Cyberbezpieczeństwo w automatyce
Lista szkoleń:
Aspekty prawne systemu cyberbezpieczeństwa porządkują dedykowane Dyrektywy UE oraz uregulowania krajowe. Jednym z najważniejszych dokumentów jest Dyrektywa NIS2, która zastępuje poprzednią dyrektywę NIS.
18 października 2024 r. minie termin implementacji założeń tej dyrektywy do prawa krajowego funkcjonującego w Polsce w ramach Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Krajowy System Cyberbezpieczeństwa odnosi się do wybranych podmiotów, są to operatorzy usług kluczowych (OUK), dostawcy usług cyfrowych (DUC) i podmioty publiczne. Przedsiębiorstwa zidentyfikowane jako „Operatorzy Usług Kluczowych” mają od 3 do 12 miesięcy na dostosowanie się do wymogów zawartych w rozporządzeniu.
Podmioty kluczowe to energetyka, transport, bankowość, infrastruktura rynków finansowych, opieka zdrowotna, woda pitna, ścieki, infrastruktura cyfrowa, zarządzanie usługami OCT, administracja publiczna, przestrzeń kosmiczna.
Podmioty ważne to usługi pocztowe i kurierskie, gospodarowanie odpadami, produkcja, wytwarzanie i dystrybucja chemikaliów, produkcja/przetwarzanie i dystrybucja żywności, produkcja, dostawcy usług cyfrowych, badania naukowe.
Przedsiębiorstwa działające w grupie „podmiotów kluczowych” otrzymały lub otrzymują decyzje administracyjne w ramach aktualnie obowiązującego trybu NIS/KSC. Są one zobowiązane do realizacji obowiązków wynikających z UKSC.
W przypadku NIS2 „podmioty ważne” nie będą otrzymywać decyzji administracyjnych, co w konsekwencji nie zwalnia z wdrożenia, udokumentowania i wykazania zgodności. Obowiązuje zasada wielkościowa „Size cap”: Zakres stosowania NIS2 obejmuje wszystkie podmioty, które kwalifikują się jako średnie przedsiębiorstwa, działają w sektorach objętych dyrektywą, usługi lub działalność wskazaną w dyrektywie. Wyłączone są przedsiębiorstwa „MŚP” mikro, małe i średnie – zatrudniają mniej niż 250 osób/obroty roczne poniżej 50 mln EUR/ roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln EUR.
Zapraszamy do uczestnictwa w szkoleniach i warsztatach wspierających uzyskanie zgodności z KSC/NIS/NIS2, ze szczególnym uwzględnieniem systemów OT/ICS, które odpowiadają za ciągłość działania i dostępność krytycznych procesów w organizacji:
- CB1: Cyberbezpieczeństwo systemów automatyki – SCADA pod ochroną – poziom 1
- CB2: Cyberbezpieczeństwo: Ochrona sieci przemysłowych – poziom 2
Na każde szkolenie realizowane w EMT-Systems można otrzymać nawet 100% dofinansowania! Wszystkie szczegóły w naszym informatorze Dofinansowanie na szkolenia EMT-Systems.
Zapraszamy również do kontaktu z naszym Działem Obsługi Klienta.