Projektowanie i symulacja układów pneumatycznych
i elektropneumatycznych
Wykorzystujemy sprzęt:
Cel kursu
Po ukończeniu szkolenia uczestnik:- Zna budowę i działanie pneumatycznych i elektropneumatycznych układów sterowania
- Posiada wiedzę na temat projektowania (syntezy) tych układów oraz oprogramowania symulacyjnego, przeznaczonego do analizy układów sterowania pneumatycznego i elektropneumatycznego, w tym metod: intuicyjnej i algorytmicznej
- Stosuje logikę pneumatyczną w budowie układów sterowania wykorzystując algebrę Boole'a, w tym: budowę tablic Karnaugh, upraszczanie wyrażeń logicznych, odniesienie opracowanych wyrażeń logicznych do zastosowań praktycznych, a w szczególności do budowy układów rzeczywistych
Czytaj powiązane wpisy na naszym blogu
Co robić, by być dobrym specjalistą z pneumatyki przemysłowej? Pobierzkatalog
Tryb szkolenia
Stopień kursu
Czas trwania
Wymagania wstępne
Miejsce szkolenia
Zobacz salę szkoleniową
Terminy szkolenia
Agenda
dzień 2 godz. 8.00 - 15.00
Cena szkolenia
Możliwość uczestnictwa online
Cena obejmuje
- Certyfikat ukończenia kursu w 2 językach – polskim i angielskim
- Skrypty szkoleniowe
- Materiały piśmiennicze np. notatnik, długopis (dot. szkoleń stacjonarnych)
- Kompleksową pomoc indywidualnie przydzielonych opiekunów kursu
- Karty Kursantów upoważniające do zniżek w wybranych gliwickich lokalach partnerskich (dot. szkoleń stacjonarnych)
Catering
Przeczytaj szczegóły
Kontakt
Szkolenia zamknięte
Certyfikat
Przeczytaj więcej
Zakwaterowanie
Zapraszamy do kontaktu
32 4111 000
info@emt-systems.pl
w celu skonsultowania trafności wyboru szkolenia
Program kursu
| |
|
Wyposażenie laboratorium
Sale i laboratoria szkoleniowe, klimatyzowane, duże i przestronne. Stanowiska dla kursantów zostały specjalistycznie wyposażone. Każdy z uczestników ma dostęp do stacji komputerowych z oprogramowaniem symulacyjnym, najnowszych katalogów produktowych, przekrojów komponentów pneumatyki, bogato wyposażonych laboratoriów wykorzystywanych do wykonywania ćwiczeń praktycznych.
Nasze sale i laboratoria szkoleniowe zapewniają możliwość pracy na przemysłowych komponentach pneumatyki najpopularniejszych producentów:
- Parker, ORIGA Parker, Festo, Rexroth, Pneumax/Rectus, PIAB, NORGREN, BIMBA Pneumatics, SMC (w zakresie układów sterujących oraz wykonawczych pneumatyki oraz elektropneumatyki)
- IFM, BALLUFF, Relpol, SIEMENS, Pneumax (w zakresie sensoryki przemysłowej, układów przekaźnikowych, sterowania oraz wysp zaworowych)
Podczas praktycznych zajęć wykorzystujemy różnorodne stanowiska szkoleniowe. W zależności od stopnia kursu do dyspozycji naszych kursantów oddajemy następujące wyposażenie:
STANOWISKA PNEUMATYKI PRZEMYSŁOWEJ
Stanowiska posiadają unikalną i jedyną w kraju konstrukcję umożliwiającą ćwiczenia na różnym stopniu zaawansowania. W skład ich wyposażenia wchodzą:- układy wykonawcze: siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania, beztłoczyskowe siłowniki liniowe, chwytaki, wielopozycyjne stoły wahadłowe z tłumieniem pozycji skrajnych położenia, znormalizowanych siłowników wielopozycyjnych
- zawory rozdzielające typu 3/2, 5/2, 5/3 (aktywowane ręcznie, mechanicznie, pneumatycznie)
- zawory zwrotne i zwrotno-dławiące, szybkiego spustu, dławiące, redukcyjne, bezpieczeństwa
- zawory logiczne
- pneumatyczne zawory czasowe
- elementy techniki podciśnieniowej
- czujniki (optyczne, indukcyjne, pojemnościowe)
- przycisków monostabilnych i bistabilnych
- przekaźników (umożliwiających syntezę układów sterowania pośredniego zaworów)
- wielofunkcyjnych przekaźników czasowych
- wskaźników wizualnych oraz akustycznych stanu pracy
- licznika pneumatycznego
- zaworów do zabudowy na panelach
- koncentratorów pasywnych wejść czujników oraz kontaktronów siłowników pneumatycznych
STANOWISKA ELEKTROPNEUMATYKI PRZEMYSŁOWEJ
Stanowiska posiadają unikalną i jedyną w kraju konstrukcję umożliwiającą ćwiczenia na różnym stopniu zaawansowania. W skład ich wyposażenia wchodzą:- układy wykonawcze: siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania, beztłoczyskowe siłowniki liniowe, chwytaki, wielopozycyjne stoły wahadłowe z tłumieniem pozycji skrajnych położenia, znormalizowanych siłowników wielopozycyjnych
- zawory rozdzielające typu 3/2, 5/2, 5/3 (aktywowane ręcznie, mechanicznie, pneumatycznie oraz elektrycznie)
- zawory zwrotne i zwrotno-dławiące, szybkiego spustu, dławiące, redukcyjne, bezpieczeństwa
- zawory logiczne
- pneumatyczne zawory czasowe oraz przetworniki pneumoelektryczne
- proporcjonalne regulatory ciśnienia
- elementy techniki podciśnieniowej
- czujniki (optyczne, indukcyjne, pojemnościowe)
- przyciski monostabilne i bistabilne
- przekaźniki (umożliwiające syntezę układów sterowania pośredniego zaworów)
- wielofunkcyjne przekaźniki czasowe
- wskaźniki wizualne oraz akustyczne stanu pracy
- liczniki pneumatyczne
- zawory do zabudowy na panelach
- koncentratory pasywne wejść czujników oraz kontaktrony siłowników pneumatycznych
ULTRADŹWIĘKOWY DETEKTOR NIESZCZELNOŚCI
W trakcie szkoleń prezentujemy również sposoby pracy z wykrywaczem nieszczelności w instalacjach pneumatycznych. Nasze narzędzie to Leakshooter - ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności z wbudowaną kamerą.
Umożliwia wykrycie wycieku dowolnego gazu znajdującego się pod ciśnieniem. Sprawdzi się również w przypadku instalacji podciśnieniowych (próżniowych). Kamera umożliwia precyzyjne zlokalizowanie miejsca wycieku dzięki wskaźnikowi o zmiennym kolorze. W miejscu wycieku można zrobić zdjęcie, a następnie zgrać je do komputera do dalszego wykorzystania.
UNIKATOWE POMOCE DYDAKTYCZNE
Podczas szkoleń wykorzystujemy również unikatowe elementy i komponenty dydaktyczne:- przekroje komponentów układu pneumatycznego
- rzadko spotykane elementy i części
Laboratorium Pneumatyki dedykowane szkoleniom w siedzibie Klienta
Oprócz szkoleń w trybie otwartym organizowanych w naszej siedzibie, prowadzimy również wiele kursów z PNEUMATYKI I ELEKTROPNEUMATYKI w zakładach pracy naszych Klientów. Szkolenia tego typu charakteryzują się:
- planem szkoleniowym przygotowanym w oparciu o indywidualną problematykę i dedykowane Klientowi materiały,
- dogłębną analizą schematów pneumatycznych dostarczonych przez zamawiającego,
- ćwiczeniami praktycznymi na przemysłowych komponentach,
- pracą na maszynach i układach znajdujących w halach produkcyjnych zamawiającego.
Dysponujemy flotą samochodową oraz mobilnymi zestawami do podstawowych ćwiczeń i samodzielnego montażu układów. Ich przemyślana konstrukcja i specjalnie zaprojektowana funkcjonalność pozwala na realizację pełnowartościowego szkolenia poza Laboratorium Pneumatyki przemysłowej EMT-Systems.
Oprogramowanie
W trakcie zajęć używamy oprogramowania Fluid-SIM P firmy FESTO służącego do nauki zasad projektowania oraz symulacji układów sterowania pneumatycznego i elektropneumatycznego
Poznaj naszą firmę
Potwierdzenia współpracy
Nasi eksperci
Prowadzący szkolenia posiadają szeroką wiedzę techniczną oraz wieloletnią praktykę z udokumentowanym stażem pracy zawodowej oraz zrealizowanymi wdrożeniami. Dodatkowo prowadzą działalność doradczą i są ekspertami czasopism branżowych o zasięgu krajowym. W trakcie szkoleń prezentują rzeczywiste sytuacje, z którymi spotkali się w pracy zawodowej.
Nasi trenerzy są otwarci na sugestie zgłaszane przez kursantów. Wielokrotnie w trakcie szkoleń rozwijane są zagadnienia odbiegające od standardowego programu, które obejmują specyficzne aspekty pracy kursantów.
Zrealizowane kursy prowadzą także do nawiązania współpracy pomiędzy firmą EMT Systems Sp. z o.o. oraz przedstawicielami zakładów przemysłowych, w zakresie: projektów, modernizacji, a także uruchomień pneumatycznych oraz elektropneumatycznych układów maszyn i linii technologicznych.
Materiały szkoleniowe
- Skrypt szkoleniowy: Projektowanie i symulacja układów pneumatycznych i elektropneumatycznych autorstwa Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems dotyczący przedmiotowego szkolenia.
Opinie o szkoleniu
Grupa docelowa
Szkolenie kierowane jest do kadry technicznej i inżynierskiej zajmującej się obsługą urządzeń pneumatycznych, elektropneumatycznych oraz projektantów, konstruktorów i technologów, a także osób zainteresowanych pozyskaniem zaawansowanej wiedzy z zakresu projektowania układów pneumatycznych i elektropneumatycznych.
Optymalnym składem osobowym jest zespół pracujący w ramach jednej jednostki (łącznie z osobą zarządzającą oraz pracownikami technicznymi i inżynierami). Taki skład szkolenia pozwala poznać ograniczenia oraz braki wiedzy pracowników oraz ocenić ewentualne niezgodności w oczekiwaniach pomiędzy kadrą zarządzającą, a pracownikami niższego szczebla.
Korzyści dla uczestnika
- Płynne czytanie złożonych schematów układów pneumatycznych oraz elektropneumatycznych, analizę ich działania oraz interpretację dokumentacji technicznej
- Identyfikację elementów pneumatycznych i elektropneumatycznych łącznie ze znajomością ich budowy, przeznaczenia oraz działania
- Projektowanie nowych układów oraz modyfikacje istniejących w oparciu o elementy pneumatyczne oraz elektropneumatyczne
- Użycie narzędzi komputerowego wspomagania projektowania dedykowanych do budowy oraz symulacji układów pneumatycznych i elektropneumatycznych
- Identyfikację usterek w elementach i układach sterowania pneumatycznego i elektropneumatycznego
- Zastosowanie elementów logiki pneumatycznej w układach sterowania
- Biegłe posługiwanie się algebrą Boole'a oraz tablicami Karnaugh
Catering
Podczas każdego dnia szkoleniowego uczestnicy otrzymują:
- Nielimitowany dostęp do barku kawowego Cechownia Cafe, serwującego herbatę oraz wysokiej jakości świeżo zmieloną kawę. Barek wyposażony jest w:
- NECTO Karisma – profesjonalny ekspres włoskiej produkcji.
- THERMOPLAN BW 4 – profesjonalny ekspres szwajcarskiej produkcji.
- Dwudaniowy obiad – połączenie tradycyjnych, domowych smaków z posiłkami serwowanymi w restauracjach.
Do godz. 16:00 w kawiarence na I piętrze można zakupić również świeże kanapki, ciasta, słodkie i słone przekąski oraz zimne napoje. Po szkoleniu - od godz. 16:00 - zapraszamy do wypróbowania pysznych dań Restauracji Cechownia, przygotowanych przez najlepszych kucharzy w Gliwicach.
Katalogi szkoleń
Pneumatyka - FAQ - pytania i odpowiedzi
- Czy podczas szkolenia z pneumatyki otrzymam materiały edukacyjne do nauki?
- Kto prowadzi kursy pneumatyków szkolenia z zakresu pneumatyki i elektropneumatyki?
- Jak często organizowane są szkolenia z pneumatyki?
- Jakie warunki musi spełnić kursant, aby wziąć udział w szkoleniach pneumatycznych?
- Czy sterowanie elektropneumatyczne jest trudne do nauczenia?
- Czy kursy dla pneumatyków uczą jak czytać schematy pneumatyczne?
- Czy kurs pneumatyki online może być tak samo skuteczny jak tradycyjne szkolenia z pneumatyki?
- Dla kogo organizowane są / Do kogo adresowane są szkolenia z zakresu pneumatyki przemysłowej?
- Na czym polegają ćwiczenia praktyczne na szkoleniu z pneumatyki?
- W jakim stopniu szkolenia i kursy pomogą mi zrozumieć pneumatykę?