Zyskaj nawet 85% dofinansowania na szkolenia
w ramach unijnego programu 5.11 „Opolskie Kształcenie Ustawiczne”.
JAK SKORZYSTAĆ?
Ciągły rozwój zawodowy jest kluczem do zwiększenia własnej konkurencyjności na rynku pracy. Szkolenia każdego działu realizowanego w EMT-Systems można sfinansować z różnych dotacji i projektów.
Aktualnie zachęcamy do skorzystania z dofinansowania na szkolenia dla osób prywatnych w ramach unijnego programu 5.11 „Opolskie Kształcenie Ustawiczne”.
O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie osoby od 15 roku życia zamieszkujące lub pracujące lub uczące się na terenie województwa opolskiego zainteresowane z własnej inicjatywy zdobyciem, uzupełnieniem lub podnoszeniem kompetencji lub kwalifikacji zawodowych.
Realizacja szkolenia możliwa jest tylko z pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych (BUR) – KLIKNIJ TUTAJ.
Nabór wniosków jest prowadzony od 16 października 2023 r. do 31 lipca 2025 r. Maksymalna kwota dofinansowania na osobę to 9 500 zł, co może stanowić aż 85% kwoty danej usługi. Można skorzystać z kilku szkoleń, ale tylko do limitu środków. Dotacje przyznaje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.
O dofinansowanie w ramach tego programu mogą starać się również osoby samozatrudnione pod warunkiem, że tematyka szkolenia nie jest zbieżna z przeważającym kodem PKD prowadzonej przez te osoby działalności gospodarczej.
W pierwszej kolejności środki będą przyznawane osobom, które spełniają jeden z poniższych warunków:
- ukończony co najmniej 55 rok życia,
- posiadają niskie kwalifikacje (co oznacza wykształcenie ponadgimnazjalne/średnie, w tym ukończone liceum ogólnokształcące; liceum profilowane; technikum; uzupełniające liceum ogólnokształcące; technikum uzupełniające; zasadnicza szkoła zawodowa),
- znajdują się w niekorzystnej sytuacji, czyli:
- osoby ubogie pracujące,
- kobiety,
- osoby młode, tj. 15-29 lat,
- osoby z terenów wiejskich, tj.: pozostałe gminy województwa opolskiego oprócz: Miasta Opole oraz gmin: Brzeg, Głubczyce, Kietrz, Namysłów, Głuchołazy, Nysa, Paczków, Prudnik, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Gogolin, Krapkowice, Zdzieszowice, Olesno, Praszka, Komprachcice, Ozimek, Strzelce Opolskie, Zawadzkie.
- osoby zamieszkujące na obszarach strategicznej interwencji, tj.: miasta: Brzeg, Namysłów, Nysa, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Krapkowice, Strzelce Opolskie, Prudnik oraz gminy Kamiennik, Otmuchów, Paczków, Pakosławice, Branice, Domaszowice, Świerczów, Wołczyn, Murów, Gorzów Śl., Radłów, Cisek, Pawłowiczki, Baborów, Wilków.
- psychologowie, pedagodzy oraz obecni i potencjalni opiekunowie osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz uczestnicy i absolwenci Ochotniczych Hufców Pracy.
W ramach projektu nie jest możliwe dofinansowanie do kosztów dojazdu i zakwaterowania.
Jeżeli są Państwo zainteresowani realizacją szkoleń z naszej oferty i pomocą w zdobyciu dofinansowania prosimy o kontakt z naszym Działem Obsługi Klienta i zapoznanie się z ofertą szkoleń.
Dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
O CO CHODZI?
Krajowy Fundusz Szkoleniowy to bardzo efektywna forma wspierania przedsiębiorców w całym kraju poprzez dofinansowanie szkoleń podejmowanych przez pracowników z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest częścią Funduszu Pracy. Powstał po to, by wspierać pracodawców i ich pracowników w dostosowywaniu swoich kompetencji i kwalifikacji do dynamicznie rozwijającego się rynku. Celem funkcjonowania KFS jest kształcenie ustawiczne pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach, ale również samych przedsiębiorców. Udział w licznych szkoleniach jest doskonałym sposobem na utrzymanie się na zmiennym rynku. KFS działa od roku 2014 i przez ten czas dofinansował już liczne szkolenia i pomógł w przeszkoleniu tysięcy pracowników.
Uczestnictwo w szkoleniach podnosi konkurencyjność firm, jak również pracowników i pracodawców, co w efekcie wpływa na minimalizację bezrobocia oraz zmniejsza rotacyjność pracowników.
Dofinansowanie z KFS odbywa się na zasadzie pomocy „de minimis” – jest to bezzwrotna dotacja dla przedsiębiorców. Udzielana jest przez Powiatowy Urząd Pracy. Przedsiębiorca, który jest tą formą zainteresowany, powinien zgłosić się do placówki właściwej terytorialnie ze względu na siedzibę firmy, podaną w formularzu rejestracyjnym.
i pracodawców ze środków KFS w 2024, w ramach:
– limitu podstawowego
– rezerwy
ILE MOŻNA ZYSKAĆ?
- 100% dla mikroprzedsiębiorców lub
- 80% dla małych, średnich i dużych firm (pozostałe 20% ponosi pracodawca)
nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia, które obowiązuje w dniu podpisania umowy z pracodawcą w danym roku na jednego uczestnika. Maksymalna wysokość pomocy wynosi ok. 21 000 zł / osobę.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?
Dofinansowanie do szkoleń z KFS przeznaczone jest dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
UWAGA: Nie jest pracodawcą podmiot prowadzący działalność gospodarczą i niezatrudniający pracowników w ramach umowy o pracę.
Bardzo ważne jest, by pamiętać, że zatrudnianie pracowników na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, jak również zatrudnianie wyłącznie współmałżonka, wyklucza możliwość wnioskowania o dotację.
Szkolenie może być zainicjowane zarówno przez pracodawcę, jak i pracowników. Udział w szkoleniu może wziąć również przedsiębiorca, jeżeli spełnia wszystkie pozostałe kryteria (m.in. kwestia zatrudnienia pracowników).
JAK TO DZIAŁA?
Pracodawca:
- Sprawdza termin naboru wniosków na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy (PUP), odpowiedniego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub oddział firmy.
- Pobiera całą dokumentację oraz zapoznaje się z regulaminem KFS.
- Zapoznaje się z naszą ofertą szkoleń i sprawdza dopasowanie do przynajmniej jednego priorytetu wydatkowania środków KFS (w ramach limitu podstawowego lub rezerwy KFS w zależności od ogłoszonego naboru wniosków).
- Kontaktuje się z z naszym Działem Obsługi Klienta w celu uzyskania oferty szkoleniowej i innych dokumentów koniecznych do złożenia w PUP.
- Uzupełnia wniosek wraz z załącznikami i składa komplet dokumentacji we właściwym PUP w terminie naboru (w postaci papierowej lub elektronicznej zgodnie z regulaminem).
- Czeka na pozytywną decyzję i podpisanie umowy z PUP.
- Kontaktuje się z naszym Działem Obsługi Klienta i potwierdza udział w szkoleniu.
- Otrzymuje przelew z PUP.
- Bierze udział / Deleguje swoich pracowników do udziału w szkoleniu.
- Opłaca fakturę za udział w szkoleniu.
- Dostarcza do PUP dokumentację w celu rozliczenia usługi.
Pieniądze można zyskać na szkolenia ustawiczne otwarte, zamknięte, grupowe i indywidualne.
Ważne również, by śledzić indywidualne regulacje w poszczególnych Urzędach Pracy. Niektóre bowiem wymagają rozszerzonej dokumentacji, w tym również wskazania konkurencyjnych szkoleń wraz z uzasadnieniem, jakie kryteria były brane pod uwagę przy dokonywaniu wyboru.
Jeżeli pracodawca nie dostarczy kompletnej dokumentacji, jego wniosek może zostać odrzucony z powodu braków formalnych.
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami. Nie tylko pomogą w dokonaniu wyboru właściwego dla Twoich pracowników szkolenia, ale również sprawnie i skutecznie przeprowadzą przez całą procedurę wnioskowania o dofinansowanie.
Zadzwoń do nas, odpowiemy na pytania, pomożemy wypełnić wniosek:
Katarzyna Miłoszewska, Specjalista ds. Funduszy Unijnych, tel. 506 589 491
Agnieszka Franc, Specjalista ds. Projektów Dofinansowanych, tel. 501 322 109