PROFINET w TIA
Pracujemy na sprzęcie:
Cel kursu:
Po ukończeniu szkolenia uczestnik:- Posiada wiedzę z zakresu systemu PROFINET
- Zna różnicę w instalacjach opartych na innych sieciach komunikacyjnych
- Konfiguruje sieci PROFINET oraz integruje urządzenia różnych producentów
- Potrafi konfigurować, uruchomić i wykorzystać sterowanie w systemach, w których zastosowana jest sieć PROFINET
- Zna podstawowe metody i narzędzia diagnostyki błędów w sieciach PROFINET
Czytaj powiązane wpisy na naszym blogu
Certyfikowany Inżynier PROFINET – relacja ze szkolenia w Schmölln Pobierzkatalog
Tryb szkolenia
Stopień kursu
Czas trwania
Wymagania wstępne
Miejsce szkolenia
Zobacz salę szkoleniową
Terminy szkolenia
Agenda
dzień 2 godz. 8.00 - 16.00
dzień 3 godz. 8.00 - 16.00
dzień 4 godz. 8.00 - 16.00
dzień 5 godz. 8.00 - 13.00
Cena szkolenia
Możliwość uczestnictwa online
Cena obejmuje
- Indywidualne stanowiska szkoleniowe dla każdego uczestnika
- Certyfikat ukończenia kursu w 2 językach – polskim i angielskim
- Materiały szkoleniowe
- Materiały piśmiennicze np. notatnik, długopis (dot. szkoleń stacjonarnych)
- Kompleksową pomoc indywidualnie przydzielonych opiekunów kursu
- Karty Kursantów upoważniające do zniżek w wybranych gliwickich lokalach partnerskich (dot. szkoleń stacjonarnych)
Catering
Przeczytaj szczegóły
Kontakt
Szkolenia zamknięte
Certyfikat
Przeczytaj więcej
Zakwaterowanie
Zapraszamy do kontaktu
32 4111 000
info@emt-systems.pl
w celu skonsultowania trafności wyboru szkolenia
Program kursu
- Geneza PROFINET
- PROFINET na tle innych sieci
- Zasada działania
- Podstawowe parametry i profile
- Elementy infrastruktury
- Warstwa fizyczna PROFINET
- Konfiguracja i uruchomienie PROFINET (komponenty różnych producentów)
- Pliki GSDML
- Komunikacja w sieci PROFINET
- Cykliczna
- Acykliczna
- Tryby pracy sieci PROFINET
- TCP/IP
- UDP
- RT
- IRT
- Inne protokoły transmisji
- Diagnostyka PROFINET poprzez TIA Portal
- Wbudowany WEB Serwer w CPU
- Synchronizacja w trybie REAL-TIME
- Redundancja PROFINET z wykorzystaniem domeny
- Funkcje opcjonalne w PROFINET
- Typy urządzeń
- Stempel czasowy
- Tryb zoptymalizowany
- Szybki restart
- Diagnostyka PROFINET
- Funkcje specjalne
- Rozszerzona identyfikacja urządzenia
- Wykorzystanie protokołów LLDP oraz SNMP
- Profile aplikacyjne w PROFINET
Wyposażenie laboratorium
Sale i laboratoria szkoleniowa - klimatyzowane, duże i przestronne. Stanowiska dla kursantów zostały specjalistycznie wyposażone. Każdy Uczestnik szkolenia ma do dyspozycji indywidualne stanowisko przeznaczone do nauki i rozwiązywania zadań opartych o przemysłowe sieci komunikacyjne. Wieloelementowe zestawy umożliwiają tworzenie rozbudowanych sieci, pozwalają na wykonywanie zadań i ćwiczeń w szerokim zakresie tematycznym.
Stanowiska sieciowe, dzięki swojej różnorodności i konstrukcji opartej o urządzenia wielu producentów, pozwalają uczestnikom zapoznać się w trakcie ćwiczeń z różnymi sposobami konfiguracji i diagnozowania odmiennych typów elementów sieciowych. Stanowiska składają się z następujących elementów:
- Sterownik technologiczny 1511TF
- Sinamics V90: Przekształtnik + silnik serwo
- Wielofunkcyjny system wejść/wyjść ET 200S
- Panel SIMATIC HMI KTP8
- Switch Scalance X204IRT
- Sterownik S7-1200 oraz panel HMI KTP700
- Switch SCALANCE XB005
- System pozycjonowania absolutnego Pepperl-Fuchs PXV + taśma kodowa DataMatrix
- Rozproszone wejść/wyjść Lumberg 980 ESL 109 oraz 980 ESL 303
- Zdecentralizowany system magistrali I / O LioN-Link 940 ESL 601 oraz moduły 8x IN/OUT, 4x AI 0-10V
- Rozproszone wejścia/wyjścia Balluff BNI PNT 502 oraz BNI PNT 302
- Programator z oprogramowaniem TIAPortal v15
Sterownik technologiczny z funkcjonalnością fail-safe SIMATIC 1511TF
Jednostki technologiczne SIMATIC S7-1500T to sterowniki, które zostały rozszerzone o możliwości wykorzystania zaawansowanych funkcji sterowania napędami:
- Funkcje standardowe, bezpieczeństwa oraz zaawansowane funkcje sterowania napędami w jednej jednostce
- Rozszerzone funkcje napędowe takie jak zaawansowana synchronizacja osi czy sterowanie krzywkowe zintegrowane w środowisku TIA Portal
- Łatwe programowanie i konfiguracja dzięki graficznym interfejsom w środowisku TIA Portal
- Adaptacja i dostosowywanie wykresów krzywek w trakcie pracy systemu (np. w przypadku zmiany produktu)
Podłączanie urządzeń za pomocą interfejsu PROFINET umożliwia łatwą diagnostykę oraz szybkie wykrycie błędów, co pozwala zminimalizować czasy przestojów. Współpraca z serwonapędami SINAMICS (np. SINAMICS S110, S120, V90 z interfejsem PROFINET) pozwala na realizację zadań automatyki z wykorzystaniem zaawansowanych funkcji napędowych. Programowanie i konfiguracja urządzeń może być przeprowadzona w całości w środowisku TIA Portal.
Sinamics V90 Przekształtnik + silnik serwo
System napędowy serwo składa się z przekształtnika SINAMICS V90 oraz silnika serwo SIMOTICS S-FL6. Układ ten może komunikować się ze sterownikiem z wykorzystaniem PTI, PROFINET, USS, Modbus RTU. System napędowy serwo SINAMICS V90 umożliwia zrealizowanie aplikacji wymagających sterowania ruchem w sposób ekonomiczny i wygodny.
SIMOTICS S-1FL6 - silniki synchroniczne z magnesami trwałymi. Silniki są chłodzone naturalnie, odprowadzając ciepło poprzez całą swoją powierzchnię. Instalacja silników jest szybka i łatwa dzięki nakręcanym złączom kablowym lub złączom typu quick-release. Silniki posiadają 300% zdolność przeciążania i współpracują z przekształtnikami SINAMICS V90. SIMOTICS S-1FL6 łącznie wraz z SINAMICS V90 stanowią mocny i funkcjonalny układ napędowy.
SINAMICS V90 został zaprojektowany tak, aby spełniać wymagania podstawowych aplikacji serwo. Konfiguracja napędu SINAMICS V90 jest bardzo prosta – bazuje na zasadzie plug & play. Ponadto SINAMICS V90 może być szybko zintegrowany z systemem sterowania PLC SIMATIC, gwarantując wysoką niezawodność całego układu. Kompletny system napędowy składa się z przekształtnika SINAMICS V90 oraz silnika serwo SIMOTICS S-1FL6.
System pozycjonowania PXV
System pozycjonowania PXV od Pepper-Fuchs jest wyposażony w pole skanowania 120 mm x 80 mm. Czujnik odczytuje aż do pięciu kodów Data Matrix w jednej operacji odczytu. Czytnik gromadzi informacje zawarte w kodach, a następnie oblicza dokładne położenie w stosunku do środka kamery.
Korzystanie z kodów Data Matrix jako nośników informacji umożliwia nadmiarowe mapowanie danych. Dzięki wielokrotnej nadmiarowości system PXV jest w bardzo wysokim stopniu odporny na zakłócenia. Nawet gdy któryś z kodów Data Matrix ulegnie zabrudzeniu lub uszkodzeniu i tylko niektóre części będą czytelne system PXV zapewnia niezawodne bezwzględne pozycjonowanie w każdej chwili.
Rozproszone wejścia/wyjścia ET 200S
SIMATIC ET 200S jest wielofunkcyjnym systemem wejść/wyjść o stopniu ochrony IP20, który może zostać idealnie dopasowany do zadań automatyki. Moduły interfejsu ze zintegrowanym CPU i połączeniem PROFINET/ PROFIBUS są dostępne zarówno w wersji standardowej, jak i safety. Bitowo-modułowy ET 200S oferuje kompleksowy zakres modułów, obejmuje on zasilacze, moduły cyfrowych lub analogowych wejść i wyjść, moduły technologiczne, IO-Link Master, jak też startery silnikowe czy interfejsy pneumatyczne. Dzięki swojej solidnej konstrukcji ET 200S może być używane także w warunkach wysokiego obciążenia mechanicznego.
Ze względu na separację mechaniki i elektroniki możliwe jest stałe okablowanie np. stacja może zostać okablowana przez instalacją lub rozruchem. Okablowanie może być dzięki temu kontrolowane bez modułów elektronicznych, co zapobiega uszkodzeniu wrażliwych komponentów. W związku z tym czas rozruchu został zredukowany. W przypadku awarii moduły mogą zostać wymienione bez konieczności przeprowadzania czasochłonnego okablowywania.
Panel KTP8
Przyciskowy panel operatorski przeznaczony dla środowiska PROFINET. Panel posiada osiem dużych i ergonomicznych przycisków, które mogą być podświetlane w pięciu różnych kolorach. Przyciski posiadają wyczuwalny sygnał zwrotny (klik), dzięki czemu panele mogą być obsługiwane nawet w rękawicach roboczych. Do przycisków można przypisać pięć kolorów podświetlenia (niebieski, zielony, czerwony, żółty, biały) oraz zmienić ich jasność – funkcje te dostępne są z poziomu oprogramowania STEP 7. Na tylnej ściance panelu dostępne jest 8 złączy wejść/wyjść, które umożliwiają podłączenie dodatkowych elementów w systemie sterowania.
KP8F może być połączony jednocześnie z dwoma sterownikami dzięki funkcji PROFINET Shared Device. Konstrukcja paneli pozwala na ich instalację jeden obok drugiego bez widocznych przerw, a wbudowany switch Ethernet umożliwia łączenie paneli w topologii liniowej, a zasilanie 24V DC może być podpinane przelotowo. Konstrukcja paneli przyciskowych jest idealnie przystosowana do montażu na jednostkach rozszerzających dla urządzeń HMI PRO (z pełną obudowa IP65).
Switch Scalance X204IRT
SCALANCE X-204 IRT isochronous REAL TIME przeznaczony jest do tworzenia sieci opartej na pracy izochronicznej w trybie rzeczywistym w topologii linii, gwiazdy i pierścienia z prędkością 10/100 Mb/s. Tego typu sieci wykorzystywane są m.in. w standardzie PROFINET. SCALANCE X204 IRT jest wyposażony w cztery porty elektryczne RJ45.
Narzędzia do zarabiania wtyczek
W trakcie zajęć wykorzystujemy profesjonalne narzędzia do prawidłowego zarabiania przewodów oraz wtyczek RJ45.
Sprzęt diagnostyczny
Adapter pomiarowy PROFINET II (PNMA II) służy jako punkt dostępowy dla sieci PROFINET i innych siecii opartych na standardzie Ethernet w warunkach produkcyjnych. Można go używać podczas trwania produkcji, bez konieczności jej przerywania. Zalecana jest trwała instalacja adaptera pomiędzy urządzeniem automatyki (SPC), a pierwszym switchem, ponieważ zazwyczaj większa część komunikatów skupia się w tym połączeniu. Dlatego też w urządzeniu dostępne są dwa gniazda sieciowe. Do podłączenia narzędzia diagnostycznego (PN-INspektor®) służą dwa gniazda monitoringu (monitor M1 i M2). W ten sposób możliwe jest analizowanie równoległe w obu kierunkach komunikacji. Narzędzie jest podłączone do gniazd monitoringu poprzez dwa przewody sieciowe. Aby analizować i oceniać wyniki pomiarów, sygnały z obu kierunków mogą być traktowane zgodnie z osią czasu. Błędne sygnały nie zostają odrzucone przez PNMA II, ale przekazywane dalej.
PROFINET-INspektor NT to ważne narzędzie diagnostyczne dla certyfikacji, uruchamiania i inspekcji nowo zainstalowanych sieci PROFINET. W zależności od ustawionych przez użytkownika opcji, wydarzenia są rejestrowane w narzędziu diagnostycznym PROFINET-INspektor, zbierane razem i przechowywane. INspektor wykrywa parametry odzwierciedlające aktualny stan jakości połączenia takie jak obciążenie sieci, przepustowość danych, częstotliwość odświeżania oraz przerwy w pakietach i ich fluktuacja. Parametry te służą jako kryterium rozruchu i inspekcji dla nowo instalowanych sieci, a oprócz tego stanowią istotne informacje dla celów konserwacji i zdalnego serwisu. Dzięki wbudowanemu serwerowi WWW, stan sieci może być wyświetlany bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania na dowolnym komputerze z przeglądarką internetową.
PROFINET PROmesh P9 jest w pełni PROFINETOWYM switchem i odpowiada wymaganiom klasy B. Urządzenie może być zintegrowane, np. ze Step7 lub TIA Portal, co umożliwia wykonywanie wszechstronnej diagnostyki sieci. PROmesh P9 posiada zoptymalizowane styki ekranujące w porcie RJ45 oraz monitor prądu upływu, switch oprócz spełniania wymagań w systemie PROFINET, również odpowiada standardom przemysłowym dla EMC. Dlatego urządzenie PROmesh P9 może być stosowane w obecności silnych pól E-M. Dodatkowo posiada wiele pożytecznych funkcji zarządzania pakietami, takie jak: IGMP, VLAN, QoS, SNMP. Switch posiada funkcję zarządzania szerokością pasma oraz alarmami poprzez e-mail.
Oprogramowanie
SIEMENS TIA Portal V17 to kolejna odsłona zintegrowanego środowiska projektowego, które wspomaga rozwiązywanie zadań inżynierskich poprzez zawarcie wszystkich niezbędnych pakietów oprogramowania w jednym miejscu:- STEP7 do programowania sterowników PLC,
- WinCC do tworzenia wizualizacji na panele operatorskie HMI oraz systemy SCADA,
- STEP7 Safety do przygotowania programu bezpieczeństwa,
- Startdrive do obsługi jednostek napędowych serii SINAMICS,
- Oraz wiele innych, takich jak SiVArc czy TestSuite.
- Ladder Diagram (LAD)
- Function Block Diagram (FBD)
- Programming Sequence Control (GRAPH)
- Structured Control Language (SCL)
- Statement List (STL)
- Cause Effect Matrix (CEM)
- Continuous Function Chart (CFC)
Poznaj naszą firmę
Potwierdzenia współpracy
Nasi eksperci
Autor ponad 20 wdrożeń i rozruchów technologicznych. Projekty wykonuje na sterownikach i stacjach procesowych: Siemens(S7-200, S7300), ABB (AC500, AC700, AC800F, AC800M), Beckhoff (BX9000, CX1000, CX1020, C6920), Omron (CPM2, CP1Li H, CJ), ifm-electronic. Systemy SCDADA: WinCC, Movicon i HMI. Projekty dotyczą branży: metalowej, spożywczej, petrochemicznej i chemicznej.
Kadra naszych trenerów to przedstawiciele przemysłu o wieloletnim doświadczeniu – automatycy, projektanci, informatycy.
Wokół zawodowych kompetencji naszych prowadzących leżą takie specjalności jak: PLC - Siemens Simatic Step 7 (LAD, FBD, SCL, STL, CFC), WinCC, Protool, WinCC Flexible, HMI, SCADA, FAT, SAT, FDS, Rockwell RSView, Rockwell - Allen Bradley PLC, Mitsubishi PLC serii Q, Proface, Delphi (Object Pascal), C++ (Borland C++ Builder, Microsoft Vislual C++, Qt) dla Windows i Linux, SQL, programowanie robotów ABB, Siemens: S7-300, S7-400, HMI, MPI, Industrial Ethernet, Napędy SEW i ABB, PROFIBUS, PROFINET, uruchomienia, szkolenia, elektroniczne rysunki i diagramy P&I.
Materiały szkoleniowe
Każdy z uczestników naszego szkolenia otrzymuje AUTORSKI PODRĘCZNIK szkoleniowy dostosowany do poziomu danego szkolenia: PROFINET w TIA. Materiały używane są podczas prowadzonego szkolenia oraz stanowią kompendium wiedzy do wykorzystania w późniejszej pracy zawodowej.
Opinie o szkoleniu
Catering
Podczas każdego dnia szkoleniowego uczestnicy otrzymują:
- Nielimitowany dostęp do barku kawowego Cechownia Cafe, serwującego herbatę oraz wysokiej jakości świeżo zmieloną kawę. Barek wyposażony jest w:
- NECTO Karisma – profesjonalny ekspres włoskiej produkcji.
- THERMOPLAN BW 4 – profesjonalny ekspres szwajcarskiej produkcji.
- Dwudaniowy obiad – połączenie tradycyjnych, domowych smaków z posiłkami serwowanymi w restauracjach.
Do godz. 16:00 w kawiarence na I piętrze można zakupić również świeże kanapki, ciasta, słodkie i słone przekąski oraz zimne napoje. Po szkoleniu - od godz. 16:00 - zapraszamy do wypróbowania pysznych dań Restauracji Cechownia, przygotowanych przez najlepszych kucharzy w Gliwicach.