Szkolenia inżynierskie
z zakresu pneumatyki przemysłowej
Szkolenia są adresowane do inżynierów, konstruktorów, projektantów, technologów oraz osób zainteresowanych pozyskaniem wiedzy z zakresu pneumatyki przemysłowej i elektropneumatyki.
Lista szkoleń: Pneumatyka przemysłowa
Przygotowaliśmy pakiet specjalistycznych szkoleń zapewniający pozyskanie niezbędnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu pneumatyki i elektropneumatyki oraz pozwalający nabyć zdolności w identyfikacji i eliminowaniu problemów związanych z użytkowaniem systemów pneumatycznych.
Dzięki nabytym umiejętnościom czytania symboli schematów, każdy uczestnik pozna i zrozumie zasady projektowania, montażu, budowy, działania pneumatycznych i elektropneumatycznych układów sterowania oraz elementów wykonawczych.
Laboratorium pneumatyki
Laboratorium Pneumatyki zostało wyposażone w siedem niezależnych stołów montażowych zawierających komponenty firm takich jak:
- Parker, ORIGA Parker, Festo, Rexroth, Pneumax/Rectus, PIAB, NORGREN, BIMBA Pneumatics, SMC (w zakresie układów sterujących oraz wykonawczych pneumatyki oraz elektropneumatyki)
- IFM, BALLUFF, Relpol, SIEMENS, Pneumax (w zakresie sensoryki przemysłowej, układów przekaźnikowych, sterowania oraz wysp zaworowych)
Możliwości oferowane przez nasze stanowiska:
- Montaż i sprawdzanie działania dowolnie zestawionych konfiguracji układów pneumatycznych sterowanych konwencjonalnie oraz elektrycznie
- Wykonanie badań eksperymentalnych oraz eksploatacyjnych typowych elementów pneumatycznych
- Prosty, wygodny i szybki montaż zaprojektowanych układów pneumatycznych
- Sprawdzanie działania i zachowania się układu zasilania, elementów ciśnieniowych, sterujących kierunkiem przepływu, sterujących natężeniem przepływu oraz elementów wykonawczych
- Nabycie umiejętności w zakresie projektowania oraz montażu układów pneumatycznych i elektropneumatycznych
- Testowanie wpływu nastaw parametrów układów sterujących na działanie podzespołów wykonawczych
Gwarantujemy
- Profesjonalizm usług największego w Polsce ośrodka szkoleniowego specjalizującego się w szkoleniach między innymi z zakresu pneumatyki przemysłowej i szeroko pojmowanych technik inżynierskich.
- Najlepsze warunki szkolenia w Laboratorium Pneumatyki wyposażonym w stoły laboratoryjne firmy PARKER Hannifin pozwalające zaprojektować, zmontować, a następnie sprawdzić działanie układów ze sterowaniem zarówno pneumatycznym jak i elektropneumatycznym.
Dodatkowo otrzymujesz
- Przejrzystą dokumentację szkoleniową popartą licznymi przykładami
- Zaświadczenie ukończenia szkolenia w Centrum Szkoleń Inżynierskich dokumentujące nabyte umiejętności w dwóch językach – polskim i angielskim.
Strefa wiedzy
Pneumatyka Przemysłowa
Systemy pneumatyczne są szeroko stosowane w różnorodnych branżach, odgrywając ważną rolę w wykonywaniu różnych procesów mechanicznych.
Jakie są systemy pneumatyczne?
Zacznijmy od prostego wyjaśnienia, czym są systemy pneumatyczne. Na poziomie podstawowym systemy pneumatyczne wykorzystują sprężone powietrze do przesyłania i kontrolowania energii. Pełnią one podobną funkcję jak układy hydrauliczne, tyle że zamiast płynu hydraulicznego układy pneumatyczne zajmują się sprężonym powietrzem i gazami.
Jeśli chodzi o to, co rozumie się pod pojęciem sprężonego powietrza, jest to powietrze z atmosfery, którego objętość jest zmniejszana przez sprężanie. To następnie powoduje wzrost ciśnienia.
Jak działa system pneumatyczny?
Większość układów pneumatycznych do pracy będzie wymagała stałego dopływu sprężonego powietrza, które pochodzi ze sprężarek powietrza. Sprężarka pobiera powietrze z atmosfery i przechowuje je w zbiorniku wysokociśnieniowym zwanym odbiornikiem. Po sprężeniu powietrze będzie dostarczane do systemu przez szereg rur i zaworów, działając na tłok.
Sprężone powietrze służy jako czynnik roboczy. Zwykle będzie to ciśnienie od 6kg/m2 do 8kg/m2. W rezultacie systemy pneumatyczne mogą wytwarzać maksymalną siłę do 50kn.
Na przykład, gdy inżynier zaczyna obsługiwać układ pneumatyczny, powietrze jest wciągane do sprężarki i przepuszczane przez przewody do różnych narzędzi. Sprężone powietrze wciągnięte do układu uruchamia tłoki i wały, zmuszając je do ruchu.
Do czego używać systemów pneumatycznych?
Zakłady produkcyjne stosują sprężone powietrze do sterowania automatyką fabryczną – ze względu na niższe koszty początkowe i bieżące w porównaniu do energii elektrycznej. Popularność układów pneumatycznych w tych branżach wynika właśnie z tego, że są one bardziej opłacalne pod względem wykonywania ruchów mechanicznych. W porównaniu z siłownikami elektrycznymi trudno jest pokonać prostotę i niezawodność systemów pneumatycznych.
Metoda przenoszenia mocy oferowana przez pneumatykę jest często najlepszym sposobem przenoszenia części i oprzyrządowania w maszynach przemysłowych. Systemy pneumatyczne są w stanie wykonywać wiele zadań w zautomatyzowanym sprzęcie, od zaciskania i chwytania po pozycjonowanie i układanie w stosy. Ponadto są również zdolne do adaptacyjnych zastosowań, takich jak prasowanie lub napinanie, a każdy z nich może zawierać sterowanie w pętli zamkniętej dla dodatkowej precyzji.
Systemy pneumatyczne są stosowane we wszystkich rodzajach montażu i produkcji. Mogą być instalowane w celu przenoszenia przedmiotów na liniach montażowych oraz w obiektach serwisowych w celu przenoszenia przedmiotów. Pneumatyka może być również stosowana w ciężkich maszynach, takich jak wiertarki, ze względu na powtarzalne działanie, które dostarcza pneumatyka.
Korzyści z systemów pneumatycznych
Przede wszystkim systemy pneumatyczne są bardzo skuteczne. Korzystanie ze sprężonego powietrza nie jest ograniczone odległością, co oznacza, że można go łatwo transportować rurami. Ponadto, przy nieograniczonym dopływie powietrza z atmosfery, pneumatyka może łatwo wytwarzać energię źródłową.
Po użyciu sprężone powietrze może zostać bezpośrednio uwolnione z powrotem do atmosfery bez potrzeby przetwarzania, co czyni go ekonomicznie solidnym. W połączeniu z faktem, że działanie systemów pneumatycznych nie wytwarza zanieczyszczeń, czyni to je wyjątkowo przyjazną dla środowiska opcją.
Zaletą systemów pneumatycznych jest również duża trwałość i niezawodność. Szczególnie ich komponenty systemu są wyjątkowo wytrzymałe w porównaniu do komponentów elektromotorycznych. Uproszczona konstrukcja układów pneumatycznych umożliwia liniowy lub kątowy ruch obrotowy ze zmiennymi prędkościami roboczymi. Jeśli chodzi o prędkości, ruch prostoliniowy i oscylacyjny układów pneumatycznych jest również łatwo regulowany i podlega mniejszym ograniczeniom niż inne.
Ale być może główną zaletą stosowania systemów pneumatycznych jest ich opłacalność. Dzięki podanym wcześniej niższym opłatom za konserwację, ich długowieczność gwarantuje, że koszty utrzymania i naprawy są znacznie niższe niż w przypadku większości innych systemów dostępnych na rynku.
Jak wybrać system pneumatyczny?
Układy pneumatyczne mogą być stosowane jako alternatywa dla elektrycznych siłowników i silników, napędzając ruchy liniowe i obrotowe. Zwykle stosuje się je przy mniejszych obciążeniach, ponieważ systemy pneumatyczne wytwarzają mniejszą siłę niż systemy hydrauliczne, a ponieważ powietrze jest łatwe do sprężenia, pneumatyka może pochłaniać nadmierne uderzenia.
Wraz z postępem produkcji i rozwojem uszczelnień, takich jak odporność na korozję, wzrosło środowisko, w którym można stosować systemy pneumatyczne z pneumatyką porównywalną do niektórych elektrycznych systemów automatycznych. Pneumatyka to tak wszechstronny sposób zasilania elektronarzędzi i maszyn, że pozostaje ważną technologią w wielu sektorach.
Aby wybrać system pneumatyczny do zastosowań przemysłowych, zastanów się, czego potrzebujesz pod względem sekwencji działania. Pneumatyka działa w ruchu liniowym i obrotowym i jest prostym sposobem na uruchomienie ruchu wyjściowego lub przyłożenie siły.
Wybierając układ pneumatyczny, należy wziąć pod uwagę wymagania dotyczące ciśnienia i przepływu w celu uzyskania najlepszej możliwej wydajności. W przypadku zastosowania niewłaściwych komponentów układ pneumatyczny może nie działać prawidłowo.
Przepływ i ciśnienie są różne i należy je kontrolować indywidualnie. Regulacja ciśnienia w systemach sprężonego powietrza nie kontroluje dokładnie przepływu, co może prowadzić do wzrostu kosztów energii.
Podczas gdy ciśnienie jest siłą przyłożoną do danego obszaru, przepływ jest objętością sprężonego powietrza przemieszczonego w danym czasie. Większe ciśnienie na małym obszarze może być takie samo jak niższe ciśnienie na większym obszarze. Kontrola przepływu polega na ograniczeniu otworu, przez który może przepływać powietrze – gdy się zamyka, mniej powietrza może przepływać pod danym ciśnieniem w danym czasie.
Koszt utrzymania układów pneumatycznych jest ogólnie niski, ale należy zachować ostrożność, aby monitorować wycieki i korozję. Zastosowanie systemu filtracji i monitorowanie dopływu powietrza zapewni również, że system pneumatyczny będzie działał tak, jak powinien.
Czy potrzebuję czegoś innego, aby system pneumatyczny działał?
Ponieważ pneumatyka wykorzystuje energię zmagazynowaną w sprężonym powietrzu do wykonywania zadań lub prac, wymagane jest zasilanie powietrzem. Jakość zastosowanego sprężonego powietrza powinna być wystarczająco wysoka, aby zagwarantować wydajną pracę. Dlatego przygotowanie powietrza w pneumatyce jest kluczowe i wilgoć, niepożądane cząsteczki kurzu i oleje muszą zostać wyciągnięte, w przeciwnym razie mogą zastygnąć lub skorodować niektóre elementy, takie jak zawory i uszczelnienia. Filtracja jest stosowana w pneumatyce w celu usunięcia kropelek wilgoci i cząstek stałych, a także chłodnic końcowych i urządzeń suszących. Dopływ powietrza musi być stale filtrowany i monitorowany, aby system działał sprawnie, a poszczególne komponenty działały prawidłowo.
Typowe zastosowania pneumatyki
Pneumatyka jest powszechna w pojazdach użytkowych, od zastosowania w kabinie i podwoziu po silniki; sektor energetyczny, w tym przemysł naftowy, gazowy i energetyka oraz żywność i napoje, w których pneumatyka jest obecna we wszystkim, od butelek do rozdmuchiwania po automatyzację procesów i pakowanie. Pneumatyka jest również mocno obecna w takich zastosowaniach jak sprzęt medyczny i globalny przemysł kolejowy, gdzie jest stosowana w aplikacjach takich jak sterowanie drzwiami i zawieszanie.
Pneumatyka jest również wykorzystywana w produkcji do zasilania systemów automatyki w fabryce i zwykle występuje w sektorach takich jak przeładunek materiałów i pakowanie. Ponieważ zamienia energię ze sprężonego powietrza w ruch liniowy lub obrotowy w celu wykonywania określonych zadań, pneumatyka może być używana do wykonywania zadań „podnoszenia i umieszczania”, takich jak trzymanie i pozycjonowanie części poprzez zaciskanie lub chwytanie, lub przenoszenie narzędzia, które podnosi, prasuje, dzieli, sortuje lub układa.
Pneumatyka jest również stosowana w niektórych typach maszyn fabrycznych, takich jak rozpylacze farb. Jest to również powszechnie widoczna (i słyszalna) w elektronarzędziach, takich jak wiertarki drogowe, gdzie sprężone powietrze jest przepuszczane przez rurę, aby pompować metalowe dłuto do chodnika.