Zgrzewanie oporowe
Profesjonalne szkolenia z dziedziny zgrzewania oporowego przeznaczone są zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych programistów systemów zgrzewania oporowego.
Główne cele naszych szkoleń to:
- Przedstawienie zagadnień związanych z technologią zgrzewania oporowego
- Omówienie budowy oraz zasad działania układów sterowania systemów zgrzewania rezystancyjnego
- Wyjaśnienie zagadnień związanych z technologią zgrzewania rezystancyjnego dla różnych rodzajów materiałów
- Dobór i optymalizacja parametrów zgrzewania
Lista szkoleń:
Gwarantujemy:
- Najlepsze warunki szkolenia w doskonale wyposażonym laboratorium
- Wybitnych wykładowców z działów utrzymania ruchu oraz Politechniki Śląskiej z bogatym doświadczeniem praktycznym
- Profesjonalną dokumentację szkoleniową pozwalającą na zdobycie wiedzy w sposób przejrzysty i uporządkowany, popartą licznymi przykładami
- Fachowość, rzetelność i doświadczenie największego w Polsce ośrodka szkoleniowego
- Indywidualne podejście do każdego uczestnika kursu oraz stałą opiekę nad przebiegiem całości szkolenia.
- Certyfikat ukończenia szkolenia w Centrum Szkoleń Inżynierskich potwierdzające nabyte umiejętności w dwóch językach – polskim i angielskim
- Catering
Strefa wiedzy
Zgrzewanie oporowe
Co to jest proces zgrzewania oporowego?
Dwa kawałki metalu, które mają być połączone, są ściskane razem przez elektrody na spawarce, dzięki czemu są w dobrym kontakcie elektrycznym.
Przepływający przez nie prąd elektryczny ogrzewa je, aż zaczną się topić w miejscu, w którym się stykają.
Stopiony metal z dwóch kawałków scala się razem; następnie prąd jest wyłączany, a stopiony metal zestala się, tworząc stałe połączenie metaliczne między dwoma kawałkami.
Termin „zgrzewanie oporowe” wynika z faktu, że to elektryczna właściwość oporu spawanego metalu powoduje wytwarzanie ciepła, gdy przepływa przez niego prąd.
Rodzaje zgrzewania oporowego
Istnieje wiele różnych rodzajów zgrzewania oporowego. Każda z nich różni się w zależności od rodzaju i kształtu elektrod spawalniczych stosowanych do przyłożenia ciśnienia i przewodzenia prądu.
Elektrody, zwykle wytwarzane ze stopów na bazie miedzi ze względu na doskonałe właściwości przewodzące, są chłodzone przez wodę przepływającą przez wnęki wewnątrz elektrody i inne przewodzące oprzyrządowanie zgrzewarki oporowej.
Zgrzewarki oporowe są zaprojektowane i zbudowane do szerokiej gamy zastosowań w motoryzacji, lotnictwie i przemyśle. Dzięki automatyzacji, działanie tych maszyn jest wysoce kontrolowane i powtarzalne, co pozwala producentom łatwo zaplanować produkcję.
Omówimy teraz kilka odmian zgrzewania oporowego:
Spawanie punktowe
Jest to najprostszy rodzaj zgrzewania oporowego. Dwie lub więcej blach połączonych jest ze sobą, utrzymując się w pozycji nakładającej się między parą elektrod spawalniczych: jedną nieruchomą i jedną ruchomą.
Gdy prąd przepływa przez elektrody, górna elektroda jednocześnie zwiększa ciśnienie w dół. Powoduje to spoinę, która zachodzi między dwiema elektrodami. Kolejne spoiny są tworzone przez zmianę położenia arkuszy.
Zgrzewanie punktowe oporowe, podobnie jak wszystkie procesy zgrzewania oporowego, tworzy spoiny przy użyciu ciepła generowanego przez opór przepływu prądu spawania między powierzchniami podkładowymi, a także siły dociskającej obrabiane elementy, nakładanej przez określony czas. Oporowe zgrzewanie punktowe wykorzystuje geometrie powierzchni samych elektrod spawalniczych do skupiania prądu spawania w żądanym miejscu spawania, a także do przykładania siły do obrabianych przedmiotów. Po wygenerowaniu wystarczającego oporu materiały układają się i łączą, a następnie tworzony jest model użytkowy spoiny.
Zgrzewanie szwem oporowym jest podzbiorem zgrzewania punktowego oporowego przy użyciu elektrod w kształcie koła, aby dostarczyć siłę i prąd spawania do części. Różnica polega na tym, że obrabiany przedmiot toczy się między elektrodami w kształcie koła, gdy przyłożony jest prąd spawania. W zależności od konkretnego prądu spawania i ustawień czasu spawania, utworzone spoiny mogą zachodzić na siebie, tworząc kompletny zgrzew, lub mogą być po prostu pojedynczymi spoinami punktowymi w określonych odstępach czasu.
Zgrzewanie punktowe jest idealne do różnych zastosowań, w tym:
- Przemysł samochodowy
- Przemysł lotniczy
- Stalowe meble domowe
- Pojemniki stalowe
Korzyści ze zgrzewania punktowego
- Większa kontrola i jednolite spoiny
- Niska cena
Spawanie projekcyjne
Ten proces spawania łączy również części składowe za pomocą elektrod spawalniczych.
Elektrody są przykładane bezpośrednio do elementów metalowych. Siły przeciwne są przepuszczane przez elektrody. Zazwyczaj jeden ze składników ma jeden lub więcej wypustek spoiny do kierowania ciepła w zlokalizowanym obszarze.
Podobnie jak inne procesy spawania oporowego, spawanie projekcyjne wykorzystuje ciepło wytworzone przez opór przepływu prądu spawania, a także siłę dociskającą obrabiane elementy, stosowane przez określony czas. Spawanie projekcyjne lokalizuje spoiny we wcześniej określonych punktach za pomocą wypustek wytłoczeń lub przecięć, z których wszystkie skupiają wytwarzanie ciepła w punkcie styku. Gdy prąd spawania wytworzy wystarczającą opór w punkcie styku, wypustki zapadają się, tworząc bryłkę spoiny.
Solidne wypustki są często używane podczas spawania elementów złącznych. Wytłoczenia są często używane podczas łączenia materiału z blachy. Przykładem spawania projekcyjnego przy użyciu przecięć materiałowych jest spawanie drutem poprzecznym. W tym przypadku przecięcie samych drutów lokalizuje wytwarzanie ciepła, a zatem opór. Druty łączą się ze sobą, tworząc w ten sposób bryłkę spawalniczą.
Jest to bardzo wydajny proces i nie jest tak uzależniony od elektrody, jak zgrzewanie punktowe. Spoiny i procesy projekcyjne są zaprojektowane i opracowane tak, aby pasowały do różnych zastosowań.
Zalety spawania projekcyjnego
- Elastyczność
- Ładniej wyglądające spoiny
- Miejsca spawania można ustawić bliżej
Spawanie metodą Flash
Podobnie jak inne procesy spawania oporowego, spawanie metodą Flash wykorzystuje ciepło wytworzone przez opór przepływu prądu spawania, a także siłę dociskającą obrabiane elementy do siebie, stosowane przez określony czas. Błyskowe spawanie jest procesem zgrzewania oporowego, który wytwarza opór za pomocą migania. Działanie to powstaje przy użyciu bardzo wysokiej gęstości prądu w bardzo małych punktach styku między przedmiotami obrabianymi. W określonym punkcie po rozpoczęciu procesu obróbki blacharskiej na przedmiot obrabiany przykładana jest siła i są one przesuwane razem z kontrolowaną prędkością. Gwałtowne wzburzenie wywołane tą siłą usuwa tlenki i zanieczyszczenia ze spoiny.
Zalety spawania oporowego
Bez względu na rodzaj wybranego spawania oporowego wszystkie one charakteryzują się podobnymi cechami. Oto najważniejsze z nich:
- Wysoka prędkość spawania
- Często jest ono zautomatyzowane
- Można spawać razem podobne i odmienne metale
- Wysoka wydajność produkcji
- Proces przyjazny dla środowiska
- Nie ma potrzeby stosowania metalu wypełniającego, topnika i gazów osłonowych