- PROFIBUS Tester 4 (Softing)
Stacjonarny analizator sieci:
- PROFIBUS Inspektor NT (Indu-sol)
- FG-110 FF (Softing)
- PROFINET Inspektor NT (Indu-sol)
Pozostałe narzędzia:
- Tester przewodów PROFtest II XL (Indu-Sol)
- Cęgi do pomiary przepływu prądu w ekranie EMCheck LSMZ (Indu-Sol)
- Narzędzie do pomiary skuteczności ekranowania EMCheck MWMZ II (Indu-Sol)
- Adapter pomiarowy PROFINET II (PNMA II)
- PROFINET PROmesh P9
Laboratorium czujników przemysłowych
Szkolenia prowadzone są w nowoczesnym laboratorium czujników przemysłowych, gdzie kursanci mają możliwość zapoznania się oraz uruchomienia czujników i monitorów przemysłowych różnych firm. Szeroka gama posiadanego przez nas osprzętu automatyki pozwala na indywidualną pracę nad stawianymi problemami teoretycznymi, zatem każdy uczestnik ma możliwość samodzielnie podłączyć i uruchomić:
- czujniki indukcyjne,
- pojemnościowe,
- magnetyczne,
- optyczne,
- monitory przepływu,
- temperatury,
- obecności mediów płynnych i gazowych,
- czujniki koloru
oraz wiele innych znajdujących się w naszej pracowni. Dzięki takiemu podejściu uczestnicy samodzielnie dochodzą do wielu wniosków i wraz z prowadzącym szkolenie przekuwają zdobytą wiedzę w praktyczne umiejętności.
Laboratorium robotów przemysłowych
Roboty FANUC
Szkolenia prowadzimy w naszym Centrum Szkoleniowym Automatyki i Robotyki w Gliwicach. Podczas szkoleń z zakresu programowania i obsługi robotów wykorzystujemy autorskie, profesjonalne stanowiska zrobotyzowane, w skład których wchodzi sześć robotów przemysłowych:
- Roboty FANUC AM 100iB oparte o kontrolery RJ3iB
- Roboty FANUC AM 100iC oparte o kontrolery RJ3iC
- Roboty FANUC LR Mate 200iD 4s z kontrolerem R-30iB Mate
Dodatkowo stacje wyposażone są w:
- magazyny odkładcze i stanowiska do reorientacji,
- oprzyrządowanie technologiczne dopasowane do realizowanych zadań,
- unikalne pomoce dydaktyczne do realizacji ćwiczeń praktycznych.
Konstrukcja stanowisk pozwala na pełne zrozumienie cyklów pracy robotów oraz zrozumienie zasady ich działania.
Roboty ABB
Szkolenia prowadzimy w naszym Centrum Szkoleniowym Automatyki i Robotyki w Gliwicach. Podczas szkoleń z zakresu programowania i obsługi robotów ABB, do dyspozycji kursantów oddajemy autorskie, edukacyjne stanowiska zrobotyzowane, w skład których wchodzą trzy roboty przemysłowe wyposażone w najnowsze kontrolery serii IRC5:
- Robot ABB IRB120 RW6 z kontrolerem IRC5
- Robot ABB IRB1200 RW6 z kontrolerem IRC5
- Robot ABB IRB2400 RW5 z kontrolerem IRC5
Robot ABB IRB120 z kontrolerem IRC5
Najmniejszy uniwersalny robot przemysłowy ABB ważący 25 kg, może manipulować ładunkami o masie do 3 kg (a nawet do 4 kg, jeżeli nadgarstek pracuje jedynie w pionie), przy zasięgach do 580mm. IRB120 to tanie i niezawodne rozwiązanie zapewniające wysoki wzrost efektywności produkcji przy niewielkich nakładach finansowych.
- zadajniki sygnałów cyfrowych I/O,
- kartę DeviceNet Master/Slave,
- moduł komunikacyjny PROFINET IO Slave,
- systemy: Motion Supervision, SoftMove, World Zones, Path Recovery, Multitasking, Flexpendant Interface, PC Interface.
Robot ABB IRB1200 RW6 z kontrolerem IRC5
Robot przemysłowy o udźwigu do 5 kg oraz zasięgu 900 mm, do zadań przenoszenia / przeładunku oraz obsługi maszyn. Łatwy do wdrożenia i użytkowania, o kompaktowej konstrukcji, skróconym czasie cyklu oraz o dużym zasięgu pracy.
- panel przyciskowy 15”,
- panel operatorski HMI Siemens,
- niezależną instalację pneumatyczną,
- sterownik logiczny PLC S7 – 1200 z dodatkowym modułem I/O 16 wejść / 15 wyjść,
- kartę DeviceNet Master / Slave,
- systemy: Motion Supervision, World Zones, Path Recovery, Multitasking, Flexpendant Interface, PC Interface, Integrated Vision.
Robot ABB IRB2400 RW5 z kontrolerem IRC5
Do dyspozycji Kursantów oddajemy również uniwersalnego robota ABB IRB2400. W procesach przemysłowych wykorzystywany jest najczęściej do spawania łukowego, cięcia, gratowania, odlewania ciśnieniowego, klejenia, uszczelniania, szlifowania, polerowania, obsługi maszyn, przenoszenia i przeładunku. Zastosowano w nim najnowszy kontroler ABB IRC5.
IRB 2400 daje ogromne możliwości robotyzacji procesów technologicznych, w których istotną kwestią jest utrzymanie wysokiej wydajności procesu przy utrzymaniu powtarzalności pozycji 0.03 mm pomimo dużego dodatkowego obciążenia. Robot może też pracować w niebezpiecznym środowisku dzięki klasie ochrony IP54.
Stacja zrobotyzowana wyposażona jest w:
- zadajniki sygnałów cyfrowych I/O,
- kartę DeviceNet Master / Slave,
- moduł komunikacyjny PROFINET IO Slave oraz PROFIBUS,
- systemy: Motion Supervision, World Zones, Path Recovery, Multitasking, Flexpendant Interface, PC Interface, Integrated Vision.
Systemy oprogramowania – legenda
- World Zones
Oprogramowanie kontrolera umożliwiające wyznaczenie np. sześciennej strefy, po której opuszczeniu robot wygeneruje sygnał np. na karcie IO. Oprogramowanie przydatne do zdefiniowania tzw. pozycji domowej. - Path Recovery
Oprogramowanie kontrolera umożliwiające odtwarzanie ścieżki przy błędzie. W przypadku wystąpienia określonego błędu (np. jarzenia łuku) robot przerywa pracę na czas usunięcia błędu a następnie wznawia pracę tam gdzie zakończył. - Multitasking
Oprogramowanie kontrolera umożliwiające uruchomienie wielokrotnych zadań – tzw. wielowątkowość. Przykładowo jedno z zadań obsługuje ruchy robota, drugie, niezależne obsługuje karty wejść wyjść działając jak prosty PLC. - Flexpendant Interface
Możliwość tworzenia graficznych ekranów operatorskich na ekranie FlexPendantanta. - SoftMove
Oprogramowanie kontrolera umożliwiające zdefiniowanie sztywności statycznej i dynamicznej robota – robot może reagować jak sprężyna lub poddawać się działaniu siły zewnętrznej - PC Interface
Oprogramowanie – opcja kontrolera umożliwiająca komunikację po złączu ETHERNET np. z komputerem PC. Przydatne do integracji robota z systemami wizyjnymi. - Medium res. Camera + obiektyw do wyboru (8 mm, 12 mm, 16 mm, 24 mm)
Kamera Cognex serii Insight 7200 - Vision interface
Układ kamery jest oparty na Cognex In-Sight® serii 7000, ale istnieje możliwość podłączenia dowolnych kamer CognexIn-Sight®. Kamera jest zasilana napięciem 24 VDC. Zestaw kamer posiada funkcję ochrony IP67, obiektyw M12 z autofokusem i wbudowaną lampę. Do przełącznika sieci Ethernet, w jednym momencie, można podłączyć do trzech kamer. - Motion Supervision
Oprogramowanie kontrolera umożliwiające wykrywanie kolizji, posiada programowalną czułość. Robot po wykryciu kolizji zatrzymuje się i następnie wycofuje.
Roboty KUKA
Szkolenia prowadzimy w naszym Centrum Szkoleniowym Automatyki i Robotyki w Gliwicach. Podczas szkoleń z zakresu programowania i obsługi robotów KUKA wykorzystujemy autorskie, profesjonalne stanowiska zrobotyzowane, w skład których wchodzą trzy roboty przemysłowe:
- KUKA KR6 R700 SIXX z serii KR AGILUS z najnowszym kontrolerem serii KRC4
- KUKA KR6 R900 SIXX z serii KR AGILUS z najnowszym kontrolerem serii KRC4
- KUKA KR10 R1420 z najnowszej serii CYBERTECH NANO z kontrolerem KRC 4 Compact oraz panel sterujący SmartPad
KUKA R700 SIXX AGILUS KRC4
Rozwiązanie stosowane w procesach produkcji opierających się o klejenie, pakowanie, spawanie, przenoszenie.
Zrobotyzowana stacja wyposażona jest w:
- panel operatorski HMI,
- sterownik Siemens S7-1200,
- moduły sieciowe PROFINET pozwalające na szybką rozbudowę układu.
Pozwala to na szybkie poznanie przemysłowych standardów.
KUKA KR6 R900 SIXX z serii KR AGILUS KRC4
Robot wyposażony jest w kontroler KRC4 Compact oraz panel sterujący SmartPad.
Mały, kompaktowy, lekki (52 kg) robot jest programowany w taki sam sposób, jak wszystkie roboty przemysłowe KUKA . Można go montować podłogowo, ściennie lub sufitowo. Zastosowanie: : paletyzacja i manipulacja, załadunek / rozładunek, pakowania i komisjonowanie, pobieranie materiałów montażowych, obsługa maszyn, cięcie, polerowanie.
KUKA R1420 KRC4 CYBERTECH NANO
Robot charakteryzuje się najbardziej zwartą konstrukcją nośną w swojej kategorii, przy zasięgu 1420 mm. Przy dobrej precyzji i powtarzalności wynoszącej ok. 0,04 mm robot jest w stanie zademonstrować swoje możliwości nawet przy dużym tempie pracy. Jednocześnie pomimo zwartej konstrukcji, robot posiada udźwig flanszy sięgający 10 kg, a rozmieszczone oprzyrządowanie technologiczne wzdłuż ramion robota może łącznie ważyć nawet do 20 kg. Bardzo duży zakres pracy robota w połączeniu z kompaktową konstrukcją znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Kontroler KRC4 Compact wraz z najnowszym oprogramowaniem w sposób intuicyjny pozwala na komunikację z innymi urządzeniami za pomocą modułów sieciowych PROFINET oraz PROFIBUS.
Zrobotyzowana stacja wyposażona jest w:
- panel sterujący SmartPad,
- kontroler KRC4 Compact,
- moduły sieciowe PROFINET i PROFIBUS.
Roboty YASKAWA
Do dyspozycji kursantów odddajemy kompaktowe, szybkie, 6-osiowe roboty. Idealne do przenoszenia przedmiotów o wadze do 8 kg. Konstrukcja nadgarstka znajduje zastosowanie w wielu środowiskach, dzięki czemu możliwa jest optymalizacja wydajności i konserwacja sprzętu.
- Model: Articulated Robot
- Wersja: Standard
- Max. udźwig ramienia: 8.0 kg
- Max. zasięg ramienia: 727 mm
- Powtarzalność z dokładnością do +/- 0.02 mm
- Waga manipulatora: 32 kg
- IP-Class IP67
- Kontroler: YRC1000
Zobacz, jak wyglądają nasze szkolenia z robotów przemysłowych:
Szkolenia zamknięte wyjazdowe
Oprócz szkoleń, w trybie otwartym i zamkniętym, organizowanych w naszej siedzibie, prowadzimy również kursy w zakładach pracy naszych Klientów. Szkolenia tego typu charakteryzują się:
- planem szkoleniowym przygotowanym w oparciu o indywidualną problematykę i dedykowane Klientowi materiały
- ćwiczeniami praktycznymi na robotach dostępnych w zakładzie
W przypadku zainteresowania tą formą szkolenia prosimy o informację o dostępnych modelach robotów i stosowanych kontrolerach.
Laboratorium technik napędowych
Uczestnikom kursu oddajemy do dyspozycji stanowiska szkoleniowe przeznaczone do nauki zadań i rozwiązań przemysłowych opartych o napędy elektryczne wykorzystujące przemienniki częstotliwości. Stanowisko składa się z przemiennika częstotliwości wyposażonego w symulator sygnałów cyfrowych i analogowych. Każdy przemiennik połączony jest z asynchronicznym silnikiem elektrycznym.
Dostępne są dwa typy stanowisk, oparte o różne przemienniki:
Parker AC 890 SD
- moc 0,55 kW
- 7 wejść cyfrowych
- 3 wyjścia cyfrowe
- 4 wejścia analogowe
- 2 wyjścia analogowe
- interfejsy komunikacyjne: PROFIBUS, PROFINET
- moc 0,25 kW
- 6 wejść cyfrowych
- 3 wyjścia cyfrowe
- 1 wejście analogowe
- interfejsy komunikacyjne: PROFIBUS
Parametry silników elektrycznych Siemens:
- zasilanie: 50 Hz, 230/400 V
- moc: 0,18 kW
- obroty 1350/min
- prąd: 0,97/0,56 A
Parametry silników elektrycznych SEW:
- zasilanie: 50 Hz, 230/400 V
- moc: 0,25 kW
- obroty 1300/405 rpm (silnik z przekładnią)
- prąd: 1,27/0,73 A
W trakcie szkolenia możliwa jest także prezentacja dwóch dodatkowych przemienników Parker napędzających pompy zasilaczy hydraulicznych (większy z nich – 11 kW). Instalację można obciążyć obserwując pracę układu napędowego w rzeczywistych warunkach.
Stanowiska umożliwiają realizację ćwiczeń w oparciu o rzeczywiste elementy wykorzystywane w automatyce przemysłowej.
Siemens Sinamics G120/Siemens Micromaster M440
Siemens Sinamics S120/Siemens Simotion
Parker AC 890 SD oraz SEW Movitrac B 07
Oprócz stanowisk indywidualnych w trakcie szkolenia jest również dostęp do laboratorium hydrauliki, w którym przemienniki częstotliwości wykorzystywane są do napędzania pomp zasilaczy hydraulicznych, dzięki czemu można obserwować ich pracę i charakterystykę pod rzeczywistym obciążeniem przemysłowym.
Wykorzystanie silników elektrycznych w dzisiejszych czasach mocno wykroczyło już poza proste napędzanie maszyn. Liczy się elastyczność, możliwość kontroli i sterowania, często bez pomocy dodatkowych urządzeń (jak sterownik PLC). Niezwykle istotne stało się również zagadnienie optymalizacji zużycia energii w trakcie nominalnej pracy urządzenia, a także odzyskiwania energii do sieci w momencie wyhamowywania urządzeń. Nasze szkolenia dotyczące tematyki technik napędowych poruszają wszystkie te aspekty – od doboru urządzeń do układów napędowych, przez ich uruchamianie i diagnostykę aż po optymalizację i zagadnienia ekonomiczne.
Inżynieria materiałowa i metalurgia
Laboratorium tworzyw sztucznych
Nasze laboratoria szkoleniowe zapewniają możliwość pracy na przemysłowej aparaturze laboratoryjnej i komponentach dostarczanych przez czołowych producentów – ZWICK/ROELL, Meusburger, IGUS.
Podczas zajęć wykonujemy wiele ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem różnorodnych stanowisk szkoleniowych i laboratoryjnych.
Maszyna wytrzymałościowa (zrywarka) Zwick/Roell ProLine 10 kN
Maszynę wykorzystujemy do funkcjonalnych testów komponentów oraz znormalizowanych badań materiałowych. Maszyna wyposażona jest w oprzyrządowanie do próby rozciągania, zginania 3-pkt oraz ściskania wraz z ekstensometrem do pomiaru wydłużenia oraz systemowym stołem do ustawienia maszyny i PC:
- zakres obciążeń Fmax 10 kN,
- model stołowy,
- rama obciążeniowa, dwukolumnowa typu H,
- 2 stalowe kolumny prowadzące,
- 2 wrzeciona napędowe (kulowo toczne) z wstępnym obciążeniem, gwarantujące bezluzowe prowadzenie i napęd trawersy,
- przestrzeń robocza bez zabudowy: 1050 x 440 mm (wys. x szer.),
- bezszczotkowy i bezobsługowy serwonapęd AC,
- prędkość badawcza w całym zakresie obciążenia 0 – 10 kN: 0,0005 – 1000 mm/min,
- dokładność nastawionej prędkości: 0,05 % wartości ustawionej,
- dokładność pozycjonowania: +/-2 μm,
- innowacyjna elektronika testControl II.
Plastometr Zwick Mflow
Plastometr do wyznaczenia wagowego (MFR) oraz objętościowego (MVR) współczynnika płynięcia:
- Urządzenie określa współczynnik płynięcia tworzyw sztucznych w zgodności z normami: ISO 1133, ASTM D 1328, ASTM D 3364, NF T51-038, JIS K 7210
- Obciążenia badawcze wchodzące w skład urządzenia podstawowego: 0,325 i 2,16 kg
- Elementy: króciec wlewowy, narzędzia czyszczące, kabel USB
- Przyłączenie mocy: 500W
- Klawiatura obsługowa: foliowa, punktowa
- Wskazania: wyświetlacz LCD
- Zakres obciążeń: 0,325 do 21,6 kg
- Zakres temperatury: +50 stopni C do +450 stopni C
Cyfrowy młot Charpy’ego Zwick/Roell HIT5P
Młot wahadłowy 5J do badania udarności tworzyw sztucznych. System badawczy automatycznie identyfikuje zainstalowane wahadło, a co za tym idzie zawsze wyznacza zmierzone wartości w poprawnym zakresie oraz zgodnie z Normą obowiązującą podczas badania. Młot ten charakteryzuje się również pierwszym na świecie zastosowaniem podwójnego drąga wahadła z włókna węglowego. Zapewnia to wysoki poziom sztywności w kierunku uderzenia oraz znaczną koncentrację masy w obszarze uderzenia. Elektronika zawiera wysokiej rozdzielczości cyfrowy enkoder dla dokładnego pomiaru kąta uderzenia. W celu integracji z systemami zarządzania laboratorium zawarty jest interfejs RS232, wraz z podłączeniem do PC poprzez plug and play port USB.
Aparat Vicat & HDT ZwickRoell
Urządzenia HDT/Vicat Standard firmy ZwickRoell są idealne do rutynowych badań kontroli dostaw, jakości oraz celów szkoleniowych. Zalety:
- prosta parametryzacja i ocena poprzez oprogramowanie badawcze testXpert III firmy ZwickRoell,
- opcjonalnie dostępne zewnętrzne urządzenie chłodzące do szybszego uzyskiwania temperatury początkowej,
- możliwe wykonywanie badań zgodnie z ISO 306, ASTM D 1525, ISO 75 oraz ASTM D 648.
Analizator DSC 3 METTLER TOLEDO
Właściwości i zalety analizatora DSC 3 METTLER TOLEDO
- Trwały czujnik MultiSTARe z 56 termoparami – zapewnia skuteczną detekcję bardzo małych i bardzo dużych efektów termicznych
- Sprawdzony pod kątem wytrzymałości i niezawodny podajnik próbek
- Uruchamianie badań jednym kliknięciem One Click™
- Prosta kalibracja FlexCal®
- Modułowa i ergonomiczna konstrukcja
- Szeroki zakres temperatur – od –150 do 700 °C w ramach jednego pomiaru
- Oprogramowanie STARe Excellence
Analiza termiczna, a zwłaszcza dynamiczna kalorymetria skaningowa (DSC) jest podstawową metodą badań własności termicznych materiałów polimerowych. Stosowana jest jako podstawowa metoda badań do:
- wyznaczania temperatury topnienia i przemian polimorficznych polimerów
- temperatury zeszklenia
- rozkładu temperatury przemian oraz ich zależności od obecności domieszek w polimerze, rozpuszczalnika, stopnia rozgałęzienia, stopnia orientacji, zawartości fazy krystalicznej.
Wszystkim tym przemianom fizycznym towarzyszą duże zmiany własności tworzywa wpływające na jego parametry przetwórstwa. Ich znajomość jest podstawą do prawidłowego ustalania wszystkich parametrów procesów przetwórstwa, takich jak wtryskiwanie, wytłaczanie, termoformowanie i inne.
Analiza umożliwia wyznaczenie:
- ciepła właściwego tworzywa
- ciepła i temperatury topnienia i krystalizacji
- ciepła i temperatury innych przemian fazowych
- entropii przemian
- ciepła i energii aktywacji reakcji chemicznych- dla polimerów utwardzalnych (żywic)
- energii adsorpcji itp.
Jest metodą uzupełniającą innych metod badań jak np.: lepkość – pomiar wskaźnika szybkości płynięcia.
Wprowadzenie do programu szkolenia zajęć laboratoryjnych na tym urządzeniu z znacznym stopniu rozszerzy i uzupełni wiedzę o materiałach polimerowych, jako współczesnych tworzywach konstrukcyjnych będących podstawą w wielu dziedzinach techniki. Świadomość ich własności pozwala na celowe i skuteczne zastosowanie wielu znanych i nowych tworzyw polimerowych we wszystkich obszarach wykorzystania materiałów inżynierskich.
Forma do RTM-u i do infuzji/worka próżniowego
Wykonana z epoksydowych systemów narzędziowych, z żelkotem, wzmacniana włóknem szklanym, o powierzchni do 2 m2. Forma umożliwia prowadzenie procesów wytwarzania materiałów kompozytowych metodą infuzji i worka próżniowego. Forma składa się z 2 części (górnej i dolnej), zamykana za pomocą próżni, wyposażona w króćce do dozowania żywicy, podłączana do próżni.
Aluminiowa forma do systemów preimpregnatowych
Forma jednostronna wykonana z aluminium. Pozwala na wytworzenie kompozytów z wykorzystaniem systemów preimpregnatów włóknistych, sieciowanych w podwyższonych temperaturach, pod próżnią oraz jednoczesnym nadciśnieniem.
Aplikator – urządzenie modułowe do RTM’u i spray-up’u wraz z systemem próżniowym
Aplikator Apollo
- Kompresja 13:1
- Max. wydajność pompy 2.4 GPM (9 l/min)
- Ciśnienie powietrza zasilającego 5-8 bar
Pistolet PHOENIX 5000 z dyszą wet-out, możliwość natrysku żelkotu oraz wtrysku RTM, alarm przepływu inicjatora, pompa żywicy na sworzniach, uszczelnienia pomp o wydłużonej żywotności, system podawania inicjatora OptiSlave, pompy z utwardzanej ze stali nierdzewnej, łatwo dostępne regulatory parametrów pracy, zbiornik na utwardzacz, zbiornik na rozpuszczalnik, przewody długości 5m, wózek na beczkę z masztem i krótkim bomem.
Phoenix 5000 – Chopper
- Wydajność pow. min. 700 l/min dla 7 bar
- Wydajność choppera do 6 kg/min
Mieszanie składników wewnętrzne, spust sterowany pneumatycznie, lekka i ergonomiczna budowa, rękojeść odporna na rozpuszczalniki, niskoemisyjny, młynek w technologii Anti-Clog, szybka wymiana uszczelnień.
Agregat próżniowy AV10
Agregat składa się z pompy próżniowej AT10, zbiornika buforowego 10 litrów, regulatora podciśnienia, wózka mobilnego ze stołem technicznym, kolektora próżniowego z wyjściami z szybkozłączkami wtykowymi.
Wagosuszarka MA 200/1.X2.IC.A.NS oraz wagosuszarka MA 200/1.X2.A.NS
Wagosuszarki serii MA X2 to nowoczesne urządzenia służące do szybkiej analizy różnych próbek
w zakresie wilgotności, zawartości masy suchej oraz innych parametrów dotyczących produktu.
Seria MA.X2 posiada innowacyjny system automatycznego otwierania i zamykania komory suszenia. Otwarcie i zamkniecie komory może być uruchamiane przy użyciu czujników ruchu lub przycisku ekranowego.
Automatyczne otwieranie komory suszenia:
- przyspiesza studzenie komory suszenia po zakończeniu procesu,
- przyspiesza zadozowanie odważki
- ułatwia przeprowadzenie procesów kontroli,
- ułatwia utrzymanie urządzenia w czystości,
- poprawia ergonomię pracy.
Seria MA X2 posiada wygodny interfejs użytkownika w postaci kolorowego panelu dotykowego. Przyciski szybkiego dostępu (hot-Key), pola informacyjne oraz
etykiety jako elementy programowalne pozwalają na swobodną konfigurację panelu operatora. Proces suszenia może być zrealizowany dla dowolnej temperatury
lub być powiązany z konkretnym produktem wykorzystując poniższe bazy danych.
Twardościomierze analogowe Shore’a
Podczas szkoleń wykorzystujemy analogowe twardościomierze ze statywami operacyjnymi do durometrów Shore’a typu A i D oraz zestawami 3 gumowych wzorców twardości durometrowej Shore’a w skali A i D.
Waga hydrostatyczna do wyznaczania gęstości próbek i mikroskopy laboratoryjne
Materiały polimerowe do identyfikacji
Podczas części praktycznej z zakresu identyfikacji tworzyw sztucznych każdy z kursantów otrzymuje zestaw próbek oraz listę tworzyw do zidentyfikowania. Tworzywa, które wykorzystywane są do identyfikacji to: PE, PP-R, CPVC, PP, PVC, PCV, ABS, PC, PCV SP, PMA, PMMA, PET, PE, PE dużej gęstości, PA, POM, PTFE, POM-C, PEEK, PETP, PU.
Próbki i granulaty do badań laboratoryjnych
Do wszelkich działań wykorzystujemy specjalnie przygotowane próbki badawcze. Nadrzędnym celem w badaniu materiałów formierskich jest wysoki stopień odtwarzalności. Wymaga to ograniczenia liczby rodzajów próbek:
- Wiosełka do badań wytrzymałościowych z 7 rodzajów tworzyw (PMMA, HDPE, PP, PC, PS, PA, PAGF30)
- Beleczki do badań udarnościowych z 7 rodzajów tworzyw (PMMA, HDPE, PP, PC, PS, PA, PAGF30)
- Granulaty do wyznaczania współczynnika płynięcia z 8 rodzajów tworzyw (POLIETYLEN HD, POLIPROPYLEN HP 456J, POLIPROPYLEN HP 500N, PC 1220 U, POLISTYREN 535, POLIAMID PA6, PA66 G30, PMMA 205)
Gotowe elementy i detale z tworzyw sztucznych
Wyposażenie laboratorium stanowi również zestaw wielu gotowych produktów z tworzy sztucznych – element tapicerek samochodowych, obudowy, łożyska z tworzyw, przeguby przemysłowe, lampy samochodowe. Elementy wykorzystywane są do prezentacji wzorcowych wykonań lub wad wykonania.
Wtryskarka marki BOY 35 E
BOY 35 E to czterokolumnowa, w pełni hydrauliczna, automatyczna wtryskarka z dwupłytowym systemem zamykania i wychylnym zespołem wtryskowym. Dzięki opcjonalnemu układowi uplastyczniającemu EconPlast zużycie energii wtryskarki BOY 35 E jest znacznie mniejsze. Dzięki dużej sztywności układu zamykania i wysokiej wydajności jednostki wtryskowej wtryskarka idealnie sprawdza się w produkcji precyzyjnych wyrobów z wąskim zakresem tolerancji.
Pięć różnych jednostek wtryskowych ze ślimakami o średnicach od 14 do 32 mm gwarantuje precyzyjny wtrysk wyprasek o masie do 69,5 g (PS). Szeroka gama tworzyw termoplastycznych, elastomerów, silikonów i duroplastów, a także proszki metali i ceramiki (technologia PIM) mogą być z powodzeniem przetwarzane na BOY 35 E. Z jednostką wtryskową SP 45 można uzyskać dużo większe prędkości wtrysku. Zwłaszcza dla cienkościennych wyrobów technologia wtrysku z połączeniem różnicowym może okazać się nie do zastąpienia.
- Rozmiar wg EUROMAP 350-96
- Siła zwarcia 350 kN (35 ton)
- Energooszczędny napęd serwohydrauliczny
- Mechanizm zatrzymywania siły zwarcia bez obrotów pompy
- Sterowanie Procan ALPHA 4 z ekranem dotykowym 15”, polska wersja językowa
- Konstrukcja czterokolumnowa jednostki zamykania
- Regulator ILC (interaktywnie uczący się regulator). Automatyczne dopasowanie się do zadanego profilu prędkości. Umożliwia dokładniejsze nadążanie za ustawionymi wartościami zadanymi. Sterowanie uczy się analizując przebiegi ruchów i optymalizuje się samo
- Sterowanie przystosowane do współpracy z Przemysł 4.0 (jako dodatkowy moduł)
- Możliwa współpraca z robotem BOY LR5
- Wtrysk z funkcją intruzji
- Pojemność zbiornika oleju: 65 litrów
- Wychylny zespół wtryskowy
- Monitor zużycia energii elektrycznej
- Czas suchego cyklu wg Euromap 6: 1,5 sprzy otwarciu 196 mm
- Przestrzeń pomiędzy kolumnami: 280 x 254mm
Agregat dostawny BOY 2C XS
Agregat wtryskowy BOY 2C XS dla drugiego komponentu bazuje na kompaktowej wtryskarce BOY XS. Wyposażony jest we własny napęd hydrauliczny i własne sterowanie. W zależności od wielkości jednostki wtryskowej urządzenie zapewnia objętość plastyfikacji do 76,5 cm3.
Laboratorium obróbki cieplnej
Laboratorium odlewnictwa
Szkolenia mogą być prowadzone zarówno w siedzibie klienta (odlewnia) lub w pomieszczeniach firmy. Część zajęć prowadzona jest wówczas w laboratoriach współpracującej uczelni, która dysponuje wymaganymi narzędziami i materiałami do przeprowadzenia procesu formowania i badania właściwości mas formierskich.
Laboratorium obróbki plastycznej
Podczas części praktycznej szkolenia wykorzystujemy sprzęt i park maszynowy dostępny w danym zakładzie pracy. Możemy pracować w oparciu o dokumentację zakładu – prasy, tłoczniki.
Do szkolenia możemy wykorzystać również bazę laboratoryjną zakładu pracy: próba tłoczności blach metodą Erichsena.
Laboratorium fotowoltaiki
Szkolenie OZE1 przygotowuje do wejścia w branżę fotowoltaiczną, w tym do samodzielnego montażu, obsługi i konserwacji instalacji fotowoltaicznych. Uczestnicy kursu nabywają wiedzę m.in. z zakresu budowy i rodzajów systemów PV, przyłączania systemu do sieci elektroenergetycznej, odbioru, ale także i wyceny instalacji.
Szkolenie obejmuje obszerną część praktyczną w naszym laboratorium, z wykorzystaniem:
- treningowych stanowisk montażowych (konstrukcja wsporcza na dach płaski, skrzynki elektryczne, narzędzia, zabezpieczenia do bezpiecznej pracy na wysokości, inne komponenty elektryczne),
- pokazowych komponentów systemu fotowoltaicznego.