Nasi eksperci
Współpracujemy z najlepszymi ekspertami z poszczególnych dziedzin, specjalistami posiadającymi wieloletnie doświadczenie w zakresie prac wdrożeniowo-inżynierskich, dydaktyki i prowadzenia szkoleń. Nasi trenerzy to praktycy prezentujący podczas zajęć konkretne sytuacje, z którymi spotkali się w pracy zawodowej.
Profesjonalizm kadry, innowacyjne rozwiązania wykorzystujące najnowsze osiągnięcia nauki i nowoczesne metody nauczania tworzą wysoki standard oferowanych usług.
Systemy sterowania i wizualizacji
Kadra trenerska w zakresie automatyki i systemów sterowania to przedstawiciele przemysłu o wieloletnim doświadczeniu wdrożeniowym. Nasi prowadzący to automatycy i projektanci związani z wdrażaniami systemów automatyki w największych zakładach przemysłowych zarówno w Polsce jak i na świecie.
mgr inż. Andrzej Kasprzycki
Ekspert automatyk z ponad 20-letnim doświadczeniem zdobytym przy uruchamianiu rozległych instalacji automatyki przemysłowej, a także w utrzymaniu ruchu dużych linii produkcyjnych, w tym pierwszej instalacji PCS7 w Polsce. Absolwent wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. W pracy zawodowej programista PLC oraz SCADA, który ma za sobą wiele kompleksowych projektów oraz modernizacji systemów automatyki. Dydaktycznie aktywny trener, który szkoląc młodsze kadry już ponad 10 lat, przekazuje rozległą wiedzę zawodową. Specjalizuje się w produktach i systemach firmy SIEMENS, m.in.: Simatic S7 300/400, Simatic STEP 7, TIA Portal, ProTool, PCS7, WinCC Flexible, WinCC, WinCC Proffesional, Micromaster i napędów Sinamics S,G. Z racji doświadczenia jest autorem wielu doskonałych dokumentacji i programów szkoleniowych, a szkolenia prowadzone osobiście przez tego specjalistę, cieszą się szczególnym uznaniem kursantów.
Prowadzone szkolenia
- SIEMENS S7-300/400
- PLC1 – Programowanie sterowników logicznych SIEMENS Simatic S7-300/400 – kurs podstawowy
- PLC2 – Programowanie sterowników logicznych SIEMENS Simatic S7-300/400 – kurs zaawansowany
- PLC3 – Diagnostyka sterowników logicznych SIEMENS Simatic S7-300/400
- PLC4 – PROFIBUS DP Komunikacja sterowników logicznych SIEMENS Simatic S7-300/400
- Systemy SCADA/HMI
- Sieci przemysłowe
- SIMATIC PCS7
- Techniki napędowe SIEMENS

dr inż. Piotr Świszcz
Należy do grona naszych najbardziej doświadczonych i cenionych trenerów, zwłaszcza pod względem dydaktycznym. Ma dar łączenia wiedzy teoretycznej i zdobytego doświadczenia praktycznego, przekuwając je na doskonałe przykłady dydaktyczne w trakcie prowadzonych szkoleń. W roku 1993 obronił magisterium o specjalizacji metrologia automatyczna i elektrotechniczna, a później konsekwentnie doktorat na wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. Pozostał na swoim macierzystym wydziale i do chwili obecnej pracuje naukowo jako adiunkt. Jest autorem ponad 70 publikacji i kilku książek, jak również wielu programów oraz dokumentacji szkoleniowych. Poza działalnością naukową zajmuje się zastosowaniem nauki w praktyce. Był projektantem i realizatorem wielu technologii z dziedziny węgla i stali, petrochemii i chemii a także dla przemysłu spożywczego. Kierował ponad dwudziestoma rozruchami technologicznymi realizowanymi na sterownikach PLC oraz DCS, jak również przez wiele lat pełnił funkcję vice prezesa firmy zajmującej się automatyką przemysłową. Jego dziedziną zainteresowań są układy nieliniowe, automatyka, sensoryka, sztuczna inteligencja i przemysłowe sieci komunikacyjne. Swoje projekty i ich realizacje, wykonuje na urządzeniach firmy SIEMENS, ABB, OMRON, BECKHOFF, GE FANUC, DANFOSS, stąd znajomość wielu środowisk, w tym: Simatic STEP 7, AC800M, FREELANCE, CX ONE, Twin Cat, Proficy Machine Edition, APOS.
Prowadzone szkolenia
- SIEMENS S7-300/400
- PLC1 – Programowanie sterowników logicznych SIEMENS Simatic S7-300/400 – kurs podstawowy
- PLC2 – Programowanie sterowników logicznych SIEMENS Simatic S7-300/400 – kurs zaawansowany
- PLC3 – Diagnostyka sterowników logicznych SIEMENS Simatic S7-300/400
- PROFIBUS DP Komunikacja sterowników logicznych SIEMENS Simatic S7-300/400
- Sieci przemysłowe

mgr inż. Krzysztof Polczyk
Automatyk programista PLC, który dzięki ogromnemu doświadczeniu pracuje w kraju i za granicą jako niezależny specjalista wysokiej klasy. Z sukcesem realizował prace uruchomieniowe i programistyczne w trakcie licznych inwestycji od Rosji oraz Chin, poprzez Niemcy, Portugalię, do zleceń w Stanach Zjednoczonych. Absolwent Uniwersytetu Południowej Danii i wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, jak również studium pedagogicznego w Bytomskim Kolegium Nauczycielskim. Będąc w kraju, znajduje także czas na pracę w charakterze trenera, zwłaszcza szkoleń zaawansowanych z grupy systemów sterowania, gdzie chętnie dzieli się rozległą wiedzą i doświadczeniem. Poza dogłębną znajomością SIEMENS Simatic S7, czy WinCC Flexible, ProTool, ma liczne doświadczenia w pracy ze sterownikami ALLEN BRADLEY, systemem INTOUCH SCADA, sterownikami bezpieczeństwa pnoz, SIEMENS S7 Distributed Safety, SICK oraz sieciami przemysłowymi PROFIBUS, PROFINET, Ethernet, AS-I, Interb, Controlnet, Devicenet, jak również z falownikami SEW, SIEMENS, OMRON.
Prowadzone szkolenia
- SIEMENS S7-300/400
- PLC1 – Programowanie sterowników logicznych SIEMENS Simatic S7-300/400 – kurs podstawowy
- PLC2 – Programowanie sterowników logicznych SIEMENS Simatic S7-300/400 – kurs zaawansowany
- PLC3 – Diagnostyka sterowników logicznych SIEMENS SIMATIC S7-300/400
- TIA 1 – Migracja projektów z STEP 7 do TIA PORTAL
- TIA 2 – Programowanie sterowników logicznych SIEMENS SIMATIC S7-300/400 w TIA PORTAL – kurs podstawowy
- TIA 3 – Programowanie sterowników logicznych SIEMENS SIMATIC S7-300/400 w TIA PORTAL – kurs zaawansowany
- TIA1500-1 – Programowanie sterowników logicznych SIEMENS SIMATIC S7-1500 w TIA PORTAL – kurs podstawowy
- TIA1500-2 – Programowanie sterowników logicznych SIEMENS SIMATIC S7-1500 w TIA PORTAL – kurs zaawansowany

mgr inż. Jacek Barcik
Ekspert programista-automatyk z 15-letnim doświadczeniem zdobytym przy tworzeniu oprogramowania dla sterowników mobilnych, układów mikroprocesowych oraz środowiska MS Windows®. Absolwent wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej specjalność Komputerowe Systemy Sterowania. Autor wielu publikacji z zakresu sterowania w sieci CAN w tym publikacje w czasopiśmie CAN newsletter. Członek organizacji CAN In Automation. Brał udział w wielu projektach R&D w zakresie projektowania systemów sterownia pojazdów specjalnych oraz cywilnych opartych o CAN/CANopen® przy współpracy z firmami z terenu Polski oraz Unii Europejskiej. Współwłaściciel firmy projektowo-produkcyjnej posiadającej przedstawicielstwo na Polskę niemieckich firm Intercontrol oraz Microcontrol producentów automatyki mobilnej opartych o magistralę CAN, CANopen®, J1939. Twórca profesjonalnego oprogramowania o nazwie CANStudio dla magistrali CAN do konfiguracji węzłów CANopen®, monitorowania sieci CAN i loggingu. Otwarty przewód doktorski na Politechnice Śląskiej. Specjalizuje się w pisaniu oprogramowania dla PLC, mikro-kontrolerów oraz MS Windows® w C, C++, Delphi, CoDeSys ze szczególnym naciskiem na magistralę CAN, CANopen® oraz J1939, w projektowaniu stosów CANopen® oraz sterowników (driver) dla mikro-kontrolerów CAN jak również tworzeniu oprogramowania diagnostycznego, konfiguracyjnego i wizualizacyjnego CAN dla środowiska MS Windows®. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń oraz warsztatów z zakresu CAN/CANopen®/J1939, CoDeSys.
Prowadzone szkolenia
- CoDeSyS:
- Sieci przemysłowe

dr inż. Piotr Gaj
Doktor nauk technicznych z dziedziny informatyki. Specjalizuje się w projektowaniu przemysłowych systemów informatycznych i automatyki oraz bierze czynny udział w realizacjach wielu aplikacji przemysłowych z wykorzystaniem PLC, sieci przemysłowych m. in. PROFIBUS i PROFINET, układów napędowych, systemów SCADA, HMI oraz MES różnych firm. Posiada 20-letnie doświadczenie dydaktyczne w szkolnictwie wyższym. Z racji zdobytych doświadczeń, specjalizuje się w produktach i systemach firmy SIEMENS, m.in.: Simatic S7 300/400. Prowadzone przez niego szkolenia zawsze spotykają się z uznaniem kursantów.
Prowadzone szkolenia
- SIEMENS S7-300/400

dr inż. Jacek Stój
Ekspert z zakresu Informatyki Przemysłowej z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie projektowania, konfiguracji, oprogramowania, modernizacji oraz utrzymania przemysłowych systemów komputerowych. Posiada kwalifikacje w szerokim zakresie: sterowniki PLC, sieci komunikacyjne, sieci programowalne SDN, systemy czasu rzeczywistego, systemy SCADA, MES, systemy wbudowane, systemy monitoringu (w tym oparte na sieci GSM). Specjalizuje się w produktach Siemens SIMATIC S7, sieciach PROFIBUS, PROFINET oraz rozwiązaniach sprzętowych i programowych wielu innych producentów (m.in. Emerson, Beckhoff). Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy dydaktycznej związanej z systemami przemysłowymi, w tym w prowadzeniu warsztatów i szkoleń.
Prowadzone szkolenia
SIEMENS S7-300/400

dr inż. Piotr Michalski
Ekspert z 20-letnim doświadczeniem przemysłowym, współpracujący z firmą EMT-Systems w zakresie szkoleń służb UR. Specjalizuje się w tematach budowy i eksploatacji maszyn, układów pomiarowych, czujników i monitorów przemysłowych, jak również interfejsów sieci przemysłowych. Posiada certyfikowane kwalifikacje z zakresu integrowania systemów automatyki, między innymi takich firm jak: Siemens, IFM electronic, Mitsubishi Electric oraz B&R.
Prowadzone szkolenia
- Sensoryka Przemysłowa
- AS-Interface
- CoDeSyS

mgr inż. Marcin Podsiadły
Programista systemów sterowania specjalizujący się w programowaniu sterowników PLC w środowisku SIEMENS TIA Portal. Wiedzę i praktyczne umiejętności zdobywał w trakcie tworzenia i uruchamiania nowych instalacji zarówno w kraju, jak i za granicą, gdzie do jego obowiązków należało programowanie sterowników PLC i paneli operatorskich HMI, konfiguracja urządzeń automatyki, praca z sieciami przemysłowymi. Doświadczenie zdobywał także w trakcie pracy w dziale Badań i Rozwoju przy projektowaniu systemów nawigacji dla automatycznych wózków samojezdnych AGV.
Zwycięzca pierwszej edycji Mistrzostw Polski Programistów PLC, organizowanych przez Politechnikę Wrocławską. Z tytułu doświadczenia tworzy dla EMT-Systems nowe dokumentacje szkoleniowe obejmujące zarówno kursy eksperckie, jak i kursy programowania sterowników PLC na poziomach podstawowych i zaawansowanych.
Prowadzone szkolenia
- TIA Portal
- TIA2: Programowanie sterowników logicznych SIEMENS SIMATIC S7-300/400 w TIA Portal – kurs podstawowy
- TIA3: Programowanie sterowników logicznych SIEMENS SIMATIC S7-300/400 w TIA Portal – kurs zaawansowany
- TIA1200-1: Programowanie Siemens SIMATIC S7-1200 w TIA Portal – poziom 1
- TIA1200-2: Programowanie Siemens SIMATIC S7-1200 w TIA Portal – poziom 2
- TIA1500-1: Programowanie Siemens SIMATIC S7-1500 w TIA Portal – poziom 1
- TIA1500-2: Programowanie Siemens SIMATIC S7-1500 w TIA Portal – poziom 2
- TIAM2: Obsługa i programowanie S7-1500 w TIA Portal dla użytkowników STEP 7
- TIA-DIAG: Diagnostyka Siemens SIMATIC S7-1500/1200 w TIA Portal – poziom 3
- TIA-EKSPERT: Funkcje technologiczne i zaawansowane programowanie SIMATIC S7-1500/1200 w TIA Portal

Projekty zrealizowane przez naszych trenerów
Poniżej prezentujemy wybrane projekty realizowane przez naszych specjalistów dla różnych dziedzin przemysłu:
Pierwsze na świecie uruchomienie w pełni zautomatyzowanego systemu komór dla nurków głębinowych HMCS (Hyperbaric Monitoring and Control System) dla dwóch klientów na dwóch różnych statkach. Projektowanie i programowanie systemu SCADA/HMI na platformie WinCC (2 pary redundantnych serwerów, 1 para serwerów archiwizujących oraz 8 klientów) – uruchomienie systemu – SAT, FAT, testy IO; znajdowanie usterek, modyfikowanie i testowanie aplikacji (PLC, SCADA, HMI); na obu statkach, wsparcie dla utrzymania ruchu po uruchomieniu; szkolenie personelu, pomoc w znajdowaniu błędów, raportowanie do biura.
System sterowania, rozwój oprogramowania (Schneider-Unity Pro) dla transportu karoserii w lakierni fabryki samochodów.
System SCADA w mieszalnikach oleju, fabryka w Szanghaju (Chiny) – rozwój oprogramowania do wizualizacji na 2 płyty Pro-Face, rozwój oprogramowania do wizualizacji na stacji PC (WinCC), przygotowanie instrukcji do obsługi oprogramowania, integracja systemu SCADA ze środowiskiem PLC.
Frezarki i tokarki CNC
Szkolenia prowadzone są przez przedstawicieli przemysłu, którzy doświadczenie dydaktyczne zdobywali jako prowadzący:
- zajęcia z zakresu programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie, dla klas technikum mechanicznego i mechatronicznego,
- kursów w zakresie programowania obrabiarek sterowanych numerycznie w systemie MTS – CNC (toczenie, frezowanie).
Nasi trenerzy są Egzaminatorami Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych w zawodzie operator obrabiarek skrawających, pracującymi przy sesjach egzaminacyjnych jako członkowie lub przewodniczący zespołu egzaminacyjnego (dla Zasadniczych Szkół Zawodowych i Techników).
Michał Chmielewski
Ekspert z dziedziny inżynierii mechanicznej, specjalizujący się w tematyce obróbki skrawaniem CNC oraz metodami konwencjonalnymi. Absolwent Politechniki Śląskiej, specjalność „Automatyzacja procesów obróbki skrawaniem”. 24-letnie doświadczenie w zakresie programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie. 10-letnia współpraca z EMT-Systems jako koordynator i trener z zakresu obrabiarek sterowanych numerycznie oraz obrabiarek konwencjonalnych. Posiada liczne certyfikaty kompetencji w zakresie obsługi i programowania maszyn opartych o sterowniki SINUMERIK, FANUC, Heidenhain, Mitsubishi, MAZATROL.
Grzegorz Dyrbuś
Ekspert z dziedziny obróbki mechanicznej konwencjonalnej, CNC, projektowania narzędzi do obróbki, oprogramowania CAD/CAM. Doktor inżynier nauk technicznych w dziedzinie budowy i eksploatacji maszyn. Technolog obróbki skrawaniem i druku 3d, konstruktor maszyn i urządzeń mechanicznych. Ponad 20-letnie doświadczenie w projektach szkoleniowych z zakresu Projektowania inżynierskiego, Obróbki skrawaniem, Programowania CNC, Technologii budowy maszyn. Certyfikowany trener w zakresie sterowników Heidenhain.
Łukasz Grabowski
Ekspert z dziedziny oprogramowania Siemens PLM – NX, Siemens Solid Edge oraz obróbki skrawaniem CNC i wspomaganej oprogramowaniem CAM. Absolwent Politechniki Śląskiej, specjalność „Projektowanie i eksploatacja systemów mechatronicznych”. Do najważniejszych obszarów jego pracy należą: programowanie i obsługa obrabiarek CNC, projektowanie CAD, modelowanie powierzchniowe, przeprowadzanie symulacji CAE – wytrzymałościowych, cieplnych oraz aerodynamicznych, komputerowo wspomagane wytwarzanie – CAM, technologie Rapid Prototyping – Druk 3D, inżynieria odwrotna. 7-letnia współpraca z EMT-Systems jako instruktor z zakresu PLM, CAD, CAE, CNC. Certyfikowany trener Siemens w zakresie sterowników SINUMERIK i oprogramowania SinuTrain.
Wojciech Grygierek
Dedykowany specjalista z dziedziny: mechanika i budowa maszyn, kilkuletni praktyk, technolog, programista oraz operator obrabiarek CNC. Absolwent Politechniki Śląskiej, specjalność „Mechanika i budowa maszyn”.
Certyfikowany Siemens CNC – Trainer w zakresie programowania SINUMERIC DIN/ISO, obsługi i programowania ShopMill oraz obsługi i programowania ShopTurn.
Posiada również certyfikaty TUV Nord Polska w zakresie: Operator CNC i Technolog CNC. Kilkuletni trener i instruktor szkoleń EMT-Systems z zakresu frezarek i tokarek CNC.
Arkadiusz Kolka
Ekspert z dziedziny inżynierii mechanicznej, specjalizujący się w tematyce obróbki skrawaniem, CNC, oprogramowania CAD/CAM. Doktor inżynier nauk technicznych w dziedzinie obróbki skrawaniem. 20-letnie doświadczenie w zakresie szkolenia kadr technicznych i wdrażania maszyn Jeden czołowych ekspertów w kraju w zakresie programowania obrabiarek oraz tworzenia technologii obróbki. Doradca w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. 10 lat współpracy z EMT-Systems. Specjalizacja w sterowaniach: SINUMERIK, Heidenhain, OKUMA, FANUC.
Michał Sobek
Ekspert z dziedziny oprogramowania Siemens PLM – NX, Siemens Solid Edge oraz obróbki skrawaniem CNC i wspomaganej oprogramowaniem CAM. Absolwent Politechniki Śląskiej, specjalność „Projektowanie i eksploatacja systemów mechatronicznych”. Do najważniejszych obszarów jego pracy należą: programowanie i obsługa obrabiarek CNC, projektowanie CAD, modelowanie powierzchniowe, przeprowadzanie symulacji CAE – wytrzymałościowych, cieplnych oraz aerodynamicznych, komputerowo wspomagane wytwarzanie – CAM, technologie Rapid Prototyping – Druk 3D, inżynieria odwrotna. 7-letnia współpraca z EMT-Systems jako instruktor z zakresu PLM, CAD, CAE, CNC. Certyfikowany trener Siemens w zakresie sterowników SINUMERIK i oprogramowania SinuTrain.
Tomasz Wala
Ekspert w dziedzinie obróbka skrawaniem, programowanie maszyn CNC, technologii obróbki metodą Waterjet. Doktor inżynier nauk technicznych. Kilkuletnie doświadczenie w pracy na stanowisku konstruktor-analityk przekładni zębatych w dużej korporacji produkcyjnej. 10-lat pracy w zakresie prowadzenia szkoleń z konwencjonalnej obróbki skrawaniem, programowania obrabiarek CNC, obsługi maszyn do obróbki metodą Waterjet, oprogramowania CAD/CAM. Certyfikowany trener Siemens w zakresie sterowników SINUMERIK i oprogramowania SinuTrain.
Hydraulika siłowa, pneumatyka przemysłowa, mechanika i budowa maszyn
Szkolenia prowadzone są przez kadrę przedstawicieli przemysłu oraz wieloletnich pracowników naukowo – dydaktycznych szkolnictwa wyższego z bogatym doświadczeniem praktycznym i teoretycznym.
Jednym z prowadzących jest autor książki „Budowa i eksploatacja układów hydraulicznych w maszynach”, Wydawnictwo i Handel Książkami „KaBe”.
Diagnostyka i wibroakustyka
Szkolenia prowadzone są przez trenerów, którzy:
- posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach kierowniczych w firmach z branży motoryzacyjnej,
- świadczą usługi inżynierskie w zakresie rozwoju układów wydechowych, rozwoju amortyzatorów, utrzymania ruchu, pomiarów oraz B+R,
- zarządzali projektami rozwojowymi oraz badawczymi prowadzonymi dla dużych korporacji międzynarodowych (ContiTeves, Ohlins, Daimler, Chrysler, Ford, PSA, VW, Volvo, Tata, Renault, Jaguar),
- są autorami wielu publikacji o źródłach i przyczynach drgań w systemach maszyn wirnikowych oraz pojazdach samochodowych (14 publikacji w renomowanych czasopismach indeksowanych na tzw. liście filadelfijskiej, 3 monografie związane z diagnostyką maszyn wirnikowych oraz bloków energetycznych).
CAD/CAM/CAE
Szkolenia prowadzone są przez kadrę przedstawicieli wyższych uczelni technicznych mających doświadczenie przemysłowe nabyte podczas realizacji wielu projektów wdrożeniowych. Kadra trenerów-konstruktorów to autorzy licznych publikacji i materiałów szkoleniowych. Szkolenia prowadzone są zarówno na oficjalnych materiałach szkoleniowych producentów oprogramowania jak również na autorskich książkach i skryptach.
Prowadzący szkolenia są również certyfikowanymi trenerami polecanymi przez producentów oprogramowania.
Inżynieria Materiałowa i Metalurgia
Szkolenia prowadzone są przez kadrę przedstawicieli wyższych uczelni technicznych mających doświadczenie przemysłowe nabyte podczas realizacji wielu projektów wdrożeniowych i serwisowych. Kadra trenerów-konstruktorów to autorzy licznych publikacji i materiałów szkoleniowych. Szkolenia prowadzone są zarówno na podstawie materiałów przygotowanych przez Centrum Szkoleń Inżynierskich, jak i dokumentacji procesów obróbczych wykorzystywanych przez Klienta oraz literatury dostarczonej przez producentów maszyn obróbczych, np. wtryskarek.
Optymalizacja procesów produkcji
Szkolenia prowadzone są przez doświadczonych wykładowców metodologii Lean, certyfikowanych w tym zakresie, posiadających w swym portfolio klientów czołowe polskie firmy produkcyjne.
Technologie Informatyczne
Szkolenia z zakresu technologii informatycznych prowadzone są w trybie zamkniętym przez czołowych specjalistów w dziedzinie programowania C/C++, kontrolerów AVR, programowanie w platformie .NET, tworzenia i administrowania baz danych, budowania stron internetowych.